Antalya’nın Elmalı ve Finike ilçesi sınırlarında yer alan barındırdığı anıt ağaç çeşitliliği ile adeta bir ağaç müzesini anımsatan Çığlıkara Ormanı aynı zamanda birçok endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Çığlıkara Ormanı tarih boyunca önemli bir konumda olan sedir ağaçlarının da doğal yayılım alanıdır.

cığlıkara ormanı

EN NADİDE AĞAÇLARI EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Antalya aynı zamanda dünyanın en güzel ormanlarına da ev sahipliği yapıyor. Bu ormanlardan biri de adeta bir ağaç müzesi olan Çığlıkara Ormanıdır.  Antalya’nın Elmalı ilçesi sınırlarında yer alan bu devasa orman dünyanın en yaşlı ağaçlarının da yaşam alanını oluşturur.

527B8341992Df1040C4200Ea

Çığlıkara Ormanı, tarih boyunca birçok uygarlık tarafından önemli değer atfedilen sedir ağaçlarının önemli yayılış alanıdır. Zengin bir ağaç çeşitliliğine sahip olan ormanda endemik bitki ve hayvanlar başta olmak üzere birçok canlı yaşıyor.

3 1-1

En nadide ve yaşlı ağaçlara ev sahipliği yapan orman Elmalı ve Finike ilçe sınırlarında yaklaşık 15.889 hektarlık alanı kapsıyor.

LÜBNAN SEDİRİ'NİN DOĞAL YAYILIM ALANI

İnsanlık tarihinde özel bir yer olan Lübnan Sediri, Toros Sediri, Sedir ağacı olarak da bilinir. Yemyeşil yaprakları ve heybetli görüntüsü ile en güzel ormanları oluşturan sedir ağacı MÖ 2000 yılında yazılan Gılgamış Destanı’na konu olmuştur. 40 metreye kadar uzayan bu iğne yapraklı bu ağaçlar binlerce yıl yaşayabilir.

Sedir Agaci Katran Agaci

Çoğunlukla Akdeniz ikliminin yaygın olarak görüldüğü yerlerde yayılım gösterir. Bu nedenle Toros sediri de denmektedir. Bu ağaç aynı zamanda mimari ve dekorasyon ürünlerinde en sağlam ve şık ürünlerin ana malzemesidir. Heybetli görüntüsü kadar, kokusu ve dayanıklılığı ile de dikkat çeken ağaç tarih boyunca büyük donanmalara gemi yapımında kullanılmıştır.

1 44

DÜNYANIN EN NADİR SEDİR ORMANI

Çığlıkara ormanı sadece Türkiye’de değil dünyada da en nadir ve yaşlı sedir ağaçlarına sahip orman olma konumundadır. Anıt ağaçlar bakımından zengin olan orman endemik bitki örtüsü ile bir doğal yaşam müzesini anımsatıyor.

625A0A6486B244277868731E

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanında 6 adet anıt ağaç bulunmaktadır. Yaşları binlerce yılı aşan bu anıt ağaçlar asırlardır imparatorlukların yıkılıp kurulmasına şahit olmuştur.

Antalya'da belediye başkanı isyan etti… Bizim ismimizi kullanıyorlar Antalya'da belediye başkanı isyan etti… Bizim ismimizi kullanıyorlar

Engerek Yilani Nerede Bulunur 1100X640

Bu orman birçok kuş türü ve hayvana ev sahipliği yapar. Endemik bir tür olan Anadolu Engereği yılanının da doğal yaşam alanıdır. Aynı zamanda dünyada 100 km2’ye düşen vaşak sayısının en fazla olduğu bölgedir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA