Daha üç ay öncesine kadar Korkuteli mahallelerinden akın akın insanların geldiği Çarşamba pazarında kalabalıktan yürümek bile çok zordu. Alınan sebze-meyveler sandıklarla satıldığı, pazar arabaları dolduğu gibi çuvallar dolusu meyvede omuzlanıp, sırtlanarak evlere taşınırdı. Şimdi bu haftaki pazarı hem sıcak hem de ekonomik şartlar vurdu. Sabahtan saat 14.00’e kadar doğru dürüst müşteri gelmeyince esnaf, pazara gelen ilk müşterilere sitem edip, “Nerde kaldınız, az daha gelmeseydiniz tezgâhı toplayıp gidecektik” dedi.

Pazar Boş Kaldı (2)

Antalya'da müteahhitlerden Aksu Altıntaş uyarısı... Eski başkan müteahhit ve emlakçıları uyararak panikle Altıntaş'ta ucuza yer satılmamasını istedi Antalya'da müteahhitlerden Aksu Altıntaş uyarısı... Eski başkan müteahhit ve emlakçıları uyararak panikle Altıntaş'ta ucuza yer satılmamasını istedi

Müşterisizlikten yakınan bir başka esnaf grubu da, “Biz ne yapalım, akşama kadar müşteri bekliyoruz, şemsiyenin altında, sıcağı biz getirmedik, pahalılığı da biz getirmedik. Amacımız sadece evinize ekmek parası götürmek, daha Korkutelili ve yazlıkçılardan umudumuzu kesmedik, akşama kadar bekleyeceğiz belki hava serinleyince gelen olabilir. Dualarımız kabul olur inşallah, gelen olur da getirdiğimiz ürünleri geri götürmek zorunda kalmayız.” şeklinde konuştular.

MARKETLER PAZARDAN UCUZ

Pazar Boş Kaldı (1)

Bazı müşteriler semt pazarının marketlere göre daha pahalı olduğunu iddia etti. Çarşamba pazarında patates 17-20 lira arasında satılırken bazı marketlerde patates 10-12 lira arasında işlem görüyor. Soğan da pazarda 15-20 lira arasında iken bazı marketlerde 7 ila 10 liradan satılıyor. Pazarın aşırı sıcak olduğunu söyleyen müşteriler, Marketlerde patates-soğan gibi temel gıda maddelerinin pazardan çok daha ucuz ve aynı zamanda serin olduğunu sözlerine ekledi.

MARKETLERİN MÜŞTERİ ÇEKME OYUNU

Pazar Boş Kaldı (2)-1

Korkuteli Çarşamba pazarı esnafı da marketlerin temel gıda maddeleri üzerinde özellikle semt pazarının kurulduğu günlerde indirim yapması ve özellikle patates-soğan gibi ürünlerin fiyatını aşağıya çekmesini “Müşteri Çekme Oyunu” olarak yorumlarken, halkın pazardan vazgeçmemesini istedi ve “Marketçiler sadece patates ve soğana kafayı taktı, semt pazarının kurulmadığı günlerde de indirim yapsınlar o zaman. Biz de hal yerine onlardan alıp satalım.” dediler.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK