Trafiğe takılmadan, toplu taşıma ve taksi kullanmadan, kullanıcılara kolay, hızlı ulaşım sağlayan elektrikli skuter, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ulaşım aracı haline geldi. Ulaşım masraflarından tasarruf, eğlence amaçlı gezi gibi seçeneklere kolaylık sağlayan skuterlerin şehir içi kullanımı yaygınlaştı. Şehir içi araç trafiğinde skuter kullanıcılarının artması, kaza riski de daha da arttı. Ulaşım imkanından tercih edilen skuterler, küçük ve daha az nüfuslu, zor kontrol edilebilir olması nedeniyle kaza ve düşmelerde insanların yaralanma riski artıyordu. Türkiye'de geçen yıl ölümlü- sakatlıklı kazaya karışan skuter sayısı 2 bin 446 oldu. Bu kazalarda 5'i olay yerinde, 16'sı hastanede olmak üzere 21 sürücüyü kaybetti. Kazalarda 2 bin 50 sürücü yaralandı.

KAZALARDA ARTIŞ

62222 (1) (Small)

Ulaşımın yaygınlaşması kaza sayılarında önceki yıllara göre artışa neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından elektrikli skuter kazası verilerinin kaydedilmeye başlandığı 2022'de ölüm veya yaralanmayla birlikte bin 840 kazada 8 sürücü öldü, bin 554 sürücü yaralandı.

SKUTER KULLANICILARININ İHMAL VE İHLALİ

62222 (4) (Small)

Kaza sayıları artarken bilinçsiz skuter kullanıcılarının can güvenliklerini ihmal ederek, kurallara uymamasına dikkat edildi. Şehir içi ulaşımda skuter kullanıcılarının en fazla koruma ekipmanı ihmal ettiği, yasak olmasına rağmen skuter ile 2 kişi yolculuk yaptığı gözlendi. Trafikte belirtilen bazı alanlarda kayakların kullanıldığı ancak koruyucu ekipman takılmadığı ve çift kişilik sürüş yasağına uyulmadığı görüldü. Skuter kullanıcılarının, kaldırımda sürüş ve rastgele bölgelerdeki aracı park etmesiyle, yayaların harcamaları kesintiye uğradı, yasak olmasına rağmen 16 yaşında küçüklerin de skuter kullandığı gözlendi.

SKUTER KULLANIMININ KURALLARI

62222 (3) (Small)

Ulaşımın olumsuz etkilerinin en aza indirilmesinde, trafik sıkışıklığının azalmasında, kısa mesafeli ulaşımda şahsi araç yerine yaygınlaştırılmasıyla alternatif ve sürdürülebilir ulaşım sisteminin sürdürülmesinde, faydalı olan skuter kullanımında kablolanma kuralları şöyledir:

Bu yıl ilk kez oldu… Okulu’dan 2024’de ilk zirve… Alaçam’da iki Antalyalının finalinde şampiyon Orhan Okulu Bu yıl ilk kez oldu… Okulu’dan 2024’de ilk zirve… Alaçam’da iki Antalyalının finalinde şampiyon Orhan Okulu

62222 (5) (Small)

"Bisiklet yolu veya bisiklet desteklerinde, bisiklet destekleri veya trafik sigortası riskli atmayacak şekilde sağdan gidilmesiyle birlikte araç her yerde kullanılmalı. Hız sınırı 50 kilometrenin altında yollarda, yerel yönetimler tarafından yasaklanmış olan yollarda sürülmeli. Sürücüler en az 16 yaşında olmalıdır. Sürücü harici yolcu taşınmalı. Sırtta Taşınabilen harici yük taşımalı.Yaya yollarında sürülmemeli.Başka bir araca bağlanarak sürülmemeli. Faizleri engellenmeyecek, kamu nizamını bozacak veya özel mülkiyeti ihlal edecek şekilde park edilmemeli."

Yönetmelik kurallarına uymayan skuter kullanıcılarına bin 506 lira, koruma başlığı ve gözlük kullanmayan kişilere ise 690 lira ceza uygulanacağı belirtildi. 

Kaynak: DHA