Antalya’nın önemli mahalleri Güneş ve Santral’de Antalya Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm gerçekleştirmişti. Ancak Antalya’nın diğer bölgelerinde durum vahim durumda. Konuya ilişkin konuşan Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler, “Hiçbir mahalle kentsel dönüşüm alanı ilan edilmedi.

Antalya Kentsel Dönüşüm (1)-1

Sadece lokal lokal ada bazında olursa kentsel dönüşüm yapıyorlar. Ama tabi öncelikli mahallelerimiz var. Onlar da Işıklar, Güllük, Bahçelievler, Şirinyalı, Demircikara yani eski yapı stokunun bulunduğu mahalleler var. Bunların bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Normalde deprem master planından dolayı istiyoruz. Belli bir nizamda düzelmeyi öngörüyoruz. Ama tabi deprem master planımız hazır olmadığı için şu an noktasal dokunuşlar yapıyorlar. Tabi bu da kentin genelinde yapılacak olan bir kentsel dönüşümün aslında önünü tıkıyor.

Antalya Kentsel Dönüşüm (1)

BİZİ CİDDİYE ALMADILAR

6 Kasım’da da bu açıklamaları yapmıştık. Kimse bizi ciddiye almadı. 1999 yılından önce yapılan yapıların birçoğu yapı teknolojisi olarak bugünkü deprem şartlarına uygun değil. Çünkü Antalya’mız 4. derece deprem bölgesiyken şu anda 2. derece deprem bölgesine alındı. Sayısal hesaplamaların, demir hesaplarının, mekan hesaplamalarının hepsi 2 kat arttı.

BU BİNALARA ÖNCELİK VERİLMELİ

O dönemki yapı teknolojisinde de kullanılan demirin nervürsüz olması, betonun elle dökülüyor olması, bir standardının olmaması bunları tetikleyen kavramlar. Demiyoruz ki bütün binalar çürük ama bir yapı envanterinin çıkartılıp belediyeler tarafından bunlar ilçe bazında başlatılmalı, hangi binalarımız daha öncelikli dönüşüme girmek zorunda. Belli bir devlet katkısıyla hepsinin emsalini arttırıp şehrin yoğunluğunu arttırmadan bunların dönüştürülmesi gerekiyor. Diyoruz kimse bizi dinlemiyor.

Antalya Kentsel Dönüşüm (3)

Antalya Büyükşehir Belediyesi duyurdu... O yol kapanacak Antalya Büyükşehir Belediyesi duyurdu... O yol kapanacak

YILLARDIR DİNLENEN FAY HATTI OLABİLİR

Antalya 2. derece deprem bölgesi olması sebebiyle riskli ama 2 tane şu anda tespit edilen fay hattı var. Biri Döşemealtı tarafından geçiyor. Diğeri de Kaş Demre bölgesinde bulunuyor. Ama bunun haricinde Akdeniz'in ortalarında herhangi bir sondaj çalışmaları yapılmadığı için orda bir fay var mı bilmiyoruz. Yıllardır dinlenmekte olan bir fay olabilir. Bu noktada herhangi bir bilgimiz yok. Ama gün olup deprem olursa bunun hakkında bilgi sahibi olacağız. Çünkü sondaj çalışmalarına ne zaman ne para ayırmıyoruz.

Antalya Kentsel Dönüşüm (2)

Çok uzun bir süreç değil (deprem master planını sormuşsunuz) şu anda deprem olmadığı için. Deprem olsa hazırlarlar. Biz musibet başımıza gelmeden ders çıkarmayan bir topluluğuz. Konar göçerliğimizin verdiği kromozom herhalde. Bellekten kaynaklanıyor. Yapmamız lazım ama ihmal ediyoruz.” 

Muhabir: antalyaningundemi.com/YAPRAK ÖZER