Sahil ilçelerden Konyaaltı, Döşemealtı, Serik, Manavgat, Aksu ilçelerinin sahil kesimlerinde hububatın ekiminden bu yana olan yolculuğu sona erdi. Yüzlerce tarlada ekilmiş ve taneleri ile başak vermiş olan hububatın nihayet hasadı başladı. Eskiden orakla-patozla yapılan hasat işlemleri şimdi makinelerle yapılıyor.

D631Ca8A 1Ebc 41Ae B804 B493C3Ce3De1 (Small)

Hububat tarlasına giren Biçerdöver makineleri taneleri alıp sapı tarlada bırakıyor. Daha sonra bu saplar araçla rulo veya uzun dikdörtgen şeklinde olan saman balyalarına dönüştürülüyor. Sonra hasat sahibi çiftçi, traktör ve römorkla gelip bunları yükleyerek hayvan yemleri için ayırdığı deposuna götürüyor.

2D2E1617 8D9C 4771 9198 272D26B2065E (Small)

Antalya’da sağlığa ulaşamıyor… Hastanelerdeki yoğunluğun sebebi ortaya çıktı! Antalya’da sağlığa ulaşamıyor… Hastanelerdeki yoğunluğun sebebi ortaya çıktı!

YAYLADA HASAT BİR AY SONRA

Yaylalarda iklim şartlarına göre değişse de, genelde hububat hasat Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başında yapılıyor. Çiftçiler hububat hasadının geçen yıl sahilde haziran sonuna doğru yapılırken bu yıl Mayıs sonunda başladığını, yaylada da hasat iklim değişikliğinden dolayı daha erken olabileceğini ifade ederek, “Bu yıl hasattan memnunuz. İstediğimiz verimi alabileceğimizi düşünüyoruz. Geçen yıl biraz sıkıntımız olmuştu, inşallah bu yıl daha iyi olacak, seneye Allah kerim” şeklinde konuştular. Ayfer şimşek

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK