İki yıldır uygulanan konut kiralarındaki yüzde 25’lik zam sınırı, hükümet tarafından 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında zam sınırıyla ilgili gelen soruya, “Devam etmesi için bir sebep göremiyorum, etmemesi gerekir” şeklinde cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sınırlamanın kalkacağıyla ilgili ilk mesajı vermişti.

İKİ TEMMUZ’DA KALKIYOR

Aradan geçen sürede de sınırlamanın uzatılacağıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ve artık 2 Temmuz’dan itibaren yüzde 25’lik zam sınırı kalkacak. Bundan sonrada kira artışlarının Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre yapılacağı belirtilirken, ev sahiplerinin buna uyup uymayacağı ve kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarının devam edip etmeyeceği de merakla beklenmeye başladı.

Ali̇ Yavuz (Small)-1

Antalya’nın o ilçesinde sıkı yönetim Antalya’nın o ilçesinde sıkı yönetim

YÜZDE 25’E BİLE UYMAYAN VARDI

Öte yandan konuyla ilgili görüş bildiren Gayrimenkul Danışmanı Ali Yavuz, “Yüzde 25’lik zam sınırının kalkacak olması, kiracılarda büyük endişeye yol açtı. Zaten hali hazırda bile yüzde 25’’lik sınıra uymayan ev sahipleri vardı. Şimdi ne olacak, bizde bilemiyoruz. İnşallah ev sahipleri biraz insaflı olur ve kafasına göre artış yapmazlar. Çünkü insanların aldıkları maaşlar ve ekonomik koşullar ortada” diye konuştu.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ