Antalya birden ve plansız büyümenin faturasını ödüyor. Aniden ve plansız bir şekilde büyüyen Antalya bir dönemin İstanbul’u gibi taşı toprağı altın mantığı ile birden büyüdü. Bu plansız büyümenin faturası ise ağır oldu. Göçle birlikte birden artan inşaatlarda sona gelindi. Antalya’da bina yapılabilecek yer kalmadı.

KONUTLAR DAĞA YASLANDI

Kırcami’nin yılan hikayesine dönen imarı, mantar gibi binaların bittiği Altıntaş bölgesinde alt yapı olmamasından dolayı birden cazibesini kaybetmesi ile birlikte konut yapılacak yer kalmadı. Konyaaltı bölgesinin durumu ise içler acısı. Bir zamanların yemyeşil alanları ile ünlü Konyaaltı komple betona teslim oldu. Konyaaltı bölgesinde bir metre kazı ile su çıkan arsalarına bile bina yapılırken, konutlar ise Altınyaka bölgesinde dağa yaslandı.

Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde geç saatlere kadar hareketlilik sürüyor… Konyaaltı’da akşam manzaraları Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde geç saatlere kadar hareketlilik sürüyor… Konyaaltı’da akşam manzaraları

Antalya Havalimani Ruslar (Small)

RUSLAR GERİ DÖNÜYOR

Antalya’da bir yandan müteahhitler yer bulmakta güçlük çekerken, diğer taraftan da eldeki daireler de elde kaldı. Bunun en büyük nedenlerinin düzensiz göç olduğunu belirten yetkililer, şimdi de kentin büyük sıkıntı yaşadığını söylediler. Antalya’nın konut rezervinin şu anda yeterli olup olmadığının bile belirsiz olduğunu belirten yetkililer, “Göçle birlikte bir anda Antalya’ya büyük talep oluştu. Antalya’nın demografik yapısı değişti. Sahiller Antalya’ya savaş nedeniyle göç eden Rus ve Ukraynalıların eline geçti. Hal böyle olunca da burada oturan halk iç bölgelere taşındı. Bu arada talebin fazla olması nedeniyle inşaatlar hızlandı ve her yer bir anda inşaat doldu. Şimdi Ruslar geri dönüyor. Ne olacağı ise belirsiz” dediler.

Antalya Da Konu Sikintisi (Small)

KONUTLAR DAĞA YASLANDI

Özellikle Rusların tercih ettiği Konyaaltı İlçesi Hurma Mahallesi’ndeki konutlar Altınyaka bölgesinde dağlık alana dayandı. Daha önce yemyeşil olan bu bölge betonla doldu. Yine bir anda imara açılan ve gerek müteahhitlerin gerekse yatırımcı ve yaşamak için konut ihtiyacı duyanların akınına uğrayan Aksu İlçesi Altıntaş bölgesi de değim yerindeyse elde kaldı. Sadece yolu bulunan bölgede arıtma, internet, elektrik, su gibi önemli alt yapı hizmetleri bulunmuyor. Bir dönem 6-8 milyona satılan konutlar, şimdiler de 3 milyona alıcı bulamıyor.

KIRCAMİ BİLMECESİ

Bu arada Kırcami bölgesi tam bir bilmece. Yıllardır Antalya’nın en büyük yarası haline gelen Kırcami hukuk ile siyaset arasında sıkışıp kaldı. Kentin tek toplu konutlarının yapabileceği alan olan Kırcami bölgesinde ise belirsizlik sürüyor. Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan planlar yargıya takılıyor. Dolaysıyla kısa sürede burada da konut yapılması pek mümkün görünmüyor.

Antalya Da Dagin Dibi Konut (Small)

KONUT, İHTİYAÇ MI? İHTİYAÇ FAZLASI MI?

Birden başlayan göç ile birlikte artan konut ihtiyacına karşılılık çok sayıda konut üretildi. Ancak  özellikle Ruslar tersine göçe başladı. Antalya bölgesini pahalı bulan Ruslar, son dönemde doğu Akdeniz’e doğru gitmeye başladı. Bu nedenle çok sayıda kiralık ve satılık levhası görmek mümkün. Öte yandan her ne kadar ateşi düşse de halen Antalya’da ev satışı ve kiralanma fiyatları çok yüksek. Bu nedenle de tam olarak arz talep dengesi belirlenemiyor.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ