Antalya’da sorunlar giderek büyürken, birçok sektör eleman bulamamaktan şikayetçi. Hem artan ev kiraları hem de yaşam sıkıntısından dolayı Antalya sürgün yerine dönerken, birçok sektör gibi iş güvenliği sektörü de elemansız kaldı. Konuya ilişkin konuşan Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ümit Ant şu sözlere yer verdi:

“İş sağlığı ve güvenliği sektöründe çalışacak OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) bünyesinde görev yapacak iş güvenliği uzmanı bulmakta zorlanıyoruz. A-B-C sınıflarına ayrılan iş güvenliği uzmanlarından özellikle A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulmak çok zorlaştı. İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle OSGB bünyesinde çalışarak firmaları ziyaret edecek çalışanların iş kazalarına karşı alınacak tüm önlemleri belirleyecek ve işverene danışmanlık yapacak iş güvenliği uzmanı sayısı maalesef yeterli değil.

00497 Is Sagligi Ve Guvenligi (Small)

DÜŞÜK MAAŞA ÇOK İŞ

Bazı iş güvenliği uzmanları belgeleri olmasına rağmen sektördeki risklerden dolayı iş güvenliği uzmanlığı yapmak istemiyorlar. Gerçekleşen her iş kazasında ilk önce suçlanan görevliler iş güvenliği uzmanları olduğu için insanlar bu meslekten uzaklaşıyorlar. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği sektöründe yaşanan fiyat rekabetinden dolayı çok düşük fiyatlara anlaşma yapan OSGB’ler bünyelerinde çalışan iş güvenliği uzmanlarına çok düşük ücretler vermektedirler ve bu sebepten dolayı da iş güvenliği uzmanları mesleklerini yapmak istemiyorlar.

ÇOK TEHLİKELİ İŞLER

Çok tehlikeli iş yerlerinde kişi başı 40 dakika görev yapması gereken iş güvenliği uzmanları 1 ay boyunca 11.700 dakika hizmet vermek zorundalar. Bu iş yükünün fazla olduğunu düşünen iş güvenliği uzmanları mesleklerini yapmak istemiyorlar. Antalya'da 90 adetin üzerinde OSGB bulunmasına ve iş imkanlarının yüksek olmasına rağmen çalışacak iş güvenliği uzmanı bulamıyoruz.

MESLEK HASTALIKLARI

Is Guvenligi Uzmani Copy (Small)

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri, firmaların iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık hizmeti için ücretleri işverenden aldıklarından dolayı sektörde inanılmaz bir fiyat rekabeti vardır. Bunun önüne geçmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işveren ve OSGB’leri ücret konusunda karşı karşıya getirmemelidir. Hem sağlıklı bir iş sağlığı güvenliği hizmeti verilmesi için hem de iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için OSGB’ler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilmelidirler.

DESTEĞE DAVET ETTİ

Santiyelerde Is Sagligi Ve Guvenligi Scaled (Small)

Muratpaşa Belediyesi’nin mücadelesi sonuç verdi… O plaj artık Antalyalıların Muratpaşa Belediyesi’nin mücadelesi sonuç verdi… O plaj artık Antalyalıların

Mevcut koşullarda iş sağlığı ve güvenliği sektöründe çalışacak yeterince iş güvenliği uzmanı bulmakta zorlanmaya devam edeceğiz. A-B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan tüm meslektaşlarımızı iş sağlığı ve güvenliği sektörüne çalışmaya davet ediyorum. Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği olarak bize başvurduklarında onlara iş imkanı sağlama konusunda gerekli tüm desteği vermeye hazırız.”

Kaynak: ANTALYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERNEĞİ / BÜLTEN