Hayat pahalılığının artmadığı dönemde çok emekli göçü alan Antalya bu nedenle de mezarlıklarla ilgili sıkıntı yaşıyor. Antalya’nın ilk mezarlığı olan Andızlı Mezarlığı’nın dolmasının ardından Uncalı Kent Mezarlığı da dolmuş ve bunun üzerine Kurşunlu Mezarlığı devreye girmişti.

Uncalı mezarlığının tahmin edilen süreden çok daha erken dolması nedeniyle alelacele devreye sokulan Kurşunlu Mezarlığı’nda gölgelenme çalışması yapılamamıştı. Özellikle yaz aylarında bu mezarlığa ziyaret yapmak hayli güç.

Koç Ailesi Serveti 2024: Ne Kadar? Nereden Geldi? Türkiye ve Dünya Sıralaması… Koç Ailesi Serveti 2024: Ne Kadar? Nereden Geldi? Türkiye ve Dünya Sıralaması…

Mezarlık Cadir Kent (Small)

AĞAÇLAR HENÜZ BÜYÜMEDİ

Dikilen ağaçların henüz büyümemesi nedeniyle burada gölge sorunu var. Bu nedenle de maddi durumu iyi olan aileler yakınlarının mezarlarının üzerine tente yaptırıyorlar. Bu sayede de ziyaretlerini gölgede yaparak, dua okuyabiliyorlar.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YASAKLADI

Geçtiğimiz günlerde bir levha asan Antalya Büyükşehir Belediyesi gölgelik ve tente yapılmasını yasakladı. Bununla da yetinmeyen Antalya Büyükşehir Belediyesi cenaze yakınlarına tebligat göndererek buradaki gölgelik ve tentelerin kaldırılmasını istediler.

Mezarlik Golgelikler Kaldirilecek

ABİM'E ŞİKAYET YAĞIYOR

Cenaze yakınları bu yazıya tepki gösterirken, kısa adı ABİM olan Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi’ne şikayet yağıyor. Burayı arayan cenaze yakınları öfkelerini diler getirerek, “Biz yıkmıyoruz. Hadi gelin siz yıkın da görelim” şeklinde tehditvari şikayet kaydı açtırıyorlar.

SÜRE DOLUNCA NE OLACAK?

Yaklaşık 10 gün sonra gönderilen tebligatların süresi doluyor. Süre sonunda tente ve gölgeliklerin kaldırılmaması durumunda ne olacağı ise merakla bekleniyor. Şu ana kadar tentesini kaldıran olmadı.

Antalya Mezarlik Girisi

VATANDAŞ TEPKİLİ

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Ya bu tenteleri zamanında hiç koymayacaktınız, ya da şimdi kaldırın demeyeceksiniz. Burada sıcakta bırakın oturup dua okumayı mezarı ziyaret etmek bile mümkün değil. Buraya dikilen ağaçlar kim bilir kaç yılda büyüyecek. O zaman başka yerden hazır ağaç nakletselerdi” dediler. Mezarlıkta yaşanan bu krizin ne kadar büyüyeceği ise merakla bekleniyor.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK