Antalya'nın Kepez ilçesinde bulunan Varsak Perşembe pazarı bu hafta da mutfak alışverişini yapmak isteyen vatandaşlar için kuruldu. Sabahın erken saatlerinde tezgahlarını hazırlayan ve satış yapmak için vatandaşları bekleyen pazarcılar ise umduğunu bulamadı. Pazar esnafı fiyatların makul olduğunu ancak vatandaşın alım gücünün olmadığını dile getirdi.

Domates (Small)-1

Antalya'da haftanın her günü şehrin farklı alanlarında pazarlar kurulmaya devam ediyor. Bayram tatili henüz bitmemişken vatandaşlar pazar alanlarına gelerek mutfak alışverişlerini yapıyorlar. Pazarcılar ise günün erken saatlerinde tezgahlarını hazırlayarak vatandaşların hizmetine sunuyorlar. Kurban Bayramı dolayısıyla pazarlardaki ürünlerin fiyatlarında değişiklik olup olmayacağı merak edilirken, bu hafta Varsak Perşembe pazarında yaz sezonunun sebze ve meyvelerinde geçtiğimiz günlere göre genel olarak fiyat değişiklikleri yaşanmadığı gözlendi.

Kayısı (Small)

FİYATLAR SABİT AMA ALIM GÜCÜ KISITLI

Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi bu hafta da sebze meyve fiyatlarında değişiklik olmadı. Ancak fiyatlar uygun tutulduğu halde pazar esnafı pazar yerlerindeki durgunluktan şikayet ediyor. Fiyatların gayet makul olduğu sadece bazı ürünlerin diğer ürünlere nispeten biraz daha pahalı satıldığını dile getiren pazar esnafı bu durgunluğu tüketicinin alım gücünün kısıtlı olmasına bağlıyor.

Sarımsaksarmısak (Small)

Antalya'da yaşanan yüksek sıcaklıklar da  meyve ve sebze üretimini ve doğal olarak bu ürünlerin satış fiyatlarının uygun olmasını etkiliyor. Birçok ürünün etiket fiyatı geride bıraktığımız soğuk havaların olduğu dönemlere kıyasla yarıya düştü ve bu durum haftalardır aynı şekilde devam ediyor. Ancak fiyatlar ne kadar uygun olsa da satışların istedikleri oranlarda gerçekleşmediğini söyleyen pazarcılar durumdan memnun değiller.

Sıcaktan kavrulan Antalya’ya yağış uyarısı… 25 Temmuz Perşembe Günü Antalya Hava Durumu Sıcaktan kavrulan Antalya’ya yağış uyarısı… 25 Temmuz Perşembe Günü Antalya Hava Durumu

Vatandas (Small)

"FİYATLAR UYGUN AMA BÜTÇE YETERLİ DEĞİL"

Fiyatların bir süredir uygun olduğunu ancak işlerin yine de durgun olduğunu söyleyen bir esnaf, "Son haftalarda fiyatlar gayet uygun ve sabit ancak insanların bütçesi yeterli değil. Önceden 5 kilogram meyve satın alan insanlar şimdi her ürünü sayılı alıyorlar. İnsanlar için meyve tüketmek lüks oldu.

Sebze (Small)

Meyve fiyatları abartılacak seviye değil ama vatandaş en fazla yarım ya da bir kilo meyve alıyor." derken bir başka esnaf ise "Marketlerle kıyaslanırsa pazarda meyve sebze fiyatları gerçekten düşük ama piyasa yine de hareketli değil. Şu an pazar kalabalık görünse de birçoğu fiyat sorup gidiyor ya da gezip çıkıyor alışveriş yapanların sayısı çok değil" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / GÜNAY SARI