Antalya’da büyük tepkilere rağmen yapılan Boğaçayı’nın son halini görenleri hayrete düşürüyor. Ak Partili Antalya Büyükşehir eski Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde ‘Çılgın Proje’ olarak yapılan Boğaçayı bataklığa döndü.

Geçmiş yıllarda su kuyularının bulundu Boğaçayı’nda dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel tarafından 2016 senesinde adımı atılan ‘Çılgın Proje’, kent sakinlerinin ve meslek odalarının karşı çıkmasına rağmen gerçekleştirmişti. Boğaçayı’nın denizle birleştiği alandan Boğaçayı Köprüsü’ne kadar uzanan kesiminde hayata geçirilen proje 2018 yılının aralık ayında tamamlandı ve 2019 yerel seçimleri yapılmadan kısa bir süre önce de açılışı gerçekleştirildi.

Deniz kenti Antalya’da çocuklar denizde değil bakın nerede serinlediler! Deniz kenti Antalya’da çocuklar denizde değil bakın nerede serinlediler!

Boğaçayı Antalya (1) (Small) (Small)

Boğaçayı bulunan mahallelerde imar işlemlerini ve konut rantının yükseltilmesinin de hedeflendiği projede büyük ölçüde doğa tahribatı gerçekleşirken diğer taraftan da ciddi boyutta kamu kaynağı tüketildi. 31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimler ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Başkanı olarak seçilen Muhittin Böcek, göreve geldikten sonra konu ile ilgili yaptığı açıklamada Boğaçayı projesinde yapılan harcamalara dikkat çekmişti.

Boğaçayı Antalya (4) (Small) (Small)

Boğaçayı projesi için 130 milyondan fazla harcama yapıldığını ifade eden Başkan Böcek, “Cumhurbaşkanımız bu konuda yanıltılmış. 14 bin metrekare alanda kamulaştırmasız el atma vardır. Buna rağmen açılışı yapılmıştır” açıklamasında bulunmuştu. Yıllardır süregelen çalışmalara rağmen ve Boğaçayı için harcanan maliyetlere rağmen alanda tam olarak bir düzelme sağlandığı görülmüyor.

Boğaçayı Antalya (9) (Small) (Small)

Boğaçayı yatağında gerçekleştirilen kazı sonucunda 750 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde büyük bir havuz yapıldı. Hayata geçirilen proje sonrasında Konyaaltı Sahili’nde kıyı erozyonu oluşurken sucul bitkilerin de çoğalmasıyla birlikte bölgede kokuşma sorunu ortaya çıktı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin sucul bitkilerden kurtulmak amacıyla satın almış olduğu araçlar ise alanın tabanının alüvyonlara yenik düşmesinin ardından işe yaramayacak hale geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin sonu gelmeyen harcamalarına sebep olan bitki temizliğinde hedefe ulaşılamayınca Boğaçayı’nda Çılgın Proje'nin hayata geçirildiği alan bataklığa döndü.

Boğaçayı Antalya (10) (Small) (Small)

Eski Başkan Menderes Türel’in doğa tahribatına ve ciddi bir kamu kaybına sebep olan çılgın projesine eleştirilerde bulunan mevcut Başkan Muhittin Böcek, ortaya çıkan tablonun ardından geçtiğimiz yıl alınan karar kapsamında Boğaçayı’nda 2. Etap projesi uygulamasına adım attı. ‘Boğaçayı 2. Etap Dere Islahı ve Rekreasyon Düzenlemesi’ adını alan proje ile Boğaçayı köprüsü etrafında yaklaşık 2 kilometrelik bir alanda çalışma yapılmasına karar verildi.

Boğaçayı Antalya (7) (Small) (Small)

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından öz kaynaklar kullanılarak çalışmalarına başlanan ‘Boğaçayı 2. Etap Dere Islahı ve Rekreasyon Düzenlemesi’ projesi bu yıl Mart ayında tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından 200 milyon liralık yatırım ile gerçekleştirilen proje yaklaşık 74 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor. Proje dahilinde koşu yolu, bisiklet yolu park alanları ve seyir terasları ile 370 araç kapasitesine sahip otopark bulunuyor.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK