Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2024 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Türkiye'de 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yatta Mavi Bayrak ödülünü alırken, Antalya en çok Mavi Bayrak getiren il oldu. Elde edilen başarıda Antalya, 233 plaj, 5 marina, 15 turizm teknesi ile en çok Mavi Bayrak getiren il oldu. Antalya geçtiğimiz yıl Mavi Bayrak sayısı ise plajda 231, marinada 5, turizm teknesinde ise 14’tü.

Aw210613 04 (Small)

Ülkemizde 1993 yılında başlayan Mavi Bayrak projesine farklı şehirlerde plajlarımız hak kazanmıştır. Antalya ve Muğla şehirlerinde yoğunlaşan bu plajlarda sürdürülebilir temizlik ve güvenlik kurallarına hassas olarak dikkat edilmektedir. Amaç bu plajların daima temiz kalmasını sağlamaktır. Ülkemizde mavi bayrağa hak kazanan 10 plaj şu şekildedir: Mermerli Plajı, Sarısu Halk Plajı, Kumburnu Halk Plajı, Kumbahçe Halk Plajı, Hastanealtı Plajı, Göltürkbükü Halk Plajı, Dikili Belediye Plajı, Altınova Kumadası Mevkii Halk Plajı, Küçükkuyu Belediyesi Mıhlı Halk Plajı Kızkalesi Halk Plajı’dır. 

MERMERLİ PLAJI

Aw210613 02 (Small)

Antalya’nın yaz aylarında en çok göç alan ilçesi burası oldu… Giden dönmek istemiyor Antalya’nın yaz aylarında en çok göç alan ilçesi burası oldu… Giden dönmek istemiyor

Antalya Muratpaşa ilçesinde bulunan Mermerli Plajı mavi bayraklı plajlardandır. Antalya Kaleiçi’nde bulunan plaj temizliğiyle ve sağladığı güvenle mavi bayrak almaya hak kazanmıştır. Merkezi konumda olduğu için hem Antalyalılar hem de ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerdendir. Kayalıklardan denize girilen plajda tertemiz denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Özel işletmeye ait olan plajın sahili temiz ve düzenlidir. Suyu oldukça berrak, yüzülebilir kalitededir. Hem yüzmek hem de keyifli vakit geçirmek için idealdir. Merkezi konumda olduğu için gezilecek yerlere de yakındır. Antalya Merkezini ve Kaleiçi bölgesini keşfedebilirsiniz.

Aw210613 03 (Small)

OLİMPOS PLAJI

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos Plajı ülkemizin meşhur plajlarından biridir. Su kalitesi, plajın temizliği ve güvenliğiyle mavi bayrak almaya hak kazanmış yerlerdendir. Bölgede doğal güzellikler, geçmiş medeniyetlerin bıraktığı tarihi kalıntılar, tertemiz plaj ve masmavi su dikkat çekmektedir. Doğayla iç içe olacağınız bölgede içiniz rahat şekilde denize girebilirsiniz. Olimpos aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı plajlardandır. 

KAPUTAŞ PLAJI

Antalya Ucretsiz Plajlar (Small)

Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Antalya plajlardan biri de Kaputaş Plajı’dır. Ülkemizin meşhur plajlarından olan Kaputaj her yaz hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görür. Eşsiz doğal güzelliği, suyun turkuaz rengi, temizliği, altın renkli kumsalları ve güvenli olmasıyla ülkemizde en çok tercih edilen plajlardan biridir. Yaz tatili rotaları arasında Antalya’yı tercih edecekseniz Kaputaj Plajı’nı mutlaka değerlendirmelisiniz. Basamaklarla inilen plaj tertemiz ve güvenlidir. Doğal kaynak sularını barındırdığı için denizi serin olabilir. Antalya’nın kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek için ideal noktalardandır. 

Kaynak: İHA