Antalya’nın o ilçesinde elektrik çilesi bitmiyor… Antalya ne zaman karanlıktan kurtulacak? Antalya’nın o ilçesinde elektrik çilesi bitmiyor… Antalya ne zaman karanlıktan kurtulacak?

Türkiye genelinde yaşanan sıcaklık artışları Antalya'yı da sardı. 40 dereceye ulaşan sıcaklıkların etkisiyle parklar sessizliğe bürünürken aileler de enerjilerini atmak isteyen çocukları için yetkililere seslendi. Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya'da da hava sıcaklıklarının 40 dereceye kadar ulaşması vatandaşları olumsuz etkiledi.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 09.56.08 (Small)

Park keyfinden mahrum kalan çocuklar da aşırı sıcaklıkların etkisiyle kendilerini adeta eve hapsettiler. Her ne kadar Antalya'da bulunan parkların çoğunda güneş ışınlarına karşı kalkan işlevi gören ağaçlar ve dinlenme, sıcaktan korunma amacıyla kamelyalar bulunsa da bazı parklarda ise bir tane bile ağaç olmaması park alanının güneş ışınlarına direkt maruz kalmasına neden oluyor.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 09.56.06 (Small)

AĞAÇLARLA GÖLGELENMEYEN PARKLAR TERCİH EDİLMİYOR

Aşırı sıcaklık etkisinde kalan parkları ise çocuklar ve aileleri tercih etmiyorlar. Kavurucu sıcaklıkların etkilerinden kaçınan kent sakinleri evlerinde kalmayı tercih ederken eğlenmek isteyen çocukları parklara götüren aileler de gölgede bulunan parkları tercih ediyorlar. Etrafında ağaçlar olmayan parklar ise haliyle tercih edilmiyor ve boş kalıyor.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 09.56.08 (1) (Small)

VATANDAŞLAR ÇÖZÜM İSTİYOR

Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan parklara yakın mesafede bulunan binalarda oturan vatandaşlar ise parkları sıcaklıklardan koruyacak önlemler alınmamasından şikayetçi. Yaz aylarında bu parkların kullanılamayacak durumda olduğunu söyleyen vatandaşlar bu sebeple evde durmak istemeyen çocukları daha uzak mesafelerde bulunan parklara götürmek zorunda kaldıklarını ve buna bir çözüm bulunması gerektiğini aktardılar.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN