Antalya’da 12 Nisan günü Tünektepe Teleferik Hattı'da meydana gelen kazada 1 kişi yaşamını yitirmiş, 7 kişi ise yaralanmıştı. Olaydan sonra ANET’in eski genel müdürü Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tutuklanmıştı. Kocagöz’ün de aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 12 sanık 11 Haziran 2024 günü ilk kez mahkeme karşısına çıkacaklar.

ŞOK GELİŞME YAŞANDI

Soruşturma dosyasına 19 kişinin ismi eklendi. İçişleri Bakanlığı teleferiği ANET’in işlettiği, ANET’in de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğu gerekçesiyle 19 ismi hakkında soruşturma izni verdi. Soruşturma izninde Belediye personelinin kazayla ilgili denetim ve gözetim anlamında ihmalleri olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Belediyenin denetim görevini yerine getirmediği araştırılacak?

Antalya’da sıcaklık rekor kırdı… Dünyaca ünlü plajlar boş kaldı Antalya’da sıcaklık rekor kırdı… Dünyaca ünlü plajlar boş kaldı

SORUŞTURMA DA HANGİ İSİMLER VAR ?

Soruşturulacak isimler arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’in yol arkadaşları da bulunuyor.

Cansel Tuncer Cevikol Genel Sekreter

CANSEL TUNCER ÇEVİKOL (GENEL SEKRETER)

Başkan Muhittin Böcek için önemli bir isim olan Cansel Tuncer Çevikol Konyaaltı Belediyesi’nde başkan yardımcılığı yapmıştı. Başkan Böcek dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhalefetine rağmen Cansel Tuncer Çevikol’u Genel sekreter atamıştı. Atamasında çıkan pürüzü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek çözmüştü.

GÖZDE ARAT (EMLAK İSTİMLAK DAİRE BAŞKANI)

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek seçimi kzanır kazanmaz Konyaaltı Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü olan Gözde Arat’ı Büyükşehir Belediyesi’ne alarak Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı yapmıştı. Son Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Sarısu Plajı ihalesine girmesi için Gözde Arat’a yetki vermişti. Arat Antalya Büyükşehir Belediyesi adına ihaleye katılmıştı.

SERKAN TEMUÇİN (GENEL SEKRETER YARDIMCISI)

Geçtiğimiz ay Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Sarıhan'ı görevden alarak yerine Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Temuçin'i getirmişti. Temuçin’e çok güvenen Başkan Böcek, vekaleten de yine Fen İşleri Daire Başkanlığını da yine Temuçin’e bırakmıştı.

RUHİYE SAMİ (YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ)

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Ruhiye Sami Menderes Türel döneminden kalma bürokrat. Eski Nüfus Müdürü olan Ruhiye Sami, Menderes Türel döneminde yatay geçişle Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı olmuştu.

TUNCAY SARIHAN (ESKİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI)

Uzun yıllar Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Tuncay Sarıhan Muhittin Böcek'in Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek Genel Sekreter Yardımcısı olmuştu.  Sarıhan ilginç bir şkelide geçtiğimiz ay görevinen alınmıştı.

NURİ NAR (İŞLETME İŞTİRAKLER DAİRESİ ESKİ BAŞKANI)

Muhittin Böcek döneminin önemli bürokratlarından Nuri Nar geçtiğimiz ay emekli olmuştu. 

DİĞERLERİ MEMUR

Soruşturma izni verilen 19 kişiden 4’ü bürokrat kalanlarının ise çok sayıda Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda görevli memur olduğu öğrenildi.

Muhabir: YAPRAK ÖZER