Geçtiğimiz yıl Haziran ayında bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” demişti. Bu sözler yıllardır il olmayı bekleyen ilçelerde büyük heyecan yaratmıştı. Günlerce il olacak olan ilçeler konuşulmuştu. Bu dönem Antalya’nın Alanya ve Manavgat ilçeleri ön plana çıkmıştı. Her iki ilçenin de il olma iddiası yıllardır gündeme geliyordu.

TUİK RAPORU YAYINLANDI

TÜİK geçtiğimiz günlerde il olabilecek ilçelerin listesini yayınladı. Rapora göre Türkiye’de 24 ilçenin il kriterlerine sahip olduğu belirlenmişti. İlçelerin nüfusunun yanı sıra bağlı oldukları il merkezlerine uzaklığı, sosyo-ekonomik koşulları, altyapısı, kültürel ve tarihi değerleri de kriter olarak kabul edildi.

MANAVGAT NEHRİ

1989’DA 81’E ÇIKMIŞTI

Uzun yıllar 67 olan il sayısı 1989 yılında 81’e çıkmıştı. O dönem Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce il olmuştu.

TUİK LİSTEYİ AÇIKLADI

Kozan (Adana) Kahta (Adıyaman) Polatlı (Ankara) Bandırma (Balıkesir) Edremit (Balıkesir) Ergani (Diyarbakır) Yüksekova (Hakkari) Elbistan (Kahramanmaraş)  Lüleburgaz (Kırklareli) Ereğli (Konya) Midyat (Mardin) Ünye (Ordu) Cizre (Şırnak) Fethiye (Muğla) Nazilli (Aydın) Akhisar (Manisa) Erciş (Van) Ereğli (Zonguldak) İskenderun (Hatay) Siverek (Şanlıurfa) Çorlu (Tekirdağ) İnegöl (Bursa) Tarsus (Mersin)

Alanya Kalesi Listede Yer Aldi (Small)

ANTALYA’DAN İKİ İLÇE VAR

Bu listede Antalya’dan da iki ilçe var. Yıllardır il olmayı planlayan Alanya ve Manavgat TUİK’in raporunun ardından büyük heyecan yaşamıştı. Alanya’nın 359 bin 891 nüfusu bulunuyor. Antalya’nın turizmde en fazla yatak kapasitesine sahip olan Manavgat’ın ise nüfusu 258 bin 367. Her iki ilçenin de nüfus dışındaki kriterleri de il olmaya uygun.

Antalya Büyükşehir Belediyesi bayram öncesi otogarı dip köşe temizledi Antalya Büyükşehir Belediyesi bayram öncesi otogarı dip köşe temizledi

ARTIK MÜMKÜN DEĞİL

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni tasarruf tedbirlerini açıklamıştı. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni tasarruf paketi bir çok konuyu kapsıyor. Bu ekonomik koşullarda Hazinenin yeni illeri kaldırmasının mümkün olamayacağı belirtildi. Özellikle kamudaki tasarruf tedbirleri aldığı bir dönemde Manavgat ve Alanya’nın il olma hayalleri de ortadan kalktı. Bu karar özellikle çok uzun yıllardır il olmaya çalışan Alanya‘da büyük hayal kırıklığı yarattı.

Muhabir: NİHAT TOKLU