Antalya Sanatçılar Derneği ANSAN, Köy Enstitülerinin 84. Kuruluş yıldönümü kutlamaları dolayısıyla önemli bir sergi düzenledi. ‘Köy Enstitüleri’ konulu sergi büyük ilgi görürken, birçok isimde katılım sağladı.

Ressam Nuri Sezen ve Yediarıklar Sanat Grubu sanatçıları tarafından düzenlenen “Köy Enstitüleri” konulu sergi büyük ilgi gördü. Serginin açılışını Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürü Gülnur Karaşahin ve ANSAN Başkanı Cahit Çakçıl gerçekleştirdi.

Koy Enstituleri Sergisi Ant

SANATIN GÖREVİ TOPLUMLARA UMUT OLMAK

Küratörlüğünü Nadire Sönmez’in yaptığı sergiye Yedi Arıklar Sanat Grubu sanatçıları; Nuri Sezen, Aliye Eskioğlu, Çiğdem Alar, Gülderen Akar, Sedat Cantürk, Şerife Özkaymak, Nadire Sönmez, Nihal Üçyıldız, Nuran Yılmaz, Zafer Orhon ile YKKED Başkanı Yavuz Ali Sakarya, Prof. Dr. Hilmi Uysal ve Cengiz Sakarya katıldı. Yediarıklar Sanat Grubu yöneticisi Nuri Sezen açılış konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Koy Enstituleri Sergi (Small)

Kemer’in Kültür Evi’nde büyük sergi Kemer’in Kültür Evi’nde büyük sergi

“Köy Enstitüleri bir Cumhuriyet hamlesidir, kapanması bir talihsizliktir.  Sanatın görevlerinden biri de toplumlara umut olmak, yol göstermektir. Bu anlamda o döneme ait fotoğraflar, sanatçı arkadaşlarımız tarafından yeniden yorumlanarak köyünden, dalından kopup gelen köy çocuklarının nasıl bir eğitimde reforma öncülük ettiklerinin hikayesini yaptıkları yağlıboya ve akrilik tablolarda dile getirdiler.”

TÜRKİYE’DEKİ İLK SERGİ

YKKED Başkanı Yavuz Ali Sakarya, Köy Enstitülerinin önemini belirtirken, bu serginin o dönemki fotoğraflardan yararlanarak gerçekleştirilen Türkiye’deki ilk sergi olduğunu açıkladı. 14-27 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilere açık olan sergide büyük yoğunluk yaşandı.

Nadire Sönmez’de babası Emin Erol’un Köy Enstitüsü Sağlık Kolundan mezun olduğunu, Köy Enstitülerinin sadece öğretmen değil, Sağlık Kollarında yetişen Sağlık elemanları ile köylere sağlık hizmeti götürdüğünü belirtti. Köy Enstitülerinin Sağlık Kollarıyla ilgili olarak Prof. Mualla Aksu ve Prof. Pakize Türkoğlu ile birlikte “Sağlık Ekseniyle Köy Enstitüleri” kitabını yazan Prof. Dr. Hilmi Uysal da Köy Enstitüleri fotoğrafları ile sergide yer aldı.

Koy Enstituleri Sergisi

SERGİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Kardeş olan Yavuz Ali Sakarya ve Cengiz Sakarya ve da Gönen Köy Enstitüsü mezunu babalarına ait anı ve fotoğraflarla, Tonguç ve Hasan Ali Yücel’e ait özgün eserlerle sergide yer aldılar. Rehber Yavuz Ali Sakarya’nın konukları o döneme ait anlatılarıyla gezdirdiği sergi büyük beğeni topladı. Yediarıklar Sanat Grubu, yirminin üzerinde sanatçısıyla, neredeyse çeyrek asra yakın bir zamandır Ressam Nuri Sezen’le sanat çalışmalarını yürütüyor.

GEZİCİ SERGİ OLMASINI DİLEDİ

Sergiyle ilgili duygularını dile getiren Nuri Sezen şu ifadelere yer verdi: “Yediarıklar, Antalya’nın şehre su götüren arıkların halk arasındaki adıdır. Yediarıklar Sanat Grubu da sanatı toplumun yüreğine akıtmak için vardır. Bu anlamda grubumuz, İlk Adım- Çanakkale sergisi ve Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla Antalya Arkeoloji Müzesinde açılan ‘Cumhuriyet’le Sanatla’ sergileri gibi projelerle toplumun sosyal ve tarihsel konularının nabzını tutmaktadır. Dileğimiz odur ki, bu sergimiz gezici sergi olarak başka illerde de açılsın.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN