Antalya’da yerleşik nüfus her geçen gün artıyor. Yaz sezonunun başlaması ile yerli ve yabancı turistlerde şehre gelmeye başladı ve nüfus katlanarak arttı. Kentteki trafik özellikle belirli saatlerde hem yayalar hem de araçlar için çile haline gelmeye başladı.

kepez trafik

Tarımın başkenti Antalya’da kriz büyüyor… Tüccarların eline düştüler Tarımın başkenti Antalya’da kriz büyüyor… Tüccarların eline düştüler

KEPEZ’İN ULAŞIM SORUNU BÜYÜYOR

Antalya’nın en kalabalık ilçesi olan Kepez’in trafiği sürücüleri çileden çıkartmaya başladı. Saat sabah 08:00-09:00 saatlerinde ve iş çıkışı saatleri olan 17:00-18:00 saatlerinde trafik yoğunluğu zirve noktasına ulaşıyor. Kilometrelerce uzayan araç kuyruğu hem yayalar hem de sürücüleri çileden çıkarıyor. Kepez’de özellikle raylı sistemlerin olduğu bölgelerinde trafiğin tıkanması sebebiyle tramvay geçecek yer bulamıyor. Tıkanan trafikte ambulans, polis, itfaiye gibi araçlar acil görevlerine yetişemiyor.

kepez trafik-1

Sabah saatlerinde hem işe hem de okula giden insanların ihtiyacını karşılamak için artan şehir içi otobüs seferleri bazı bölgelerde yetersiz kalıyor. Kalabalık otobüslerde saatlerce trafikte bekleyen vatandaşların iş ve okula gitme yolculuğu zaman zaman bir çileye dönüşüyor.

B77D4E60 6778 4Ffe A6D5 28831Fc11C4E

ANTALYA’DA TRAFİKTEKİ ARAÇ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

2024 yılı Mart ayı TÜİK verilerine göre Antalya’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 1 milyon 476 642’yi buldu. Bu sayı yaz sezonunun başladığı kente gelen tatilcilerle birlikte giderek artıyor. TÜİK verilerine göre Antalya trafikteki araç sayısı ile Türkiye’de en fazla araca sahip şehirleri arasında yer alıyor. Neredeyse her iki kişiden birinin araç sahibi olduğu şehirde ulaşım sorunu büyüyor.

37097162 7D61 4738 8885 0Cb50641Fa51

Trafik ışıklarının yoğun olduğu bölgelerde yavaş ilerleyen trafik sebebiyle araç kuyruğu kilometrelerce uzuyor. Sürücüler kısa bir mesafe yolu gidebilmek için dakikalarca trafikte bekliyor. Aynı zamanda bu durum yayaları da zor durumda bırakıyor. Kepez’de kontrolsüzce tıkanan trafikte yaya geçiş yolu olmasına rağmen yayalar, araçların arasından geçecek yer bulamıyor.

kepez trafik-4

BAYRAM TATİLİ YAKLAŞIYOR, TRAFİK KRİZİ BÜYÜYECEK

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla tatili Antalya’da geçirecekler yollara düşmeye başladı. Kentteki yerleşik nüfusun üstüne turistlerin de eklenmesiyle trafik yoğunluğu katlanarak artması bekleniyor.

kepez trafik-6

Antalya’nın merkezi ilçelerindeki iş giriş ve çıkış saatlerinde trafik yoğunluğu tatil sezonunun açılmasıyla birlikte bazı bölgelerde günün her saati yaşanan bir yoğunluğa dönüşüyor.

kepez trafik-7

Antalya’ya havayolu ile gelen turistler de havaalanından şehir merkezine veya otellerine gidebilmek için saatlerce trafikte kalmaktan şikayetçi. Özellikle Antalya’nın turizmde öncü ilçeleri Manavgat, Side, Alanya gibi bölgelerdeki tesislere giden yollar turizm sezonun açılmasıyla yoğunlaşan bölgelerden biri.

kepez trafik-8

Antalyalılar ve Antalya’ya tatil için gelen turistler trafik sorununa çözüm bulunmasını talep ediyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA