Şehirlerde yapılaşmanın artmasıyla yaşam alanları daralan yılanlar, havanın ısınmasıyla yerleşim yerlerinde görülmeye başlandı. Antalya'da evinde, aracında, iş yerinde yılan görüp itfaiyeden yardım isteyenlerin sayısında artış yaşandı.

Antalya Yılan (1) (Small)-1

Antalya Büyükşehir Belediyesi duyurdu... O yol kapanacak Antalya Büyükşehir Belediyesi duyurdu... O yol kapanacak

İHBAR ÜZERİNE 106 YILAN ÇIKARILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, bu yıl 106 yılanı insanların yaşam alanlarından çıkardı. İhbar üzerine yılanın görüldüğü yere giden ekipler, koruyucu elbiselerini giyip, ellerindeki ekipmanla hayvanı çıkardıktan sonra doğaya bıraktı.

Antalya Yılan (3) (Small)

Yangın söndürme görevini yürüten itfaiye ekipleri, yılan haricinde ağaçta, çatıda mahsur kalan kedi, köpek ve kuş gibi farklı türdeki hayvanları da kurtarıp doğal yaşam alanlarına saldı. Ekipler, 825 hayvanın canını kurtardı.

YILANLARIN ÇİFTLEŞME DÖNEMİ BAŞLADI

Belediye bünyesindeki Hürriyet İstasyonu Çavuşu Ahmet Coştan, son haftalarda yılan görüp yardım isteyenlerin sayısında artış olduğunu söyleyerek, "Yılanların çiftleşme, yumurtlama döneminin başlamasıyla hanelerde, iş yerlerinde yılanlarla karşılaşanların sayısı arttı.

Antalya Yılan (2) (Small)-1

Özel ekipman ve kıyafetle yılanı uygun şekilde alıp, sağlıklı doğaya salıyoruz. Günde 10-15 civarı yılan kurtarma olayına gidiyoruz.

Antalya Yılan (5) (Small)

Binaların atıl alanlarında, depoda, hanelerde, iş yerinde yılanları kurtarırken zarar vermemeye çalışıyoruz. Evde bakımı yasak olan endemik türlerle karşılaştığımızda ise yetkililere teslim ediyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: DHA