Antalya’da belediye düğmeye bastı… Belediye o yapıları tek tek yıkıyor Antalya’da belediye düğmeye bastı… Belediye o yapıları tek tek yıkıyor

Antalya'nın Çıralı'da bulunan "Chimaera" adlı Yanartaş, 2500 yıldır sönmeyen ateşi sayesinde yerli ve yabancı binlerce turistin akınına uğruyor. Yanar taş, adını Yunan mitolojisi kahramanlarından Bellerophon'un öldürdüğü ateş püsküren yaratık "Chimaera"dan alıyor. Peki 2500 yıldır yanan bu ateşin asıl kaynağı ne? Gelin hep birlikte mistik bir yolculuğa çıkalım...

GAZIN KAYALARDAN SIZMASI SONUCUNDA OLUŞUYOR

Ccfe1B2C 30Ab 4Ac8 Ace9 950D4A36681E

Antalya’nın Kemer ilçesine yaklaşık 35 km mesafedeki Çıralı'nın tepesinde, 230 metre yükseklikte bulunan Yanartaş, aynı zamanda ‘Olympos’un Sönmeyen Ateşi’ adıyla biliniyor. Tepede bulunan kayalıkların üzerindeki deliklerden çıkan ve sürekli yanan metan gazı alevleri, sönmeyen ateşi ile Yanartaş’ın kutsal sayılmasını sağlıyor. Antalya’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Yanartaş’ta 2500 yıldır aralıksız yanan ateşin binlerce yıldır sönmemesinin sebebinin metan gazı olduğu söyleniyor. Ateş, yüzeyin hemen altında bulunan ve doğada nadir olarak karşılaşılan rutenyum elementinin neden olduğu gazın kayaların arasından sızmasıyla oluşuyor. Adeta doğanın bir mucizesi olan bu Yanartaşı söndürmeye kalkanlar ise hayal kırıklığına uğruyor. 

ADINI YUNAN MİTOLOJİSİNDEN ALIYOR

Cc93F407 1D2B 4Bf7 B4C8 105A39Abc087

Eski Yunan mitolojisine de konu olan yanar taş, "Chimaera" adını buradan alıyor. Efsaneye göre: Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes, bir av partisi sırasında kardeşi Belleros’un canına kıyıyor ve ‘Belleros’u Yiyen’ anlamına gelen Bellerophontes ismini alıyor. Ephyra’dan kovulan Bellerophontes, çareyi Argos kralının yanına sığınmakta buluyor. Kendisine sığınan bu gencin hayatına son vermeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı, Bellerophontes'i Likya Kralı’nın yanına yolluyor.

40527965 59Ff 48A2 B8Fe A3C414B07C3F

Likya Kralı, acınacak haldeki bu genci öldürmek istemiyor ve Olympos dağında yaşayan Aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan canavar Chimera adlı yaratıkla dövüşe gönderiyor. Bellerophontes, Pegassos adı verilen kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşe gidiyor. Chimera saldırdığında kanatlı at havalanıyor. Tam o sırada Bellerophontes yere iniyor ve mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömüyor. Chimera aradan binlerce yıl geçsede yerin 7 kat altından alevlerini saçmaya devam ediyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA