Ticaret Bakanlığı ekipleri, kurban bayramı öncesinde denetimlerini sıklaştırdı. Zincir marketlerin şubelerine yapılan denetimlerde ürünlerde etiket olup olmadığı, etiketlerde TL ibaresine, ürünün gramaj ve kilogram fiyatlarına, aynı zamanda fiyatın fahiş mi yoksa yasal sınırlar içerisinde mi belirlendiğine dikkat ediliyor.

Antalya'nın göbeğinde inşaat alanları tehlikeye davetiye çıkarıyor...Vatandaşlar tedirgin Antalya'nın göbeğinde inşaat alanları tehlikeye davetiye çıkarıyor...Vatandaşlar tedirgin

Antalya'da yapılan denetimlerde ekipler paketli ürünlerin yanı sıra, marketlerin manav ve şarküteri reyonlarını da inceledi. Manav reyonunda ürünlerin üreticiden çıkış, toptancı haline geliş ve marketin satın aldığı fiyata kadar iz takibi yapıldı.

MOBİL UYGULAMA İLE TEK TEK İNCELENDİ

66041 (1) (Small)

Ticaret Bakanlığının tüm mobil uygulama marketlerinden cep telefonlarına indirilerek kullanılabilen HKS Mobil uygulamasıyla ürünlerin etiketlerinde yer alan karekodlarlar taratılarak bilgiler alındı. Reyondaki fiyatla marketin alış fiyatı arasında fahiş miktar arandı. Denetim yapılan markette ekipler olumsuz bir durum tespit etmedi.

66041 (Small)

'HER GÜN EN AZ 100 İŞLETME DENETLENİYOR'

Antalya İl Ticaret Müdürü Halil Özşahan, tüm yıl boyunca ekiplerin sahada olduğunu, bayramlar öncesinde bir kat daha fazla denetim yaptıklarını söyledi. Vatandaşın mağdur edilmemesi için her gün yaptıkları denetimlerde kurallara uymayanlara para cezası verildiğini de anlatan Özşahan, “Her gün 100'ün üzerinde işletme denetleniyor. TL ibarelerine, etiket olup olmadığına, ürünün etiket fiyatıyla kasadaki fiyatının aynı olup olmadığına dikkat ediyoruz. Ürünlerde haksız fiyat, yani fahiş fiyat olup olmadığına da özellikle bakıyoruz. Uygun olmayanlara ürün başına 2 bin 200 TL para cezası veriliyor" dedi. 

Kaynak: DHA