Yüzde 25 kira artış sınırının sona ereceği tarih ve uygulamanın devam edip etmeyeceği tartışmaları devam ederken, Antalya Kiracılar Derneği Başkanı Cengiz Kul konu ile ilgili yaptığı açıklamada "çıktığı andan itibaren bu düzenlemeye kimse uymadı" dedi. Antalya'nın içinde bulunduğu yoğun nüfuslu şehirlerde kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan kira uyuşmazlıklarına son vermek amacıyla getirilen yüzde 25 zam sınırında sona yaklaşılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, kiralara uygulanan yüzde 25 sınırı uygulamasının Temmuz başında değişeceğine dair yaptığı açıklamaların ardından 2 Temmuz itibariyle eski sisteme dönüleceği ve Tüketici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık ortalaması olan değer esas alınarak kira artış oranlarının gerçekleşeceği gündemde.

Cengizkul (Small)

"KİRA SORUNU İLK ANTALYA'DA ORTAYA ÇIKTI"

Yüzde 25 zam sınırı tartışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Antalya Kiracılar Derneği Başkanı Cengiz Kul, yaptığı açıklamada "Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemi sonrasında bu kira sorunu ilk Antalya'da ortaya çıktı. Antalya'dan sonra tüm Türkiye'ye yayıldı. En ücra köşelerde bile vatandaşlar bu kira sorunuyla uğraşıyor" diyerek mevcut sorunun temelinin Antalya'da atıldığına değindi.

Kiracisi Yuzde (Small)

Antalya’da kurbanlığa yapılanlar vicdanları sızlattı Antalya’da kurbanlığa yapılanlar vicdanları sızlattı

"KENDİ ÇIKARDIKLARI YASAYI KENDİLERİ UYGULAMADI"

"Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut kiraları düşecek, düştü gibi açıklamalarıyla insanların aklıyla alay ediyor. Konut kiralarına düzenlemeler gelecek diye 2 senedir açıklamalar yapıyor ancak hala somut bir adım atılmadı. En son "yüzde 25 düzenlemesi Temmuz ayında kalkacak, gerek duyulmuyor" dedi. Zaten bu düzenlemeye ilk çıktığı andan itibaren kimse uymadı ki. Bu, başlı başına kiracı ile ev sahibini karşı karşıya getirmek için atılmış bir adımdır. Bunu da başardılar zaten. Bir de bu durumu toparlamaya çalışıyorlar toparlayamadıkça da tökezliyorlar. Kendi çıkardıkları yasayı ne kendileri ne de başkaları uyguladı"

Kirasozlesmesi (Small)

"İÇ SAVAŞA SEBEBİYET OLDU"

Bir de bu yasanın tek etkisi, ev sahibi ile kiracının birbirine düşman olması oldu. Yüzde 25 kuralına uymadı gerekçesi ile ev sahibi ve kiracı arasında çıkan tartışma sonucu ev sahibi kendi kiracısını öldürdü. Antalya'da ev sahibi satırla, bıçakla kiracısının evini bastı. Resmen iç savaşa sebebiyet gibi bir durum oldu. Bunun üzerine bir de arabulucuyu eklediler o da yaraya tuz bastı. O da çözüm olmadı.

Ev Sahibi Kiraci (Small)

"MİLLETVEKİLLERİ SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMEDİ"

Daha uygulanabilir bir yöntem için biz meclise 36 maddeden oluşan bir çözüm önerisi hazırlamıştık ve mültecilere yaptığınız yardımları artık kendi vatandaşlarınıza yapın demiştik fakat Antalya'daki milletvekillerinden sadece Aykut Kaya ile görüşebildik. Diğerleriyle görüşme sağlayamadık. Ayrıca bunlar da çözüm olmaz çünkü hiç bir partiyi ayırt etmeden söylüyorum şimdiye kadar hangi milletvekili ile görüştüysem hiç biri de milletin sorununa el atmadı. Çünkü zaten hepsi ya müteahhit ya da gayrimenkul zengini ve bu yüzden de bu sorunun çözülmesini istemediler. Böyle olunca da bu sorun çözülecek gibi görünmüyor.

Muhabir: SİBEL YEŞİL