Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırlarında Dibek Tabiatı Koruma alanında yer alan “Ambar Katran” ya da diğer adıyla “Dibek Sedir” olarak bilinen sedir ağacı binlerce yıldır savaşlara, hava koşullarına ve diğer insan faktörlerine rağmen dim dik ayakta duruyor. Antalya’nın koruma altındaki anıt ağaçlarından biri olan Dibek Sedir’i Kumluca ilçesinde yer alıyor.  

Sedir

DÜNYA’NIN EN YAŞLI SEDİRİ ANTALYA’DA

Antalya’nın doğal güzellikleri ile öne çıkan Kumluca ilçesinde tarihin en eski tanıklarından olan ve ortalama ömürleri binlerce yılı bulan sedir ağacı yaşıyor. Antalya’nın Kumluca ilçesi Dibek Tabiatı Koruma Alanı’nda yer alan sedir ağacının 2 bin 329 yaşında olduğu biliniyor.

Dibek Kumluca

25 metre boyunda olan bu sedir ağacı 2.62 metre gövdeye sahip. Heybetli görüntüsü ile görenleri büyüleyen sedir ağacı Antalya’nın en önemli anıt ağaçlarından biridir.

dibek anıt sedir

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2002 yılında tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir.  Bu binlerce yıllık sedir ağacı, oldukça engebeli bir arazide, kuru dere vadisinin başlangıcında bulunur.

Uyuyan

İlçede önemli bir ziyaret noktası olan sedir ağacı çevreye olan faydalarının yanı sıra turizm ve kültür alanın da önemli katkılar sağlamaktadır.

Çığğğ

ORTALAMA ÖMRÜ BİNLERCE YIL AŞTI

Sedir ağaçlarının ortalama ömrünün 1000 yıl olduğu biliniyor. Birçok farklı türü olan sedir ağaçları sık yaprak döker ve dökülen yapraklar yenide yeşerir. Ortalama ömürlerinin binlerce yılı bulduğu sedir ağaçları Orta Doğu kökenlidir. Oldukça sağlam yapıda olan bu ağaçlar yıllar içinde meydana gelen her türlü doğa olayına, çürümeye, doğal afetlere karşı dirençlidir.

Resized 9317B 1125 Tur Picture 20211203 26291387 26291383

Yaprakları iğneli olan sedirler 40 metreye kadar uzayabilir. Sağlam yapıları sebebiyle mobilya ve inşaat sektöründe önemli yer tutarlar.

Aynı zaman kabuklarında ve yapraklarında bulunan bileşenler bazı tıbbı ilaçlarda kullanılır.

Sedir ağaçları aynı zamanda tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafında kutsal kabul edilmiştir. Antik Mısır’da bu ağaçlar özellikle mumyalama işler için kullanılmıştır. Bunun yanı bazı ülkelerde yapılan tapınaklarda sedir ağaçları kullanılmıştır.

S 4F9Edd95410E44A1Cfc63A8B8F0304A54D07557C

Antalya Kumluca’da yer alan 2 bin 329 yaşındaki sedir ağacı ortalama ömrünü aşarak bir rekor kırdı. Dünyanın bilinen en yaşlı sedir ağacı unvanını aldı.

KUMLUCA DİBEK TABİATI KORUMA ALANINA NASIL GİDİLİR?

Kumluca ilçesinde yer alan Dibek Orman Sahası’nda yer alan Dibek Tabiatı Koruma Alanı bölgedeki en önemli ekosistemi koruma alanıdır. Birçok ağaç türüne ev sahipliği yapan ormanda, dünyanın en yaşlı sedir ağacı bulunur.

Son dakika… Antalya’nın demir adamı yarışmada yaralandı Son dakika… Antalya’nın demir adamı yarışmada yaralandı

42112897.700X525

Kumluca Kuzca köyünde bulunan tabiat koruma alanı, eşsiz çam, sedir, katran ağaçlarına sahiptir. Antalya şehir merkezinden yaklaşık 2 saat sürer. Kumluca ilçesine 55, Kemer’e ise 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Konyaaltı Hisarçandır yolu üzerinden araç ile ulaşılabilir.

Dibek Tka(1)

Özellikle yaz aylarında serin havası ile ziyaretçileri kendine çeken ormana şehir içi toplu taşıma araçları ile gidilebilir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA