Şehirde özellikle yakın mesafelerde kullanılan binbinler vatandaşın işini kolaylaştırsa da binbinlerin park edildiği yerler de işleri bir o kadar zorlaştırıyor. Kentin kaldırımlarına park edilen binbinler engelli vatandaşların sorun yaşamasına sebep oluyor.

Antalya Binbin Ç (5)

Antalya'da özellikle son yıllarda trafik yoğunluğunun artmasıyla birlikte sadece araba sahibi olmayan vatandaşlar değil kısa mesafeleri aracıyla gitmek istemeyen vatandaşlar da binbine gözünü çevirmiş durumda. Şehrin her yerinde görebileceğimiz bu araçlar ulaşımda kolaylık sağlasa da insanların düşüncesizce kaldırımlara bıraktığı binbinlerin zorluğunu başta engelli bireyler olmak üzere kaldırımda yürüyen yayalar çekiyor.

Antalya Binbin Ç (2)

BİNBİN'İN HİKAYESİ

2019 yılında Türkiye'de 5 ortağın 20 adet scooter almasıyla başlayan ve Binbin adını alan araç şimdilerde 25 bine ulaşan sayısı ve kullanım rahatlığı ile herkesin gözdesi olmuş durumda. Yerli yazılım ve mühendislik ile 5 ortak tarafından geliştirilen bu araçlar, ortakların kendi markaları bünyesinde hizmete sunuldu. Türkiye'de birçok ilde bulunan binbinler zamanla yurtdışına da ulaştı. Şimdilerde Türkiye'de ve yurtdışında en çok kullanılan ulaşım aracı olan binbine vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

Antalya Binbin Ç (4)

ÖZELLİKLE ÖĞRENCİLER TARAFINDAN TERCİH EDİLİYOR

Yerli üretim olan Binbin ülkemiz genelinde olduğu gibi Antalya'da da en çok tercih edilen araçlardan biri olmuş durumda. Uygun fiyatlı olması ve kolay kullanılabilirliği ile kentte özellikle öğrenciler tarafından tercih edilen binbinin hayatı kolaylaştırıcı rolünün yanı sıra hem trafikte kullanılması ile yaşanan kazalar hem de binbin sürücülerinin aracı kaldırımlara gelişigüzel bırakması ise bu ulaşım aracının olumsuz yönlerini ortaya koyuyor. Antalyalı vatandaşlar ise kentte binbinin bırakıldığı yerler için daha duyarlı olunması gerektiğini savunuyor.

Turizm kenti Kemer’de Atatürk hüznü… Duygulu anlar yaşandı Turizm kenti Kemer’de Atatürk hüznü… Duygulu anlar yaşandı

VATANDAŞLARDAN ŞİKAYET VE ÖNERİ

Antalyalı vatandaşlar ulaşım kolaylığı sağlayan bu araçlardan memnun olmakla birlikte bu araçları sürenlere tepki gösteriyor. Vatandaşlar konu ile ilgili şikayetlerini "Evet pratik bir araç kullanımı da işlevi de güzel ama bu araçlar kaldırımlara değil vatandaşların sık sık geçmediği yerlere konulmalı. Kaldırımın ortasına koyulan bu binbinler yüzünden görme engelli vatandaşlar da tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlar da sıkıntı yaşıyor.

Antalya Binbin Ç (3)

Biraz onları da düşünmek lazım bu kadar duyarsız olunmamalı", "özellikle gençler çok kullanıyorlar ama haberlerde de görüyoruz bu araçlar yüzünden kaç tane kaza oldu kaç kişi canından oldu hem tehlikeli hem gidiyorlar burası uygun mu demeden istedikleri yere koyuyorlar bize de sıkıntı oluyor diğer vatandaşlara da", "bununla ilgili bir düzenleme yapılmalı sadece belli yerlere park edilmeli bu araçlar onun dışındaki yerler kabul edilmemeli sen ben uyarsak da kaç kişi dikkat edecek? herkesin uymak zorunda olduğu bir kural getirilmeli" sözleriyle aktardı.

Muhabir: antalyaningundemi.com/ŞEYDA TÜTGÜN