Antalya, sakin ve huzurlu bir yaşam arayanlar için muhteşem özelliklere sahip pek çok köye sahiptir. Özellikle tatil köyü arayanlar için eşsiz alternatifler bulabileceğiniz Antalya’nın en güzel köyleri listesini sizler için hazırladık! Ormana Köyü’nden Çıralı Köyü’ne kadar birçok öneriyi bu listede bulabilirsiniz.

Antalya’nın sahil köyleri, sayıca çok fazladır ve birçoğu sakin bir tatil arayışında olanlar için benzersiz özellikleri bünyesinde barındırıyor. Antalya’nın en güzel tatil köyünü bu listede bulabileceğiniz gibi sağladığımız 8 öneriyle ideal alternatiflere de sahip olabilirsiniz. Antalya’nın en güzel köyü hangisidir? İşte yanıtı…

Antalyanin En Guzel Koyleri 2

Antalya'nın En Güzel Köyü Hangisi?

Antalya’da sakin yapısı, huzurlu bir yaşam sağlaması ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan pek çok köy bulunmaktadır. Bu nedenle Antalya’nın en güzel köyü için sadece bir öneri ile yetinmek mümkün değildir. Buna bağlı olarak sizlere Antalya’nın en güzel köyleri listesi için 8 öneri sunacağız.

Antalya Merkeze en yakın köyler arıyorsanız, bu listedeki birkaç öneriden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda üç tarafı deniz ile çevrili, sahil bölgelerine konuşlanan, manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen pek çok köy ismine de ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda Antalya köyleri isimlerine en güzel örnekleriyle birlikte tam liste olarak ulaşabilirsiniz. İşte Antalya’da en güzel köyler…

İlgili İçerik: Antalya’nın doğal güzellikleri ile öne çıkan en güzel köyleri ve nüfus oranları

Antalya'nın En Güzel Köyleri Listesi

Şehrin gürültülü ve kalabalık yapısından uzaklaşıp köy hayatı yaşamak isteyenler ya da güzel bir tatil köyünde eşsiz deneyimler yaşamak isteyen kişiler, Antalya’nın en etkileyici köylerini araştırıyor. Antalya’da köylerin birçoğu denize kıyısı olan, benzersiz manzaralar sağlayan ve sakin – huzurlu yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Sizlere Antalya’daki en güzel köyler için 8 öneri sunuyoruz.

Antalya’nın en güzel köyleri listesi güncel olarak şu şekildedir:

 • Belkıs Köyü (Aspendos)
 • Ormana Köyü
 • Kaleköy (Üçağız)
 • Çavuşköy (Adrasan)
 • Çıralı Köyü
 • Üçoluk Köyü
 • Geyikbayırı ve Çakırlar
 • Akçapınar Köyü

Antalya’daki en güzel köyler listesini detaylı olarak inceleyelim…

Antalyanin En Guzel Koyleri 3

1- Belkıs Köyü (Aspendos)

Antalya’nın Serik ilçesinde yer alan Belkıs Köyü, dünyadaki en iyi akustiklerden birisi olduğu düşünülen Aspendos Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’nın en güzel köyleri arasında yer alan Belkıs, aynı zamanda yörük köyü olarak da bilinmektedir. Antalya merkeze sadece 50 km mesafede yer alan köy, birçok tarihi yapısıyla da meşhurdur.

Antalya merkeze en yakın köyler arıyorsanız Belkıs (Aspendos) köyüne gidebilirsiniz. Burada antik tiyatrosu, su kemerleri, Aspendos Köprüsü gibi pek çok tarihi detaya ulaşabilirsiniz. Tarihi olarak stratejik bir konumda yer alan köy, Köprüçay aracılığıyla limana bağlanmaktadır. Aynı zamanda tarih boyunca birçok uygarlık tarafından da ele geçirilmek istenen bölge olmuştur.

Antalyanin En Guzel Koyleri 1

2- Ormana Köyü

Antalya’nın en güzel köyleri arasında “Ormana Köyü” örneğini de verebiliriz. Yemyeşil ormanlarla kaplı olan bu köy, doğal güzelliklerin sağladığı büyüleyici atmosfer ile tatil deneyimi arayanlar için eşsiz fırsatlar sağlıyor. Henüz el değmemiş doğal yapısı, mağaraları ve pek çok özelliğiyle ön plana çıkan Ormana Köyü, Torosların saklı cenneti olarak da adlandırılıyor.

Antalya’nın en güzel köyü olmaya aday Ormana Köyü’nde düğmeli evler, en dikkat çekici noktalardan birisidir. Kültür mirası olarak kabul edilen tarihi evlerin bazıları butik otel olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle Antalya’nın en güzel tatil köyleri arasında da değerlendirilebilmektedir.

Antalyanin En Guzel Koyleri 4

3- Kaleköy (Üçağız)

Antalya’nın sahil köylerini arıyorsanız Kaleköy ile başlangıç yapabilirsiniz. Muhteşem güzelliğiyle dilden dile anlatılan bu köy, Demre ilçesinde yer almaktadır. Kekova manzarasını deneyimleyebileceğiniz, sabahları ise daha çok sadece dalga sesi ile uyanabileceğiniz Kaleköy, geceleri ise yıldızlara dokunma hissiyatı veren yakınlığıyla etkili bir atmosfere şahitlik edebilirsiniz.

Antalya’nın en güzel köyleri arasında yer alan Üçağız (Kaleköy), Simena Antik Kenti’nin kalıntılarını içerisinde barındırır. SİT alanı olarak kabul edildiğinden dolayı bu bölgeye deniz ulaşımı yoktur. Sadece tekneyle ulaşım sağlayabileceğiniz bölge Antalya’nın saklı kalmış cenneti olarak kabul edilmektedir.

Antalyanin En Guzel Koyleri 5

4- Çavuşköy (Adrasan)

Antalya köyleri isimleri listesine Çavuşköy ile devam edelim. Adrasan olarak da ifade edilen bölge, son dönemde huzurlu ve sakin bir tatil deneyimi arayan kişiler için popüler noktalardan birisidir. Antalya’nın en güzel köyleri listesinde yer alan Çavuşköy’ün üç tarafı denizlerle çevrilidir.

Kartpostallara konu olabilecek nitelikte yeşil ve mavinin buluştuğu atmosferi ziyaretçilerine sağlayan bu köy, Kemer’in 50 km batısında bulunuyor. Tatil amacıyla buraya gelecek kişiler için denizin ılık, çocuklar için derinliğin sığ olduğunu belirtelim. Aynı zamanda bölgeye sadece 1 saatlik mesafede olan Sazak, Suluada ve Ceneviz koylarının bulunduğunu da eklemek gerekiyor.

Antalyanin En Guzel Koyleri 6

5- Çıralı Köyü

Antalya’nın en güzel köyleri listesi için Olympos Dağı’nın eteklerinde konuşlanmış Çıralı Köyü’ne de yer verelim. Antalya’nın dünya çapında en ünlü köyü olan Çıralı, 3 km kumsal ve tertemiz deniz gibi harika özelliklere sahip alternatifler sağlıyor. Çıralı Köyü’nün dağ ve deniz havasını mitolojik hikayelerle birleştiren bir seçeneği olduğunu belirtmek gerekiyor.

Antalya’nın en güzel tatil köyleri arasında yer alan bu köy, aynı zamanda Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alarak caretta caretta’ların yumurtlama alanlarından birisidir. Sakin ve huzurlu bir tatil deneyimi arıyorsanız bölgede pek çok bungalov evlerin olduğunu belirtelim.

Antalyanin En Guzel Koyleri 7

6- Üçoluk Köyü

Antalya’nın en güzel köyü olarak tanımlanabilecek Üçoluk Köyü, yayla formatıyla tatilcilerin en önemli uğrak noktalarından birisidir. Adını ise köyün merkezinde yer alan üç oluklu çeşmeden almaktadır. Merkeze sadece 40 km uzaklıkta bulunan Üçoluk Köyü, Antalya’nın merkeze en yakın köyleri arasında yer alıyor.

Antalya’nın en güzel köyleri listesinde yer alan Üçoluk Köyü’nde nüfus, kış aylarında azalırken yaz aylarında ise turist akınıyla artmaktadır. Köy içerisinde aynı zamanda kamp, yayla ve trekking gibi etkinlere de katılabilirsiniz.

Antalyanin En Guzel Koyleri 8

7- Geyikbayırı ve Çakırlar

Antalya’da günübirlik geziler için ideal noktalardan birisi olan Çakırlar ve Geyikbayırı köylerine de yer verelim. Şehir merkezine sadece yarım saat uzaklıkta olan Çakırlar Köyü, hem pazarı hem de kahvaltı mekanlarıyla ünlüdür. Ev yapımı reçellerden Antalya ile özdeşleşmiş gözlemelere kadar pek çok yiyecek seçeneği bulabilirsiniz.

Antalya’nın en güzel köyleri arasında muhteşem manzaralarıyla ön plana çıkan Geyikbayırı Köyü, alabalık tutkunlarını cezbeden, dağcıların aktif olarak bulunduğu noktalar arasında yer alıyor. Köy merkezinden 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan Geyikbayırı Mağarası’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Antalyanin En Guzel Koyleri 9

8- Akçapınar Köyü

Antalya’nın en güzel köyleri listesine son olarak Akçapınar Köyü’nü de ekleyelim. Akçapınar, şehir merkezine 60 km mesafede, Serik ilçesine bağlıdır. Dünya çapında üne sahip olan Uçansu Şelalelerine’de ev sahipliği yapmaktadır. 70 metre yükseklikten dökülen Yukarı Uçansu ve 51,5 metre yükseklikten dökülen Aşağı Uçansu şelalelerini mutlaka deneyimleyin!

Aynı zamanda yüzülebilir göletleri, sandal ve çam ağaçlarıyla muhteşem manzaralara şahitlik edebileceğiniz Akçapınar Köyü, ATV, cip ve safari gibi etkinlikler için harika bir alternatiftir. Hıristiyanlar için büyük bir öneme sahip Aziz Pavlus Yolu üzerinde yer alan bu köye gidenler için Pednelissos Antik Kenti’ni ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

Antalya'nın Sahil Köyleri Nelerdir?

Antalya’nın en güzel köyleri için 8 önerimizi sizlere sunduk. Merkeze yakın, sahilde ve diğer aradığınız güzel özelliklere sahip olan bu köyler, tatilciler için önemli bir alternatif oluyor. Ancak tatil için ayrıca sahil şeridinde yer alan Antalya’nın tatil köylerini de merak ediyor olabilirsiniz. Sizler için bu listeyi de hazırladık.

Antalya’nın sahil köyleri şu şekildedir:

 • Kaleköy
 • Adrasan (Çavuşköy)
 • Çıralı Köyü

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’nın en güzel köyleri listesiyle alakalı olarak sıkça sorulan sorular şöyledir:

1- Antalya'nın en güzel tatil köyü hangisidir?

Antalya’da pek çok tatil köyü bulunuyor ve her biri en güzel olmaya adaydır. Bu nedenle listede yer alan köyleri ve ayrıca tatil köyü olarak hizmet veren işletmeleri tercih edebilirsiniz. 

Antalya trafiğinde hayat duruyor… Vatandaşlar çözüm önerisi bekliyor Antalya trafiğinde hayat duruyor… Vatandaşlar çözüm önerisi bekliyor

2- Antalya'da hangi köyde yaşanır?

Antalya’nın en güzel köyleri listesinde yer alan pek çok köy, sakin ve huzurlu atmosferiyle yaşanabilir olma özelliği taşımaktadır

Muhabir: Nihat Toklu