Antalya'nın Atatürk Parkı'na sahip çıktıklarını ifade eden Beldibi sakinleri A Platformu, kanunlara aykırı olarak yapılan karavan kampı inşaatının durudurulması ve iptal edilmesi amaçlı nöbetlerinin 10. Gününden yaptıkları paylaşım ile yetkililere seslendiler. Geçtiğimiz aylardan beri Antalya'nın gündemine oturan 'kaçak karavan' tartışmasında sular durulmuyor. Antalya'nın Kemer ilçesinde yer alan Atatürk Parkı'nda başlayan kaçak karavan çalışmaları Turizm Bakanlığı ile Beldibi sakinlerini karşı karşıya getirdi. Atatürk Parkı'nda kaçak karavanları istemeyen ve söz konusu konuda gerçekleştirilen inşaatın durdurulması için günlerdir nöbet tutan Beldibi sakinleri A Platformu, nöbetlerinin 10. gününde yeni bir duyuru paylaştılar.

Kemer Beldibi (1)

"KANUNA AYKIRI İNŞAATI DURDURUN!"

Atatürk Parkı'nda karavan istemiyoruz diyen Beldibi sakinleri A Platformu, paylaştığı açıklamada nöbetlerine devam ettiklerini belirterek, "Antalya Kemer ilçesi, Beldibi Atatürk parkında kaçak 20  karavanlık, karavan kampı inşaatı başlamıştır. Kanunlara aykırı olarak yapılan karavan kampı inşaatını durdurun ve iptal edin amaçlı nöbetimiz bugün 10. Günündedir. Nöbet boyunca yapılan gözlem ve incelemelerimizde hem halkın, hem esnafın, hem de turizmcinin karavan kampından hiçbir fayda sağlamayacağı apaçık ortaya çıkmaktadır." dedi.

Kemer Beldibi (3)

KAMP HEM YERLİ HALKA HEM TURİSTLERE ZARAR VERECEK

Karavan kampının vatandaşların yararına bir çalışma olmadığını belirten platform, "Halk kamptan hiçbir fayda sağlamayacaktır.  Çünkü park, halkın kullandığı tek parktır. Park, kamp nedeniyle hem daralacak, hem de zaten yetersiz olan park daha da yetersiz hale gelecektir. Yapılan kamp sadece bir işletmenin para kazanması için yapılmak istenmektedir. Cadde kenarında olan işletme ve esnafların tam karşısına gelen ATATÜRK PARKI, doğal ve estetik değeriyle turistlere çekim alanı durumundadır. Turistler hem parkı kullanmakta, hem de alışveriş yapmaktadır. Karavan kampı bu park alanında adeta otopark görünümünde turiste huzur vermeyen, karmaşa içinde bir konsepte olacaktır. Şu anda da kamp inşaatı nedeniyle esnaf toz toprak içinde kalmaktadır." açıklamasında bulundu.

Kemer Beldibi (2)

PARK GİDECEK OTOPARK GELECEK

Beldibi 1 Bölgesinde irili ufaklı 70 kadar otel bulunduğunu belirten platform, "Bölgede aşağı yukarı 10 binin üzerinde de yatak kapasitesi mevcuttur ve park bölgedeki tek parktır. Bölgeye en çok turist Rusya’dan, daha sonra da Avrupa’dan gelmektedir. Beldibi’nde otellere gelen turistler, otelden çıkıp denize giderken parkın içinden geçerek plaja giderler.

Kemer Beldibi (8)

Geniş, ferah ve denizle, çam ormanlarının buluştuğu bir parktan geçmek yerine bir karavan kampından geçmek zorunda kalacaktır. Bu durumda, karavanların görüntüsüyle adeta otopark gibi olacak görüntü kirliliği oluşturacaktır. Karavanda kalanlar, çamaşır asacak, masalar, sandalyeler vb. salaş bir görüntü ortaya çıkacak, gürültü de artacaktır" ifadelerine yer verdi.

Kemer Beldibi (6)

Antalya'da su sarmalı! Başkan Böcek'te çaresiz... Yeraltından su çıkmıyor, yer üstünden su gelmiyor, bir günde 900 boru patladı Antalya'da su sarmalı! Başkan Böcek'te çaresiz... Yeraltından su çıkmıyor, yer üstünden su gelmiyor, bir günde 900 boru patladı

"BELDİBİ'NE GELEN TURİSTLERİN GİDECEK BAŞKA YERİ YOK"

Beldibi'nin turistler için önemli olduğunun altını çizen platform, "Parkın hemen kıyısındaki plaj, halk plajıdır, plaj da adı üstünde halk plajı olmalıdır, halkın kullanımında olmalıdır. Beldibi’ne gelen turistlerin Beldibi’nde gideceği tarihi ve kültürel başka bir bölge yoktur, gezi alanı yoktur, tek alternatif, halk plajı ve Atatürk parkıdır. Bu nedenle halk ve esnaf ve turizmciler bunun kıymetini bilmektedir ve bunun dışında başka bir amaç için kullanılmamalıdır” dedi.

Kemer Beldibi (10)

"NÖBETİMİZ DEVAM EDECEK"

Beldibi sakinleri A Platformu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karavan kampının ekonomik boyutu düşünüldüğünde ise, karavan kampı işletmecisi dışında (otopark kirası dışında) hiç kimseye pek bir katkısı olmayacaktır. Turizm gelirine katkısı, bölge esnafında bir katkısı olmayacaktır. Bir işletmenin para kazanması için bu kadar geniş kesimleri etkileyecek kaçak karavan kampından vazgeçilmelidir ve iptal edilmelidir. Bizler, Atatürk Parkının doğal haliyle park olarak kalmasını talep ediyor ve bu amaçla her gün saat 19.00-20.00 arası sürdürdüğümüz parkı koruma nöbetimizi, kaçak karavan kampı iptal edilinceye kadar sürdüreceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ