Antalya, Türkiye’nin turizm başkenti olarak keşfedilmeyi bekleyen pek çok doğal güzelliği de içerisinde barındırıyor. Antalya’da gezilecek koylar, Kaş, Kemer ve Merkez ilçeler dahil olmak üzere birçok noktada bulunmaktadır. Antalya’nın koyları, temiz olması, güzel görüntüsü ve diğer özellikleriyle turistlerin uğrak yeri oluyor.

Antalya’nın bilinmeyen koyları, sakin ve dingin bir gezi isteyen kişilerin tercihlerinden birisi oluyor. Özellikle Beyaz Kaya, Papaz Koyu, Sazak Koyu gibi seçenekler, eşsiz tatil deneyiminizi taçlandırmak için ideal bir tercih olabilir. İşte Antalya’da en güzel koylar listesi…

Antalya'da Hangi Koylara Gidilir?

Antalya, muhteşem görüntüsü, temiz denizi ve pek çok özelliğiyle koy yapısı bakımından zengin bir şehirdir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı gezgin, Antalya’nın gizli kalmış, keşfedilmemiş koylarını ziyaret etmektedir. Antalya’da gezilecek koylar, şehrin kıyı ilçelerine konuşlanmış bir yapıdadır. Kaş ve Kemer dahil olmak üzere bu listede pek çok seçeneği bulabileceksiniz.

Antalya’daki koylar, keşfedilmeyen pek çok özelliğiyle ziyaretçilerine sakin ve huzurlu vakit sunmaktadır. Turkuaz sularıyla ünlü bu koylar, uzun kıyı şeridi boyunca uzanmakta ve birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Adeta cennet köşesinin saklı olduğu Antalya en güzel koylar listesini inceleyelim…

Antalya'da Gezilecek Koylar 2024: Gizli Kalmış 10 Koy!

Antalya, doğal güzellikleriyle, tarihi yapılarıyla, gezilecek yerleriyle ziyaretçilerine pek çok eşsiz deneyim yaşatmaktadır. Bu deneyimlerin en önemlilerini ise daha çok turkuaz sularıyla ve temiz deniziyle ünlü olan Antalya koyları ile yaşayabilirsiniz. İşte Antalya’da gizli kalmış gezilmesi gereken koylar listesi…

Antalya’da gezilecek koylar 2024 listesindeki önerilerimiz şu şekildedir:

  • Beyaz Kaya
  • Papaz Koyu
  • Sazak Koyu
  • Andrea Doria Koyu
  • Tersane Koyu
  • Mağaralı Koy
  • Kekova
  • Hidayet Koyu
  • Adrasan Koyu
  • Fırnaz Koyu

İşte Antalya’da eşsiz bir tatil deneyimi arayanlara en güzel koylar listesi…

Antalya Koylari Beyaz Kaya

1- Beyaz Kaya

Beyaz Kaya Plajı, Demre ve Finike ilçeleri arasında sakin bir bölge olarak yer alıyor. Ziyaretçilerine sakinlik, huzur ve dinginlik sağlayan bu bölge, ince beyaz kumları ve turkuaz sularıyla sizi adeta büyüleyecek! Beyaz Kaya Plajı, Antalya’da gezilecek koylar listesinde gizli kalmış ve keşfedilmemiş özelliklerini içerisinde barındırıyor.

Bu koyun çok fazla bilinmemesi, sizin için büyük bir avantaj olabilir. Daha sakin bir tatil deneyimi için tercih edilebilen bu plaj ve koy, Demre ve Finike ilçelerine çok kısa mesafededir. Ek olarak dalış yapmayı sevenler için Beyaz Kaya Plajı’nın bu özelliklerde olduğunu söyleyebiliriz.

Antalya Koylari Papaz Koyu

2- Papaz Koyu

Antalya gezilecek koylar listesine Papaz Koyu’nu da ekleyebiliriz. Kumluca ilçesinde yer alan Papaz İskelesi’nden adını alan koy, beyaz kumlu plajı ile de harika bir deneyim için eşsiz fırsatlar sağlıyor. Papaz Koyu, Antalya’da gezilecek koylar listesinde doğayla iç içe bir deneyim yaşamak isteyenler için harika bir alternatiftir.

Masmavi denizi ve berrak sularıyla ünlü Papaz Koyu’na gittiğinizde aynı zamanda piknik ve kamp alanlarıyla da karşılaşacaksınız. Piknik ve kamp etkinliği alternatifiyle eğlenceli bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için mükemmel bir tercih olacaktır.

Antalya Koylari Sazak Koyu

3- Sazak Koyu

Antalya’da gezilecek koylar 2024 listesi için Sazak Koyu’nu da öneriyoruz. Sazak Koyu, Antalya’nın keşfedilmemiş koyları arasında doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Büyüleyici atmosferi, yeşilliklilerle çevrili ortamı, huzurlu ve keyifli bir gün geçirmek isteyenler için ideal bir fırsat sağlamaktadır.

Antalya’da denize girilecek koylar arıyorsanız bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Sazak Koyu, aynı zamanda dalış yapmak isteyenler için renkli balıklar, mercan resifleri ve daha birçok deniz canlısını görme deneyimini sağlıyor. 

Antalya Koylari Andrea Doria Koyu

4- Andrea Doria Koyu

Antalya’da güzel koylar listesi için Andrea Doria Koyu ile devam edelim. Adını Cenevizli Amiral Andrea Doria’dan alan bu gizli kalmış cennet, etrafı yeşilliklerle dolu manzara keyfini deneyimlemenizi sağlıyor.

Antalya’da gezilecek koylar arıyorsanız bu bölgeyi tercih edebilir, aynı zamanda nesli tükenme tehlikesinde olan Akdeniz foklarını da görebilirsiniz. Bu koyun tarihi bir anlamı da bulunuyor. Geçmişte korsanların sığınak yeri olarak kullanılan Andrea Doria Koyu, günümüzde Antalya’nın gizli kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen koyları arasındadır.

Antalya Koylari Tersane Koyu

5- Tersane Koyu

Antalya’da gezilecek koylar listesinde tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Tersane Koyu’na da yer verebiliriz. Bu koy, Antalya’nın benzersiz bir güzelliğe sahip en önemli yapılarından olarak tanımlanıyor. Her yıl binlerce turist buraya aktif olarak gelse de halen keşfedilmemiş pek çok yerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Antalya Kaş’ta bulunan Tersane Koyu, aynı zamanda bazı tarihi kalıntılarla birlikte tarihin izini ziyaretçilerine sunmaktadır. Bu özellikleriyle eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen turistlerin en önemli destinasyonları arasında yer alıyor.

Antalykoylari Magarali Koy

6- Mağaralı Koy

Antalya’nın gizli kalmış koyları arasında Mağaralı Koy örneğini de gösterebiliriz. Macera tutkunları ve doğa severler için en ideal tercihlerden birisi olan bu koy da Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alıyor. İsmini ise koy çevresinde yer alan mağaralardan almaktadır.

Antalya'da çıkan orman yangını yürekleri ağza getirdi Antalya'da çıkan orman yangını yürekleri ağza getirdi

Berrak yapıda, turkuaz renkte olan denizi, Antalya’da denize girilecek koylar arayanlar için harika bir alternatif olabilir. Aynı zamanda etkileyici manzarasıyla sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için de önemli özellikleri bünyesinde barındırır. Antalya’da gezilecek koylar listesine mutlaka eklemelisiniz.

Antalya Koylari Kekova

7- Kekova

Antalya Demre’de yer alan Kekova Koyu, tarihi kalıntılarıyla turistlerin ilgi odağı oluyor. Antalya’da gezilecek koylar arıyorsanız bu bölgeyi ziyaret edebilir, dalış, yüzme, tekne gezileri gibi çeşitli etkinliklere dahil olabilirsiniz. Bu bölge, 1990 yılında sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Kekova’da tarihin izlerini sürmek için denize açılmanız yeterli olacaktır. Batık şehrin kalıntılarını ve şapel, liman, kule yapılarını izleyebilirsiniz. Helenistik döneme ait tarihi kalıntılara meraklıysanız Antalya’daki en önemli alternatifiniz Kekova olabilir.

Antalya Koylari Hidayet Koyu

8- Hidayet Koyu

Hidayet Koyu, Antalya’nın saklı kalmış güzellikleri arasında yer alıyor. Her ne kadar yıl boyunca turistlerin ilgi odağı olsa da pek çok noktasının keşfedilmediğini belirtebiliriz. Sarı kum, çakıl ve taşlardan oluşan plajı ise denize girmek isteyenler için mükemmel fırsatları sunar.

Antalya’da gezilecek koylar arıyorsanız Kaş Merkez’den yürüme mesafesinde olan bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Denizin derinliklerini net bir şekilde görebileceğiniz berraklığa sahip suları ve çevresindeki kayalıkları, büyülenmenizi sağlayacak!

Antalya Koylari Adrasan 2

9- Adrasan Koyu

Antalya’da denize girilecek koylardan bir diğeri Adrasan Koyu’dur. Kumluca ilçesine bağlı olan bu koy, turkuaz sularıyla dikkatleri üzerine çekerken aynı zamanda iç bölgelerinde ise yeşillikleriyle göze çarpıyor.

Antalya’da gezilecek koylar listesinde Adrasan Koyu için Olimpos ve Çıralı gibi önemli noktaları yakın olduğunu belirtebiliriz.  Koy üzerinden bölgeye yakın diğer koylara düzenlenen gezilere katılabilir, tekne turu keyfini yaşayabilirsiniz.

Antalya Koylari Firnaz

10- Fırnaz Koyu

Antalya’nın en güzel koyları arasında yer alan Fırnaz Koyu, Kaş ilçesinde konumlanıyor. Koruma altına alınan bu bölge henüz işletmeye açılmamıştır. Bu nedenle Antalya’da gezilecek koylar arasında gizli kalmış, keşfedilmemiş pek çok özelliği halen barındırıyor.

Doğallığını koruyan Fırnaz Koyu, Likya Yolu üzerinde yer alıyor. Bölgeye ziyaretinizde bu koyun tadını çıkarırken aynı zamanda bölgeye yakın tarihi yapıları da gezebilir, tatil deneyiminizi çeşitlendirebilirsiniz.

Antalya'da Denize Girilecek Koylar

Antalya’da gezilecek koylar listesini sizlerle paylaştık. Gizli kalmış yapıda keşfedilmeyi bekleyen pek çok özelliği bünyesinde barındıran bu koyların hemen hepsi, denize girilebilecek kadar temizdir.

Birçoğunun denizin dip bölgelerini net bir şekilde görebilmenizi sağlayacak kadar turkuaz ve berrak yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Antalya’da denize girilecek koylar için de yukarıdaki listedeki yapıları tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’da gezilecek koylar ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

1- Antalya koylarının özellikleri nelerdir?

Antalya’nın koyları, genel anlamda denize girme fırsatı sağlayan temizliğe sahip, çevresinde kayalık ve yeşillik gibi manzara özellikleri sağlayan, pek çoğu keşfedilmemiş yapıdadır. Antalya’nın hemen her bölgesinde küçük körfez olarak adlandırılan koy yapıları bulunmaktadır.

2- Antalya merkeze yakın koylar nelerdir?

Antalya’da merkeze yakın koylar listesi için Kaputaj, Phaselis plajları örnek olarak verilebilir.

Muhabir: Nihat Toklu