Yaz aylarında Antalya’da en çok merak edilen serinlemek için nerelere gidileceğidir. Kavurucu sıcaklıkların yaşandığı Antalya’da denize yakın olan yerlerde sıcaklık ve nem oranı artarken deniz seviyesinde yukarı çıkıldıkça hissedilen sıcaklık düşer.

Antalyay Yaylaları

ANTALYA’NIN EN SERİN YERLERİ

Antalya’nın deniz seviyesinde olan kıyı bölgeleri sıcaklıkların oldukça yüksek hissedildiği yerlerdir. Deniz seviyesinden uzaklaştıkça sıcaklıkta bir miktar düşüş gözlemlenir. Buna göre Antalya’nın Konyaaltı, Lara, Manavgat, Alanya gibi bölgeleri yüksek sıcaklıkların yaşandığı yerlerdir.

Antalya Lara Plaji (Small)

Antalya’nın merkezinden biraz uzakta bulunan Korkuteli, Elmalı, Döşemealtı gibi bölgeler merkezi ilçelere oranla daha serin olması ile bilinir. Özellikle bu bölgelerdeki yaylalar serinlikleri ile ünlüdür. Yaz aylarında Antalya’nın yerel halkı yaylalara çıkarak serinler.

Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde adım atacak yer kalmadı Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde adım atacak yer kalmadı

Gombe Yaylasi Kayaliktan Tatli Su

Antalya şehir merkezine yakın en serin noktalar arasında Düden Şelalesi yer alır. Düden şelalesi Kırkgözler’den uzun bir yolculuğun ardından gelen soğuk suları ile ziyaretçilerine serin bir atmosfer sunar. Aynı zamanda şelale bölgesinde bulunan mağaralar da serinlikleri ile ünlüdür.

Duden Selalesi antalya

YAYLA VE ŞELALELER EN SERİN YERLER OLUYOR

Antalya Aksu sınırları içinde olan Kurşunlu Şelalesi de serin noktalardan biridir. Ormanlık alanda bulunan şelale bölge halkı tarafından yaz aylarında serinlemek için tercih edilir.

Antalya’nın kavurucu sıcaklarında farklı bir deneneyim yaşamak isteyenler Köprülü Kanyon’da rafting yapabilir. Soğuk suları ile öne çıkan kanyon hem eğlenmek hem de serinlemek için tercih edilir.

Asagi Duden Selalesi

Soğuk sular ve ormanlık alanları ile Köprülü Kanyon Antalya’nın serin noktalarından biridir. Köprülü Kanyon’un yanı sıra Saklıkent Kanyonu ve Göynük Kanyonu da daha serin noktalar arasında yer alır.,

Koprulu Kanyon Rafting

Yaz aylarında Antalya’nın yerlilerinde yaylalara çıkma geleneği vardır. Yüksek kesimlerde yer alan bu yaylalar şehir merkezlerine oranla çok daha serindir. Gündoğmuş yaylası, Akseki yaylası, Elmalı Yaylası ve Döşemealtı ilçesinde yer alan yüksek kesimlerdeki köyler en serin yerlerin başındadır.

ANTALYA’NIN EN SICAK YERLERİ

Antalya’nın en sıcak ilçeleri içinde ilk sıralarda Manavgat ve Alanya yer alır. Antalya’nın doğu bölgesinde yer alan Alanya ve Manavgat’ta yaz aylarında yüksek sıcaklıklar ve nem oranı görülür. Kıyı kesiminde olan ilçeler yüksek nem oranları ile sıcaklığın en fazla hissedildiği yerlerdir.

Side Halk Plaji 206 Tr Antalya Side Wycaxu7E7O 00051 1655162742

Antalya’nın Serik ilçesi de kıyıya yakın olması sebebiyle yüksek sıcaklıkların yaşandığı bir bölgedir.

Aynı zamanda Antalya’nın Batısında yer alan Kaş ve Demre’de yüksek sıcaklık hissedilen bölgeler arasındadır.

Kas Dükkan Kiraya Verilecek (Small)

Antalya’nın merkezi konumlarında da deniz seviyesinde olan yerler daha sıcak olurken deniz seviyesinden yukarı çıkıldıkça sıcaklık ve nem oranı biraz daha düşer. Bu nedenle kıyıdan uzak ilçeler, merkeze göre birkaç derece serin olur. En serin yerler ise yaylalardır. Antalya’da yüksek sıcaklıkların görüldüğü yaz aylarında yörüklerin yaylalara çıkması bir gelenek haline gelmiştir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA