Son yıllarda nüfusu artan Çankaya Mahallesi’nde okul karmaşası yaşanıyor. Prefabrik okulda eğitim gören öğrenciler için Antalya’nın önde gelen hayırseverlerden Ali Uyaroğlu mahallede bir okul yaptırıyordu. Ancak okul 4 yıldır bitirilemedi. Konuya ilişkin hayırsever ve müteahhit karşı karşıya geldi.

Okul Kaosu (2)

Antalya’nın yeni gelişmekte olan Çankaya Mahallesi’nde okul karmaşası yaşanıyor. Her geçen gün büyüyen karmaşada hayırsever ve müteahhit karşı karşıya kaldı. Mahallede bulunan eski okulun prefabrik olması ve yeterli kapasitede olmaması mahalledeki çocukların eğitim hayatını olumsuz yönde etkiliyor. İkili eğitim ile öğrencilerin eğitimleri sağlanmaya çalışılıyor. Daha önceki yıllarda imar sorunu bulunmasından dolayı tek katlı yapılan okul bir anda gelişmeye başlayan mahallede yetersiz olmaya başladı. Mahalleye Antalya’nın önde gelen hayırseverlerinden Ali Uyaroğlu birçok yatırım yaptı. Son olarak bir ilkokul yapmak isteyen Ali Uyaroğlu, inşaatın bir türlü tamamlanmamasından dolayı bir hayli dertli.

“MAHALLEDEKİ OKULLAR YETERSİZ”

Okul Kaosu (1)

Çankaya Mahalle Muhtarı Veli Sarı, mahallede birçok okul yerinin olduğunu ancak okul yaptıracak hayırsever bulamadıklarını dile getiriyor. Mahallelerinin çok hızlı bir şekilde gelişmesinden dolayı mahallede bulunan imkanların yetersiz olduğunu dile getiren Muhtar Sarı, “Mevcutta ilkokul inşaatımız var karkas vaziyette şu anda bekliyor. Bir hayırseverimiz bu duruma kadar getirdi benim aldığım duyuma göre ödenek olmadığından dolayı yapılamıyor. Mülkiyet sorunu olmayan çok fazla okul yerimiz ama hayırsever bulamıyoruz. Burası çok hızlı gelişti daha önceki yıllarda imar sorunu da vardı tek katlı okul yapıldı geçildi ama şimdi bu okullar yetersiz. Mahallenin nüfusu azken bu okullar yapılmış ama şimdi bu okullar yetmiyor. Şu anda okulların çoğunluğunda tek öğretim sistemi var ama bizim okullarımızda sabahçı öğlenci sistemi var. Okulumuzun olduğu yerlerde mülkiyet sorunu var vatandaşlarla mahkemeler devam ediyor. Ben okul sorunumuzu kaymakamla, valilikle, milli eğitimle olan toplantılarda sürekli dile getiriyorum” dedi.

“ÇOCUKLAR UZAK YERE GİTMESİN”

Okul Kaosu (6)

Antalya’da kahvaltının tek adresi olan o mahalle yol bekliyor… Vatandaşlar Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi Antalya’da kahvaltının tek adresi olan o mahalle yol bekliyor… Vatandaşlar Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi

Okulun yapımında katkısı bulunan Ali Uyaroğlu ise okulun bir türlü tamamlanmamasından bir hayli dertli. Antalya’nın en önde gelen hayırseverlerden bir tanesi olan Ali Uyaroğlu, “Kimse incinsin istemiyorum ama baya da usandım hayır işleri bu kadar yokuşa sürülmez. Burayı bana verdiler bende hayır yapmak istedim. Bu okul açılsın buradaki çocuklar uzak yerlere okula gitmek zorunda kalmasın” sözlerine yer verdi.

“ÇATI YAPILDIKTAN SONRA TESLİM EDİLECEK”

Okul Kaosu (5)

Öte yandan okulun yapımını sağlayan ve maliyetin bir bölümünü karşılayan müteahhit Fatih Selek, okulun bir bölümünü kendisinin karşıladığını bu işi taşeron firma olmadıklarını kendilerinin de hayırsever olduklarını dile getirdi. Fatih Selek, “Biz bu okulu valiliğe hibe ettik. Buranın anahtar teslimini normalde biz yapacaktık ama sonra Ali Bey burayı ben yapacağım dedi. Bize hayırsever olarak verilen para okulun üçte biri. Üçte ikisini ise biz veriyoruz ama bizim ismimiz geçmiyor. Ben bu konuyu yetkili kişilerle görüştüm. Orası normal şartlarda üçte ikisini ben ödüyorum biz taşeron firma değiliz yani. Buranın yapımıyla ilgili de sadece çatısı kaldı. Çatıyı da yaptıktan sonra teslim edeceğiz. Yüzde 51’i bize ait. Aramızda bir konu vardı maliyetler çok fazla arttığı için kendisi bize bir ödeme yaptı ama ödediği miktar üçte biri değildi. Daha sonra yarı yarıya yapalım dedik bizde yardımcı olduk. Biz taşeron firma değiliz hayırseveriz. Biz ruhsatını alırken bir sorun yaşadık gecikmenin sebeplerinden bir tanesi de buydu” ifadelerine yer verdi.

“OKULUN DEVAMINI MİLLİ EĞİTİM YAPACAK”

Şu anda kendilerine ait kalan kısımda yalnızca çatı yapımının kaldığını belirten Selek, “Şu anda da 1-1,5 ay sonra da bizim kendi kalıplarımız var bu kalıplar boşa çıkacak kalıplar ile çatıyı yapacağız ve teslim edeceğiz. Toplam 4-4,5 ay içerisinde teslim ederiz. Yüzde 51’den sonrasını Milli Eğitim yapacak. Burası anahtar teslimi değil. Yüzde 51 ile Ali Uyaroğlu isim hakkını alıyor. İçinin duvarları örüldü, betonarme tamamen bitti. Bizim anlaşmamıza göre okulun yüzde 51’ini yapıp bırakıyoruz. Milli Eğitim daha sonra burayı ihaleye çıkararak başka bir firmaya tamamlatacak. Ben hayırseverim şu anda ekonomik durumum pek iyi değil. Kalıplarımın boşa çıkmasını bekliyorum kalıplarım boşa çıkınca çatıyı tamamlayarak teslim edeceğim” şeklinde konuştu.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN