Antalya’da kahvaltının tek adresi olan o mahalle yol bekliyor… Vatandaşlar Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi Antalya’da kahvaltının tek adresi olan o mahalle yol bekliyor… Vatandaşlar Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi

Yaz aylarında sıcaklıkların artmasının yanı sıra turist akınıyla karşı karşıya kalınan kentte su tüketimi üst seviyelere ulaşırken bu durum Antalya’da kuraklığa yol açıyor.  Antalya Jeoloji Mühendisleri Başkanı Mustafa Karancı konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken Kaş’ta yer alan Çayboğazı barajı hakkında “Çayboğazı barajında ciddi sıkıntımız var” dedi.

Kuraklı Artiyor Susuzluk

Antalya’nın çoğu ilçesinde yaşanan su sorunları birçok vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte turistlerin akın ettiği Antalya’da hem okulların kapanması hem de bayram tatili üst üste binerken kentin nüfusu bir anda 3 katına çıktı. Antalya’nın turistik açıdan en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Kaş ilçesi de susuzlukla karşı karşıya kaldı. Geçen seneye göre barajlarındaki doluluk oranlarında ciddi düşüş olan Kaş’ın, geçen seneye oranla daha az yağış aldığı için kurak kaldığı belirtiliyor. 

Sulama (Small)

KAÇAK SONDAJLAR ANTALYA'YI SUSUZ BIRAKACAK

Antalya’da açılan kontrolsüz ve kaçak sondajların da bu susuzluğa çanak tuttuğu söyleniyor. İnsan kaynaklı etkenler ve küresel ısınmanın verdiği zarar sonucunda Antalya'nın birçok bölgesinin susuzlukla karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Mustafa Karancı, Antalya’nın su sorunu ile ilgili ciddi açıklamalarda bulunurken, Kaş’ta su oranlarının geçen seneye oranla düştüğünü dile getirdi.

Su Sorunu Endise Veriyor (Small)

KAŞ’IN GÖMBE İLÇESİ ALARM VERİYOR

Kaş İlçesi’nde su sorunu olduğunu söyleyen Karancı, “Kaşın Gömbe ilçesine bağlı olan Çayboğazı Barajı’nda ciddi sıkıntımız var. Aktif doluluk 2023 yılında yüzde 26 iken bu yıl yüzde 20’lere kadar düştü. Antalya ilimizde Korkuteli barajı ile beraber en düşük doluluk oranına sahip. Çayboğazı Barajı, Akdağ’ın yamaçlarından dökülen Uçarsu Şelalesi’nin sularıyla beslenerek, Gömbe ve Elmalı Ovaları’nda yer alan tarım alanlarının sulanmasında kullanılıyor. Bu alanlarda tarım arazileri yeteri kadar beslenemeyecek bu durumda, bölgede yetişen meyve bahçelerinin sökülmesine ve seraların verimliliğinin düşmesine neden olacak. Kaçak sondajların sayısı artacaktır” şeklinde konuştu.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA