Antalya’da deniz, kum ve güneş üçlüsünün bir arada yaşandığı altın renkli kumların masmavi sakin denizle buluştuğu plajları ile ünlü Lara aynı zamanda şehrin en yoğun nüfuslu bölgelerinde biridir. Muratpaşa ilçe sınırları içinde olan Lara merkezi konumda olması sebebiyle birçok olanağa sahiptir. Hem şehrin hem de doğanın buluştuğu Lara ismi ile de dikkat çekiyor. Peki Antalya’nın ünlü semti Lara adını nerden aldı?

Lara Otelleri

ANTALYA’NIN ALTIN KUMLARIYLA ÜNLÜ KUM KENTİ LARA

Antalya Muratpaşa ilçe sınırları arasında olan Lara, bölgenin en ünlü semtlerinden biridir. Dikkat çeken plajlara, park ve mesire alanlarına sahip olan Lara yerli ve yabancı turistlerin rağbet gösterdiği semtler arasındadır. Turizmin yanı sıra aynı zamanda büyük bir yerleşim birimi olan Lara şehrin en işlek noktalarından birini oluşturur.

Lara-1

Ziyaretçilerine hem şehrin içinde hem de doğanın keyfini çıkarmak için bir alternatif sunar. Plajların yanı sıra ormanlık alanları ile de dikkat çeken Lara doğanın ve yaşamın birleştiği bir konumdadır. Lara plajı aynı zamanda ülkenin en uzun plajları arasındadır. Altınkum plajı olarak da bilinen plaj adı gibi altın kumları ile ünlüdür. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Lara özellikle plajları ile yoğun rağbet görür.  Bölgede yer alan park ve mesire alanları da falez manzarası tadını çıkarmak için idealdir.

lara adı

Antalya şehir merkezine oldukça yakın konumda olan Lara şehirle iç içe bir yaşam alanına sahiptir.   İsteyenler için merkezi konumda birçok alışveriş merkezi, restoran kafe gibi seçenekler bulunur. Aynı zamanda falezlerden akan serin suları ile ünlü olan Karpuzkaldıran şelalesi bu bölgede yer alır. Karpuz Kaldıran Şelalesi de içine soğuması için koyulan karpuzları yukarı kaldırdığı için bu ismi almıştır. Antalya’nın bir ucundan diğerine uzanan plajları sahip olan Lara, Kundu halk plajı da ünlüdür.

lara-2

Lara bölgesi şehir merkezine yakın olması sebebiyle ziyaretçilerine Antalya’nın görülmesi gereken ünlü yerlerine kolayca ulaşım imkanı verir. Antalya Kaleiçi, Yat Limanı, Perge Antik Kenti, Karaalioğlu Parkı, Yalım Park gibi bölgelere hem toplu taşıma hem de özle araçlarla kolayca ulaşılır.

Antalya’da denize girecekler dikkat! Sıcak hava dalgası geliyor Antalya’da denize girecekler dikkat! Sıcak hava dalgası geliyor

LARA ADININ ANLAMI NEDİR?

Antalya Muratpaşa ilçe sınırlarında yer alan Lara bölgesi, şehrin önemli merkezi alanlarından biridir. Hem turizm hem de iş ve alışveriş gibi alanlarda öne çıkan Lara’nın adını alma hikayesi Hititler’e dayanır. ‘Lara’ Hitit dilinde ‘kum’ anlamına gelir. Bu anlam, Hititler’e bağlı bir halk olan Luvi dilinden gelmiştir.

hititler luvi

Lara bölgesinin topografik özellikleri bölgenin adını almasında etkili oldu. Lara bölgesindeki topraklar nehirlerden gelen alüvyonlarla oluşmuştur. Bu tür kentlere Luvi’ler Larissa ismini vermiştir. Bu isim ‘Kum Kenti’ anlamına gelir. Antalya’nın kum kenti Lara bölgesinin adını alma hikâyesi de bu uygarlığa dayanır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA