Antalya’nın en büyük kanayan yaraları arasında yer alan Antalya Alanya yolu çok uzun yıllar bir türlü yapılamadı. 2000’li yıllara kadar yolun büyük bir bölümünde trafik tek şeritten işledi. Bu yolda meydana gelen trafik kazalarında çok kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin arasında turistlerin de bulunması Antalya’nın aleyhine dış basında propaganda malzemesi oldu.

TÜRKİYE’YE GELEN TURİST OTELİNE GİDEMİYOR

2000’li yıllarda bu yıl bölünmüş yola çevrilerek trafik kazaları azaltıldı. Ancak gerek Belek, Manavgat ve Alanya’da turizmin daha da gelişmesi ile birlikte yol yeniden yetersiz kaldı. Bu bölgelerde otel sayılarının artması da Antalya Alanya karayolunu olumsuz etkiledi. Hem turist transferleri hem de otellere mal temini yapan büyük araçların bu yolu kullanmasıyla uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Ülkesinden 1,5 – 2 saatte Antalya’ya gelen turistler Alanya’daki otellerine 3 saatte ulaşmaya başladılar.

Antalya Alanya Ve Ankara Kirikkale Delice Otoyollarinin Yapim Ihaleleri Hazirana Ertelendi (Small)

İHALEYİ LİMAK ALDI

Antalya Alanya arası demiryolu ve otoban söylentileri sürekli çıkmasına rağmen ilk kez 16 Aralık 2023 tarihinde net bir adım atılarak Serik ile Alanya arasına bir paralı otoban yapılması için ihale yapıldı. İhaleyi Limak Şirketi aldı. İhaleyi 76 milyar 698 milyon 550 bin 661 TL’ye alan Limak’ın aldığı ihalenin 113 milyar 56 milyon 150 bin TL’ye tamamlanması öngörülüyordu.

BAKAN PROJEYİ ANLATMIŞTI

Proje ile ilgili daha önce açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Proje Serik Kavşağı’ndan başlayacak, daha sonra doğuya yönelerek, Serik ve Manavgat ilçeleri sınırları içinde Toros Dağları’nın eteklerindeki koridoru takip edecek ve Konaklı’nın kuzeyinde Batı Kavşağı’nda sona erecek. Antalya-Alanya Otoyolu Projesi’nde, 84 kilometre 2×3 şeritli otoyol ve 38 kilometre 2×2 şeritli bağlantı yolu bulunmakta. Toplam uzunluğunun 122 kilometre olan projede 7 kavşağın 8 tünel, 19 viyadük” demişti.

Antalya Trafik Turizm (Small)

KONUNUN TARAFLARI SUS PUS

Ancak ihalenin üzerinde yaklaşık 7 ay geçmesine rağmen ses soluk çıkmadı. İnşaatın nez aman başlayacağına ilişkin defalarca ulaşılmaya çalışılan Limak yetkilileri, soruları yanıtsız bıraktı. Bakanlıktan da herhangi bir açıklama gelmemesi şaşkınlık yarattı. Halen Antalya Alanya arasındaki otobanın yapılıp yapılmayacağı ise merakla bekleniyor.

ARI’DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı Antalya’da “Alanya Antalya Otoyolu yapılacak mı?” soruları üzerine konuyu meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı’na bir soru önergesi veren Arı, şöyle dedi:

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var

“Antalya için hayati bir ihtiyaç olan Antalya-Alanya çevre yolu AKP iktidarı tarafından her seçim döneminde gündeme getirilen; ancak bir tülü hayata geçirilemeyen bir projedir. Daha önce 4 kez ihaleye çıkartılıp, kesinleştirilemeyen bir konudur. Zorunlu ihtiyaç olmasından kaynaklı kamuoyu baskısı ile en son 16 Aralık 2023’te ihaleye çıkartılmıştı. Bakanlık tarafından verilen bilgiyle ihalenin Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından kazanıldığı açıklanmıştı. Ancak gelinen aşamada nerdeyse beş ay gibi bir süre geçse de bu ihalenin sonucu ile ilgili gelişme yoktur. Çevre yolu ile ilgili daha bir kazma bile vurulmuş değildir.”

Cavit Bey Resim 2

“ANTALYA MERAK EDİYOR”

Av. Cavit Arı; “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni projeler beklesin başlayanlar ise tamamlanmak üzere değilse yine beklesin talimatı ve 2024 yılının ikinci yarısında tasarruf ve harcama kontrolünü güçlü şekilde devreye alacaklarını bildirmesinden sonra yıllardır beklenen Antalya-Alanya çevre yolu projesinin son durumu Antalya kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir” diyerek; 

PROJE İÇİN ÖNEMLİ SORULAR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na önergesinde; “Antalya - Alanya otoyolu ihalesini Bakanlık sitesinde açıklandığı şekilde yapılmış mıdır? Yapıldı ise kesinleşmiş midir? Proje belirtildiği üzere kesinlik kazandıysa projenin kamuya maliyeti nedir? Projenin başlanma tarihi ve teslim süresi nedir” sorusunu yöneltti.

ŞAKA GİBİ YANIT

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’ya verilen yanıt ise şaşkınlık yarattı. Açıklamada şöyle denildi:

“Antalya Alanya Otoyolu’nun ihalesi; Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile 15.12.2023 tarihinde  gerçekleştirilmiş olup süreç devam emektedir.”

Antalya Alanya Karayolu (Small)-1

HALA MERAKLA BEKLENİYOR

Bu gelen yanıtla kafalar iyice karıştı. Bu projenin Tasarruf Tedbirleri’ne takıldığını düşünen Antalyalılar, “Bunu açıklayamadıkları için yorum yapamıyorlar. Bu proje yapılacak mı gerçekten çok merak ediyoruz. Ancak bir an önce inşaat başlamazsa  bu işten turizm büyük zarar görecek” dediler.

Muhabir: YAPRAK ÖZER