TÜİK tarafından gerçekleştirilen, Yaşam Memnuniyet Araştırması'nın sonuçlarına göre belirlenen Türkiye'nin en mutsuz illeri sıralamasında Antalya'nın bulunduğu sıra dikkat çekti. TÜİK'in geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği gibi bu yıl da gerçekleştirdiği ve ülkemizin en mutsuz illerinin belirlendiği çalışmaya, Yaşam Memnuniyet Araştırması sonuçları dayanak oluşturuyor. Türkiye'nin en mutsuz şehirlerinin belirlendiği bu çalışmada sonuçlar söz konusu illerde yaşamını devam ettiren mutsuz insanların şehir nüfusuna oranı hesaplanarak belirleniyor. Diyarbakır listede ilk sırada yer alırken turizmin gözdesi Antalya'nın baş etmek zorunda kaldığı pahalılığın sıralamaya olan etkisi şaşırttı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da yaşayan mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 24,75 olarak belirlendi. Araştırma verilerine göre Diyarbakır, Türkiye’nin en mutsuz illeri sıralamasında 2 yıldır ilk sırada yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Diyarbakır’ın nüfusu 1.804.880. Diyarbakır halkının mutsuzluğunun nedenlerinin geçim sıkıntısı ve nüfus artışı olduğu söyleniyor.

Diyarbakir (Small)

ANTALYA

Doğaüstü güzellikleri ve muhteşem denizleriyle ülkemizin incisi olan Antalya’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 11,7 olarak belirlendi. Bu kapsamda Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya, 2.688.004 nüfusla en mutsuz ikinci il oldu. Yapılan araştırmalar, Antalya'da nüfusun büyük bir kısmını yabancı uyruklu vatandaşların oluşturması gerekçesiyle Antalya'daki vatandaşların pahalılıkla baş edemediğini gösteriyor. Maddi sıkıntılar nedeniyle şehrin güzelliklerinden ve imkanlarından geri kalan vatandaşların mutsuzluğunun Antalya'nın 2.sırada yer almasına sebep olduğu söyleniyor.

Antalya Mutusz(Small)

TRABZON

Karadeniz'in en sevilen şehirlerinden biri olan Trabzon’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 11,19 olarak belirlendi. En mutsuz iller sıralamasında üçüncü olan Trabzon’un nüfusuysa 818.023.

Trabzon (Small)

İZMİR

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olma ünvanını taşıyan İzmir’de mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 10,65 olarak açıklandı. İzmir, sahip olduğu 4.462.056 nüfusla en mutsuz iller listesinde dördüncü sırada yer alıyor.

Izmir (Small)

ANKARA

Türkiye’nin Başkenti olan Ankara’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,95 olarak belirlendi. Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’nın nüfusu 5.782.285. Beyaz yakalı şehrimizin neden mutsuz olduğu ise açıklanmadı.

Ankara (Small)

SAMSUN

Ankara'nın bir sıra altında bulunan Samsun’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,72 olarak belirlendi. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Samsun’un nüfusu ise 1.368.488.

Samsun (Small)

İSTANBUL

Yıllardır Türkiye’nin en kalabalık ili ünvanını taşıyan İstanbul’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,12. Marmara Bölgesi’nde bulunan İstanbul, 15.907.951 nüfusa sahip. Mega kentin mutsuzluğunun sebepleri yüksek nüfus, sürekli göç alımı ve ulaşım sorunları olabilir mi?

Istanbul (Small)

Antalya’da ev alma sistemi değişti… Ruslar akın akın gitti evlere ortak çıktı Antalya’da ev alma sistemi değişti… Ruslar akın akın gitti evlere ortak çıktı

ÇORUM

Çorum’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,1. İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Çorum, sahip olduğu 524.130 nüfusla en mutsuz sekizinci il.

Corum (Small)

ORDU

Yaylaları, şelaleleri, tarihî kent dokusuyla akıllara kazınan, saymakla bitmeyen güzelliklere sahip Ordu’da mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 8,75. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Ordu, 763.190 nüfusa sahip.

Ordu (Small)

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane’de mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 7,68 olarak belirlendi. Türkiye’nin en mutsuz onuncu ili olarak belirlenen Gümüşhane 144.544 nüfusa sahip.

Gumushane (Small)

Muhabir: SİBEL YEŞİL