Antalya’nın birçok bölgesinde meydana gelen su krizi nedeniyle birçok bölgede vatandaşlar susuz kalmaya devam ediyor. Tarım bölgesi olan Antalya’da açılan kontrolsüz ve kaçak sondajlar nedeniyle Antalya’da su sorunu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Yaz aylarının oldukça kurak geçmesi nedeniyle bu aylarda su sorunu her geçen gün artmaya devam ediyor. Son günlerde birçok ilçede yaşanan su kesintileri ise konunun ne kadar ciddi bir durum olduğunu gözler önüne seriyor. Jeoloji Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Mustafa Karancı, Antalya’nın su sorunu ile ilgili ciddi açıklamalarda bulunurken, Korkuteli’de su oranlarının geçen seneye oranla düştüğünü ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Su Kitligi (Small)

KORKUTELİ’DE CİDDİ DÜŞÜŞ

Başkan Karancı özellikle değinmek istediği ilçelerden biri olan Korkuteli hakkında yaptığı açıklamada “Korkuteli’yle ilgili zaten geçen hafta bayram öncesi bir açıklamamız olmuştu. Bayramla beraber su kesintileri yaşanmaya başladı. Orada şöyle bir problem var. Korkuteli’nin yerleşik nüfusu 60 ya da 70 bin. Okulların kapanması ve Bayram tatiliyle beraber Korkuteli’nin nüfusu 400 binin üzerine çıktı. Korkuteli’nin mevcut sondajları ve su kaynakları bu nüfusa yetecek oranda değil. Oradaki suyu doğru yönetmemiz gerekiyor. Korkuteli havzasında sondajlarımız eskiden 20-30 metredeyken, her yıl yeni açılan sondajlarla beraber 80-100 metrelere kadar su seviyelerimiz düştü. Her yıl da Asat yeni sondajlarla o bölgeyi beslemeye çalışıyor ama su kaynaklarımız sınırsız değil. Dolayısıyla bizim için en riskli bölgelerden biri Korkuteli havzası” ifadelerine yer verdi. 

Antalya'da belediye başkanı isyan etti… Bizim ismimizi kullanıyorlar Antalya'da belediye başkanı isyan etti… Bizim ismimizi kullanıyorlar

Korkuteli Baraji (Small)

“DOLULUK HACMİ EN AZ BARAJ”

Korkuteli hakkında ciddi endişelerinin olduğunu dile getiren Başkan Karancı, “Antalya’nın Korkuteli barajında şu an aktif doluluk oranı yüzde 29, geçen seneye göre yaklaşık yüzde 10 oranında bir düşüş var. Dolayısıyla Korkuteli’yle ilgili hem yağışlardan hem iklim değişikliğiyle ilgili su kaybımız var. Hem çok fazla su çekmek ve su tüketmekten dolayı ciddi bir sıkıntımız var. Antalya’nın barajlardaki doluluk oranı 2023 ile 2024 yılı kıyaslarsak, yağışların bu dönemde, geçen senelere göre az olmasından dolayı baraj doluluk oranları düşük. Ama özellikle Korkuteli havzasında Korkuteli barajına bu noktada dikkat çekmek istiyorum. Orada yüzde onluk bir düşüş var. Antalya’daki barajlar içerisinde en az doluluk hacmi olan barajlardan biri durumunda” dedi.

Muhabir: STAJYER MUHABİR ABDÜLSAMET FİKİRDANIŞ