Son yıllarda Elmalı’daki sera üreticileri, seracılıkta başı çeken Kumluca ile yarışa girdi. Antalya’da kış seracılığında Kumluca başı çekiyor. Son yıllarda Elmalı ve birçok mahallesinde Yayla (Yaz) seracılığına merak saran üreticiler, teknolojiden de yararlanarak modern sera kurmaya başladı. Yaz mevsiminde cam veya plastik seralarda önce toprağa dikkat çeken Elmalılı sera üreticileri, “Topraktan sonra tohum kalitesi çok önemli, tohum kaliteli olursa ürün de istenilen düzeyde verim alınabilir.

01Dd2F7B E937 4687 9221 62Efd9E70313 (Small)

Yıllarca bu işi yaparken artık tecrübelendik. Sanki Ziraat Mühendisi gibi olduk. Bu yıla kadar hep bilindik yani domates, salatalık biber marul gibi ürünleri yetiştiriyorduk. Şimdi ise tropikal meyvelerin bazıları dahil birçok ürünü serada üretmek için çalışmalar yapıyoruz. Elmalı’nın yaman geçen kış mevsiminden sonra seraları onarıp, yeniden faaliyete geçiyoruz. İnşallah Allah utandırmaz” şeklinde konuştular.

VERİMLİ ELMALI OVASI

36A24926 5Bf4 4A56 Ba22 1Cf3D20F4284 (Small)

Son dakika… Antalya yaza değil kışa geçiyor… Antalya’da 29 Mayıs’ta hava nasıl olacak? Son dakika… Antalya yaza değil kışa geçiyor… Antalya’da 29 Mayıs’ta hava nasıl olacak?

Elmalıdaki seraların çoğu Antalya-Elmalı karayolu kenarındaki verimli topraklarda bulunuyor.  Seracılık Elmalı’nın tüm bölgesine hızla yayılıyor. Mayıs ayı sonuna kadar Elmalıdaki seralar yaz sebzeleri üretimi için hazır hale getirilir. Elmalı-Antalya karayolu üzerinden dağlara doğru bakıldığında bölgenin plastik sera ile kaplanmış olduğu görülüyor, ancak çok az bir bölgede tünel seracılığı yapılıyor.

A011C1D1 A541 410A 98C6 8793522B3D0D (Small)

Kumluca, Aksu, Alanya ve Manavgat ilçelerinden sonra tropikal ürünler Elmalı’da da sera içine kondu. Tropikal bodur ağaçlı meyve üretiminde de bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Elmalılı sera üreticileri, “Hedefimiz erkenci tür sebzeden sonra turfanda meyve ağaçlarını sera içinde yetiştirmektir” dedi.

SULAMA HAVUZLARI AÇILIYOR

Bc67295C A51A 4521 B3Bc 406800199E32 (Small)

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl küresel ısınmaya karşı Elmalılı sera üreticileri sulama havuzlarının sayısını arttırıyor. Geçen yıl bölgede yağan yağmur ve eriyen kar suları ile dolan sulama havuzlarına yedek ikinci bir kanal daha açılıyor. Sera üretiminde susuzlukla karşılaşmamak için şimdiden önlemini alan Elmalılar, bu yıl bölgede susuzluk yaşanmaması için yağmur duasına çıktı.

Muhabir: GÜNAY SARI