Antalya'da otobüs şoförlerinin sayısız sorunla karşı karşıya kaldığını ve yetkililerin hiçbir şey yapmadığını söyleyen Antalya Ulaşım Dernek Başkanı Yardımcısı Elçin Güner ve halk otobüsü şoförü Elçin Güner, "Çalışma şartları çok kötü. Çift şoför çalışması gerekiyor ama şoför yok. Bunun sebebi de halkın şoförlere olan tavrı ve çalışma şartları oluyor. Bu düzeni sağlayacak olan Antalya Büyükşehir Belediyesi'dir" dedi.

Alanya’da nefesler tutuldu… Başpehlivan Yusuf Can Zeybek’e büyük söz Alanya’da nefesler tutuldu… Başpehlivan Yusuf Can Zeybek’e büyük söz

Otobuskavga (Small)

Antalya'da yoğun nüfusun ve hava şartlarının etkisiyle ulaşımda yaşanan sıkıntılar her geçen artarak devam ediyor. Nüfus yoğunluğu nedeniyle şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler yetersiz kalırken, aşırı sıcakların etkisiyle de otobüslerde klima sorunları baş göstermeye devam ediyor. Vatandaş için ulaşımda yaşanan başlıca sorunlar bunlar iken otobüs şoförlerinin sorunu ise kötü şartlar altında çalışmak. Antalya'da otobüs şoförlerinin görmezden gelinen sorunlarını Memleket Partisi Konyaaltı Kurucu İlçe Başkanı ve halk otobüsü şoförü Elçin Güner dile getirdi.

Elcinguner (Small)-1

"DİNLENME ŞANSIMIZ YOK"

Antalya'da şehir içi ulaşımı sağlayan ve saatlerce yol yapan şoförlerin olumsuz şartlar altında çalıştığını ifade eden Başkan Elçin Güner, "Antalya halkına hizmet vermek için mola veremeden saatlerce yollarda gidiyoruz geliyoruz. Dinlenme alanlarımız yok. Bir yarım saat klimalı ortamda dinlenme şansımız yok. Yağmurda, sıcakta arabada oturuyoruz. Şoförlerin rahatça dinlenip nefes alabilecekleri bir depolama alanı yok." dedi.

Antalyakavga (Small)

ŞOFÖRLER MAĞDUR EDİLİYOR

Antalya'da otobüslerle ilgili tek sorunun ulaşım sorunu olmadığını şoförlerin mağdur edildiğini söyleyen Başkan Güner, "Şu an sadece Büyükşehir Belediyesi'nde 700'den fazla şoför var. AU dediğimiz beyaz plakalarda da 250'ye yakın şoför var. Neden bu insanlara değer verilmiyor? Neden ANET şoförler için güzel bir depolama alanı yapmıyor? Neden bizim tuvaletlerimiz pislik içinde? Kadın şoför var ama kadın şoför için tuvalet yok. Yazın stresimizi atabileceğimiz, klimalı bir ortam bize verilmiyor. Araç üzerinde tüm gün git gel yapıyoruz. Ne şartlarda çalıştığımız kimsenin umurunda değil. Şoförlerin sorunlarıyla kimse ilgilenmiyor." açıklamasında bulundu.

"GELİRLER BAŞKAN YASİN ARSLAN'A GİDİYOR"

Kentteki vatandaşlara gün boyu hizmet etmelerine rağmen değer görmediklerini söyleyen Başkan Güner, "Depolama alanlarının gelirleri neden Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odasına, Başkan Yasin Arslan'a gidiyor? Oda, her depolama alanından 12 binden 32 bine kadar para alıyor. İşletmeciler berbat. Biz burada yarım piyazı 30 liraya yiyoruz. Bize yazık değil mi? Ama belediyenin en üst katında restoran var EKDAĞ ya da ANET' ait. Biz neden şoförler olarak bunlardan faydalanamıyoruz? Neden biz pisliğin içine bırakılıyoruz? Biz şoförlere ne veriyorsunuz ki bizden ne bekliyorsunuz?" ifadelerine yer verdi.

Antalya Ulaşım Zam

"ŞOFÖR ARKADAŞLARIMIZ İŞİ BIRAKTI"

Antalya ulaşımında yaşanan sorunların temelinde çalışma şartlarındaki zorlukların ve vatandaşların kötü davranışlarının yer aldığını belirten Güner, "Bütün eski şoför arkadaşlarımız işi bıraktı gitti. Maaşlar düşük, alınan maaş üzerinden değil asgari ücret üzerinden sigorta yatırılıyor. Alınan para az, depolama alanları çok kötü halde. Ama Antalya halkı bunu bilmiyor ne şartlarda çalıştığımızı bilmiyor en ufak bir sorunda hakaret, küfür ediyor. Şoförün motivasyonunu düşürüyor sonra şoför de inin arabadan psikolojim bozuldu diyor." dedi.

Ulaşım Ücretsiz (1) (Small)

"ÇİFT ŞOFÖR ÇALIŞMALI AMA ŞOFÖR YOK"

Kente ve kentteki vatandaşlara hizmet veren şoförlerin değersizleştirildiğini ifade eden Güner, "Bizim çalışan bir insan olduğumuzu, psikolojimizin olduğunu kimse düşünmüyor. Özellikle AU'larda çalışma şartları çok kötü. Çift şoför çalışması gerekiyor ama şoför yok. Bunun sebebi de yine halkın şoförlere olan tavrı ve çalışma şartları oluyor. Bu düzeni sağlayacak olan Antalya Büyükşehir Belediyesi'dir. Ama AKP döneminde buranın kontrolü Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odasına verilmiş. Ben çok savaş verdim. Buralara düzgün, şoförlerin dinlenebileceği yerler yapılsın, Ekdağ çalışanlara yemek getirsin, temizlik işleriyle ilgilenecek personel bulunsun dedim ama kimse ilgilenmiyor." diyerek görmezden gelindiklerini aktardı.

Muhabir: Sibel YEŞİL