Kırmızı kıyafetleri ve ikonik Noel şapkasıyla bilinen Noel Baba tüm dünyada bilinen bir figürdür. Noel zamanından insanlara hediyeler bırakan Noel Baba figürü, Antalya’da doğan Aziz Nikolaos adıyla anılır.

Aziz Nikolasin Mezari Bulundu Mu

Aybastı’da Megastar Ali Gürbüz ile Paşa’nın aslanı Orhan Okulu finalde kapıştılar! Seyirciler izlemeye doyamadı… Peki Aybastı’da altın kemeri kim kuşandı? Aybastı’da Megastar Ali Gürbüz ile Paşa’nın aslanı Orhan Okulu finalde kapıştılar! Seyirciler izlemeye doyamadı… Peki Aybastı’da altın kemeri kim kuşandı?

AZİZ NİKOLAOS KİMDİR?

Aziz Nikolas’ın M.S. 250 yılında o dönemlerde Likya olarak bilenen bölgenin önemli şehirlerinden biri olan Patara’da dünyaya gelmiştir. Dindar ve varlıklı ebeveynler tarafından büyütülen Aziz Nikolaos çocukluk yıllarından beri çalışkanlığı ve yardımseverliği ile bilindi.

Dini alanda yaptığı faaliyetler ile dikkat çeken Nikolaos büyüdüğünde papaz olarak tayin edildi. Nikalos ilerleyen yıllarda başrahipliğe yükseldi.

Ni6Shutter

Ailesi küçük yaşta ölen Nikaloas tüm servetini ihtiyacı olan insanlara dağıttı. Onun Noel Baba olarak anılmasına neden olan en önemli özelliği insanlara gizlice hediyeler vermek alışkanlığıydı.

Psikoposluk yaptığı dönemlerde günümüzde Demre olarak bilinen bölgede yaşayan Nikalos denizciler için ayrıca bir öneme sahiptir.

st nikolas

Nikolaos’un mucizelerine yönelik birçok gerçeküstü hikaye bulunur. Bunlardan en bilineni denizcilerle ilgili olanlardır. Bu nedenle Aziz Nikalaos Vikingler için de önemli bir yere sahiptir. Hatta Nikolaos’un Noel Baba olarak anılmasına Viking hikayeleri neden olmuştur.

Vikingler ’de Aziz Nikalaos’un masalları oldukça popülerdir. Denizcilik yapan Vikingler için Aziz Nikolaos gemilerini koruyan bir azizdir.

Aziz Nikolas Vikingler

Vikinglerin, deniz yoluyla yaptığı seyahatler ve ticaretler nedeniyle Aziz Nikolaos dünyada tanınan isimlerden biri haline geldi. Bazı ülkelerden çocuklara hediye ve şeker dağıtılan çocuk bayramı figürü haline geldi. Çocuklar için kapı önlerine, ayakkabı yanlarına bırakılan hediyelerle bayram kutlandı.

Kültürden kültüre değişerek Noel Baba haline gelen gelenek Hristiyan dünyasında kutlanan Noel Bayramının figürü haline geldi.

Noel Baba Kimdir 666029 5

Noel Baba, tarih boyunca farklı kültürlerden hikaye ve efsanelerden şekillenen bir figür olarak bilinir. Zamanla ticari faaliyetlerin de işin içine girmesiyle dünya çapında bilinen bir figür olan Noel Baba’nın genellikle evde kimse olmadığı zamanlarda veya uyurlarken bacalardan girerek ev halkına hediyeler dağıtan biri olduğuna inanılır.

aziz nikolas noel baba

Kırmızı kıyafetleri, eldivenleri ve ikonik şapkasıyla sayısız filme konu olan Noel Baba, Aziz Nikaloas’a benzetilmesi nedeniyle iki isim birlikte anılmaya başlamıştır.

AZİZ NİKOLAOS MÜZESİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Patara’da doğup Demre’de piskoposluk yapan Aziz Nikalaos’un 65 yaşında Myra’da öldüğüne inanılıyor. Bölgeye Osmanlı Devleti’nin hakim olmasıyla Haçlı Seferleri sırasında Nikaloas’un kemikleri çalınarak bazilikaya gömüldü.

St Nicolas Kilisesi Duvar Islemeleri

Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos adına Myra’da bir kilise yaptırılmıştır. Nikalaos’un mucizelerinin resmedildiği kilise Nikolaos’un kemikleri de sergileniyor. Aziz Nikolaos Anıt Müzesi her yıl turistlerin akınına uğruyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA