Dünya genelinde 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü dolayısıyla tütün ürünlerinin verdiği zararların altı çizilirken, bırakmak isteyenler de teşvik ediliyor. Sigarayla Savaşma Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Antalya’da tütünsüz bir hayata davet çağrısı yapılırken, gençlere de uyarılarda bulunuldu. Kişisel ve toplum sağlığının en ciddi unsurunun tütün ve tütün ürünleri kullanımı olduğunun altını çizen Gürsel Yurtbahar, “Bu oyuna düşmeyeceğiz.

Saglikcilar Sahilde Izmarit (Small)

Antalya’nın o ilçesinde elektrik çilesi bitmiyor… Antalya ne zaman karanlıktan kurtulacak? Antalya’nın o ilçesinde elektrik çilesi bitmiyor… Antalya ne zaman karanlıktan kurtulacak?

Dünyamızı yok etmeye çalışan, neslimizi yok etmeye çalışan, sevdiklerimizi ve can dostlarımızı yok etmeye çalışan, çevremizi bizlerden çalan, kişisel ve toplum sağlığının en önemli unsuru olan tütün ve tütün ürünlerinin kullanımıdır. Bu kullanım ki; geleceğimizi, neslimizi tehlikeye sokmaktadır. Bizlerin çocuklarımızın torunlarımızın ve bütün canlıların yaşam kaynaklarını yok etmektedir. Ne yazık ki Dünyamızı yok etmektedir” açıklamasında bulundu.

TÜTÜN BAĞIMLISI GENÇLERE ÇAĞRI

Dunya Tutunsuz Gunu (Small)

Tütün kullanıcılarına da seslenen Yurtbahar, “Geleceğimizi, neslimizi, çevremizi ve dünyamızı yok etmeye hakkınızın olduğunu düşünmüyorum. Gençler; etrafınızda gördüğünüz bağımlı hastalığına kapılmış olan ve geleceğinizi çalan büyüklerinizi ve arkadaşlarınızı uyarınız ki, sizin yaşam kaynaklarınızı çalmasınlar. Tütün sektörü tarafından yeni yalanlar ve oyunlar ile piyasaya sürülen ve insanların bağımlı hastalığına yakalanmasını sağlayan ve nikotin yok diyerek, kalp-akciğer hastalıklarına neden olan, kimyasal bulunduran malzemelere ilgi göstermeyiniz” dedi.

"SEKTÖRÜN OYUNUNA DÜŞMEYİN"

Sigara (Small)

Gençlerin geleceklerini korumaları gerektiğini belirten Yurtbahar, “Tütün sektörünün oyununa düşmeyiniz. Sizlerin geleceğiniz; anayasal güvenceniz olarak, temiz hava, temiz su, temiz yiyeceğe ihtiyacınız var. İklim krizleri, kimyasal yaşantılar, düşüncesizce tüketim ve tütün ürünleri sizin havanızı, suyunuzu, yiyeceklerinizi zehirlemektedir. Bizler tütün sektörünün göz diktiği çocuklarımızı korumak, geleceğimize sahip çıkmak zorundayız. Gençler; Tütün sektörünün bilimsel olmayan söylemlerine inanmayınız. Tütün sektörünün yalanlarına inanmayınız. Geleceğinizi koruyunuz” sözlerine yer verdi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARDI

Whatsapp Image 2024 05 29 At 16.49.24 (1) (Small)

Temiz bir çevre dileyen Yurtbahar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Temiz hava, toprak, su, yiyecek ve çevreye sahip çıkınız. Çıkmayanları uyarınız. Kaynaklarımızı ve imkanlarımızı; temiz hava, su ve çevre yaratmak için kullanalım. Dünya Sağlık Örgütü; "Yalanları durdurun” kampanyası ile bütün dünyayı, tütün endüstrisinin çocukları hedef alan çalışmalarının engellenmesi konusunda uyarmıştır. Bu uyarıyı vatandaşlarımız ile kurum ve kuruluşların dikkate alması vicdani ve anayasal görevdir. Dünya tütünsüz gününde temiz bir çevre, sağlıklı ömür, sağlıklı nesiller diliyorum.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN