Ilıman iklimi, sakin atmosferi ve doğa ile iç içe olan konumuyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş Demre, tarih boyunca bu özelliklerinden ötürü de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Demre’nin bu özellikleri sebebiyle Likya’nın en parlak kenti olarak anılıp uygarlığın aynı zamanda baş kentliğini yaparak, sınırları içerisinde pek çok antik kente ev sahipliği yaptığını ve eşsiz doğasının yanında köklü tarihiyle de son zamanlarda yıldızını her açıdan parlattığına tanıklık ediyoruz.

Sauroantik (4) (Small)

Son zamanlarda tatil listelerinde sahip olduğu gerek doğal gerek tarihi özellikleriyle birinci sıraya konumlanan bu ilçede, henüz detaylı bir arkeolojik çalışma yürütülmeyen, çok az insan tarafından bilinen, ve antik tarihçiler tarafından Apollon'un kehanet merkezlerinden biri olarak işaret edilen Soura Antik Kenti’ne bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Eşlik edip bu tarih ve tutku dolu bizimle yürümeye ne dersiniz?

DEMRE İLÇESİNE 6 KM MESAFEDE

Soura Antik Kenti, Antalya’nın Demre ilçesine 6 km mesafede bulunan Karabucak köyünde bulunuyor. Kent, Antalya’dan Kaş’a giden yolun üzerinde bir yerde bulunuyor. Kente dair yüzeysel çalışmalar yapılsa da henüz detaylı bir arkeolojik çalışma yürütülmemiş. Kentin varlığı ise çok az kişi tarafından bilindiği için çok ziyaret gören bir yer değil.

ANTİK BİR KASABA YA DA KÖY OLARAK GÖRÜLÜYOR

Antik kent, Likya Birliği’nin en önemli kentlerinden olan Myra’ya yakınlığı ile biliniyor. Burada detaylı bir kazı çalışması yapılmamasına rağmen gerçekleştirilen yüzeysel çalışmalar neticesinde kente ait herhangi bir antik tiyatro, stadyum ve ticaret agorası tespit edilmemesinden kaynaklı antik bir kasaba ya da köy olarak görülüyor. Ayrıca burası bazı kaynaklarda Sourai-Sura veya Sura adıyla isimlendirilmiş. Soura, Hellen dilinde ‘Soura halkı’ anlamında gelen bir sözcüğü temsil ediyor.

Sauroantik (2) (Small)

KEHANETİN YAPILDIĞI KAYNAK AKROPOLÜN DİBİNDE BULUNUYORDU

Kente dair en önemli eser, Apollon Tapınağı’dır. Apollon Tapınağı, akropolün batısındaki derin vadi içindedir. Kayaya oyulmuş olarak kalan basamaklar, akropolden buraya merdivenlerle inildiğini göstermektedir. Tapınak inantis planlı olup dor nizamındadır. Arka cephede triglif ve metop sırasının bir bloğu hâlâ görülebilir. Kehanetin yapıldığı kaynak akropolün dibinde bulunur. Rahipler burada et dolu şişleri suya batırarak balıkların eti yiyip yememesine göre kehanette bulunuyorlardı.

Antalya’da mezarlık alarmı… Ölü yakınları mezarlığa koştu Antalya’da mezarlık alarmı… Ölü yakınları mezarlığa koştu

ANTİK TARİHÇİLERE GÖRE:

Likya Uygarlığı’na bağlı olan diğer kentler gibi M.Ö. IV. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüş olan Soura Antik Kenti’ne yönelik olarak çok dikkat çekici bir nokta bulunmaktadır. Burası antik tarihçiler tarafından Apollon’un kehanet merkezlerinden biri olarak aktarılıyor.

Sauroantik (1) (Small)

SOURA ANTİK KENTİ’NİN TESPİT EDİLEN KALINTILARI

Soura Antik Kenti’nin sahip olduğu akropol oldukça küçüktür ve çevresi surlarla örülmüştür. Kuzeyde bulunan surlar dikdörtgen yapılarıyla hala ayaktayken güney yöndeki surlar hiçbir kalıntı bırakmadan yıkılmıştır. Akropolün batısında bir Apollon mabedi bulunmaktadır. 

Muhabir: BUSE ER