Arabaya Binerken Okunacak Dualar

Birçoğumuz araba kullanırken başımıza bir şey gelmesinden korkarız. Müslümanlık inancı gereği ise herhangi bir kazadan, beladan, başımıza gelebilecek kötü bir olaydan korunmak için dua etmenin iç rahatlattığına inanılır. Yolculukta okunacak bazı dualar vardır. Peki bunlar hangileri? Arabaya binerken okunacak duaları sizin için derledik…

Arabaya Binerken Okunacak Dua 3

Arabaya Binerken Okunacak Dua Listesi

Yol boyu kazadan ve beladan korunmak için yolculuğa çıkmadan önce dua edilmesi, Müslümanlar için oldukça faziletli olduğu düşünülür. Manevi anlamda ruhunuzu beslemek, işlerinizin yolunda gitmesi ve Allah rızası kazanmak için de duanın önemi büyüktür. Bunun için de arabaya binerken okunacak dualar bulunmaktadır.

Müslümanlık inancı gereği yolculuğa çıkmadan ve yolculuğu sağ salim tamamlamak için okunması gereken dualar olduğu biliniliyor. Uygulamak isteyenler tarafından ise arama motorlarında sıklıkla araştırılıyor. İşte arabaya binerken okunacak dualar listesi:

  • İmam Malik’in bildirdiğine göre, Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v), sefer niyetiyle ayağını bineğinin özengisine koyduğu zaman şu duayı okurdu: “Bismillah! Allah’ım! Sen seferde arkadaşım, ailemde vekilimsin. Allah’ım, yeryüzünü bize hizmet ettir, yolculuğumuzu kolaylaştır. Allah’ım, yolun zorluklarından, üzüntülü bir şekilde eve dönmekten, malımızda ve ailemizde meydana gelebilecek kötülüklerden sana sığınıyorum.” (Muvatta, İsti’zan 34, (2, 977).
  • Hz. Ali’ye (radıyallahu anh), binmesi için bir hayvan getirildi. O, ayağını üzengiye koydu ve: “Bismillah” dedi. Doğrulup hayvanın üzerine oturduğunda da aşağıdaki duayı okudu: “Subhanellezi sehhara lena haza ve ma künna lehû mukrinin. Ve inna ila Rabbina le münkali-bûn.” (Zuhrûf, 43/13′den iktibas) Manası: “Bu bineği bizim hizmetimize veren Allah’ı tesbih ederiz. Öyle olmasaydı biz ona güç yetiremezdik. Biz elbette Rabbimize dönmekteyiz.''
  • “Allah’ım, bu yolculuğumuzda Senden, hep iyilik üzere olmayı, dini ölçüler içinde kalmayı nasip etmeni ve Seni hoşnud edecek işler yapmaya muvaffak kılmanı istiyoruz.”
  • Yolculukta okunacak bir diğer dua şu şekildedir: “Bismillâhirrahmânirrahîm. Rahman, Rahîm Allah’ın adıyla. Ey Rabbim! Senden yardım istiyorum, sana tevekkül ediyorum, benim işimin zorluğunu azalt! Seferimin meşakkatini kolaylaştır ve beni hayırla rızıklandır. Benden her türlü şerri defet. Rabbim! Sadrıma inşirah ver. İşimi kolaylaştır, dilimdeki düğümü çöz. Allah’ım, kendimi, dinimi, ehlimi, malımı, akrabamı, bana ve onlara ihsan ettiğin âhiret ve dünyâya müteallik bütün nimetlere seni bırakıyorum ve onları sana emânet ediyorum. Bizim hepimizi her türlü kötülükten ve üzücü şeylerden muhafaza et! Ey kerem sahibi Rabbim! Beni ve benim berâberimdekileri muhafaza et! Beni ve berâberimdekileri selâmette kıl, beni ve berâberimdekileri menzilimize ulaştır ey Rabbim! Ey Rabbim! Sana tevbe ettim, Sana sarıldım, takvayı bana azık olarak ver, günâhımı mağfiret et, her nereye yönelirsem beni hayra yönelt!”
  • “Allah’ın ismiyle. Allah’a îmân ettim, Allah’a sarıldım, Allah’a tevekkül ettim, güç ve kuvvet ancak Allah’ın yardımıyladır.” derse en hayırlı bir yere çıkmakla nasiplendirilir ve kötü bir yere çıkmanın şerri ondan geri çevrilir.”
  • Kazadan ve beladan korunmak için şu dua okunabilir: “Bismillâhillezi lâ yedurru ma'asmihi şey'ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi'ul alim.” Manası: “Yüce Allahın ismi ile hareket ederim. O Yüce Allah ki Onun mübarek ismiyle hareket edildiğinde gökte ve yerde hiçbir şey onu okuyana zarar vermez.”

Bir yere seyahat edecekken, arabaya binerken ve yolculuk esnasında dahi okunabilecek duaları kısaca listeledik. 

Arabaya Binerken Okunacak Dua 4

Arabaya Binerken Okunacak Sureler

Yukarıda listelediğimiz dualar haricinde hepimiz tarafından bilinen bazı sureler de yolculuğa çıkmadan önce ve genel olarak kazadan ve beladan korunmak için okunabilir. 

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

  • “Bir sefere çıktığın zaman arkadaşların içinde hâli en güzel ve azığı en bol bir kimse olmak ister misin ey Cübeyr? Öyle ise şu beş sûreyi oku: Kâfirûn, Nasr, İhlâs, Felâk ve Nâssûrelerini. Her sûreye besmele ile başla ve besmele ile bitir.” 

Bu durumda yolculuk için okunabilecek dua yerine geçecek sureler: Kâfirûn, Nasr, İhlâs, Felâk ve Nâs sureleridir. 

Ek olarak yolculuğa çıkmadan önce Ayetel Kürsi de okunabilir. Koruyucu özelliği olan Ayetel Kürsi, özellikle kötülüklerden, nazarlardan korunmak için okunmaktadır. Allah'ın gücünün sonsuzluğu ve yüceliğini anlatan bu sure, yaşanmış ve yaşanacak dünyevi ve uhrevi tüm sıkıntılar için yüce yaratana sığınmak üzere okunur.

Arabaya binerken okunacak duaları ve sureleri listeledik.

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müslümanlar, hâllerini ve ihtiyaçlarını Allah'a arz ederken kısa ve özlü sözleri seçmelidirler. Kişi dua ederken Rabbinin huzurunda olduğunu düşünmeli, ağzından çıkana dikkat etmelidir. Dua, dileklerin Cenâb-ı Hakk'a arz edilmesi olduğuna göre, O'ndan dünya ve âhiret için faydalı şeyler istemelidir. 

Bodrum Gazeteciler Cemiyeti Başkan Mandalinci'yi Ziyaret Etti Bodrum Gazeteciler Cemiyeti Başkan Mandalinci'yi Ziyaret Etti

Dua ederken hoş olanı abdestli olmaktır. Her daim abdestli olmak, zaruri durumlarda dua veya sure okunacağı zaman işi kolaylaştırmaktadır. Fakat böyle bir durum oluşmamışsa Allah’a sığınarak yine de duamızı etmeli, bu konuda çekimser olmamalıyız. 

Arabaya binerken okunacak duaları derledik.

Muhabir: Nihat Toklu