Antalya Büyükşehir Belediyesi bayram öncesi otogarı dip köşe temizledi Antalya Büyükşehir Belediyesi bayram öncesi otogarı dip köşe temizledi

Kurban Bayramı ve yaz tatilinin yaklaşmasıyla beraber vatandaşlar tatilini memleketlerinde değerlendirmek isterken, artan bilet fiyatlarından yakındı. Son dönemlerde bilet fiyatlarının artması halkın tepkisine neden oldu.

OTOGARLAR EN SON DURAK HALİNE GELDİ

Kurban Bayramı’na az bir süre kala otobüs firmaları biletlere zam yaptı. Özellikle İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde zamların daha yüksek olduğu görülüyor. Vatandaşlar sosyal medya üzerinden ek seferler aramaya başladı. Bu da otobüslerin sefer sayısının azalmasına neden oluyor. Otobüs şirketleri biletinizi alırken “geç kalmayın” uyarısı yapıyor.

EN ÇOK BİZ ŞİKAYETÇİYİZ

Antalya Bilet (2)

Öğrenciler yaz tatiline girmek için geri sayım yapıyor. Bunu fırsat bilen otobüs firmaları biletlere yüzde 80 oranında zam yaptı. Üniversite öğrencisi “bilet fiyatları inanılmaz artmış. 200 liraya aldığım bileti şu an 650 liraya alıyorum. Önceden Ailemin yanına en az haftada iki kere giderken şimdi sadece yaz tatillerinde gidebiliyorum. Bu artış fırsatçılık resmen” ifadelerini kullandı.

BAYRAMA ÖZEL ZAMMA İSYAN

Bayramda aile ziyareti ya da tatil için giden vatandaşlar sürekli bayrama özel zammın olmasından yakınıyor. Bayram ziyaretine gidecek olan bir vatandaş” Sadece gidiş biletini bile 800 liradan aşağı alamıyoruz. Bu durumun sonunun nereye gideceğini tüm Antalya halkı olarak merak ediyoruz. Gerçekten ekonomik sıkıntılar herkesi etkiliyor. Biletlerin artması da otogarların boş kalmasına sebep oluyor. Şehirler arası yolculuk yapmak bizim için artık lüksün de ötesinde oldu. Ailemizden uzakta yaşıyoruz ama ailelerimizi görmeye gidemiyoruz.

Antalya Bilet (3)

Gitmeye kalksak gidiş geliş 2 bin liraları buluyor. Ailelerimizin ve sevdiklerimizin özel günlerini bilet fiyatlarının yüksekliğinden dolayı kaçırıyoruz. Ailelerimizi özlüyoruz ama ekonomik nedenlerden dolayı kalkıp gidemiyoruz. 2 saatlik kısa bir süre için bile 400 liralık biletler var. Vatandaş olarak bu fahiş fiyatları karşılayamıyoruz. Öğrenciler ailelerini görmek için tatillerde gitmek istiyor ancak gidemiyor. Önceden olsa şehir şehir gezerdik. Çevre illerin hepsine günübirlik geziler yapardık ama şimdi bırakın günübirlik gezileri uzun süre için bile bilet fiyatlarını karşılayıp gidemiyoruz. Yetkililer bir an önce bu fahiş fiyatları denetleyerek yapılan zamları incelemeli” şeklinde yetkililere seslendi.

GİDİŞ -GELİŞ ASGARİ ÜCRETİN YARISI

Antalya Bilet (1)

Asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşlar, artan fiyatlardan sonra tatile veya akraba ziyaretine gidemez oldular. Otobüs firmaları, talep yokken firma rekabet edebilmek için bilet fiyatlarını iki katına satıyor.  

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN