HEKTAŞ Ticaret’in yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Ferbis (ferbs) Tarım Ticaret ve Sanayi halka açılmak için yaptığı başvuru SPK tarafından onaylandı.

OYAK’ın, gıda, tarım, ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren şirketi, bitki koruma pazarının lideri HEKTAŞ ticaret tarafından 2017 yılında yüzde 100 hissesi satın alınan FNC Tarım, Ferbis ismini almıştır. Ferbis ‘Verimli Tarımın Yenilikçi Yüzü’ mottosuyla verimlilik odaklı bitki koruma çözümlerini üreticilerle buluşturmaktadır.

Marka dönüşümüyle eş zamanlı olarak tesis yatırımları ile üretim kapasitesini arttıran, satış ve dağıtım ağını çok hızlı bir şekilde genişleten Ferbis, devralındığında 3291 ton/yıl olan üretim kapasitesini 2022 yıl sonu itibariyle 18.500 ton/yıla (yaklaşık 6 kat) çıkarmıştır. 2023 yılının ilk yarıyıl sonuna kadar kapasitesinin 39.000 ton/yıla (yaklaşık 12 kat) çıkarılması hedeflenmektedir.

Şirketin Niğde’nin Bor ilçesinde 24 bin metrekare toplam alan içerisinde yer alan 18.500 metre kare kapalı alana sahip tesisi, zirai ilaç pazarındaki en nitelikli üretim alanlarından biri haline gelmiştir. Kapasitesini her geçen gün son teknolojiler ve depolama sistemleriyle arttırmaya odaklanan Ferbis bölge halkı için de istihdam yaratmaktadır.

3 bölge müdürlüğüyle Türkiye’nin tarımsal üretim yapılan her noktasına üreticilerin ihtiyacı olan ürün ve hizmetler sunan Ferbis, satın alındığı dönemde 10 satış noktası ile hizmet verirken kısa sürede ağını genişleterek günümüzde 298 perakende, 14 özel kurum, 14 toptan ve 2 distribütör olmak üzere toplam 328 satış noktasına ulaşmıştır.

Ar-Ge çalışmalarıyla ürün portföyünü genişletmeye ve pazarda fark yaratmaya odaklanan Ferbis, başta iklim koşullarının etkisi ile ortaya çıkan pazarın değişken beklentileri ve ihtiyaçlarına etkin şekilde çözümler sunmakta, uzman ziraat mühendisi kadrosu ile sahada üreticilere destek vermektedir.

Bitki koruma ruhsatlı ürün sayısını 30’dan 130’a çıkaran şirketin satışları da 407 tondan, bugün itibariyle 7200 tona ulaşmıştır. Miktarsal satışta yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 105.1’e ulaşmıştır. Kısa sürede yakalanan bu başarı ile birlikte şirketin pazar payı son 5 yılda yüzde 0.05’ten %6’ya yükselmiştir. Ferbis yurt dışı pazarlar içinde ürün portföyünü genişletmekte ve ihracata odaklanmaktadır. KKTC, Azerbeycan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Gürcistan başta olmak üzere ilk etapta yakın coğrafyada ihracat fırsatlarını değerlendirmektedir.

Ferbis, bitki korumanın yanında tarımsal üretime katkı sağlayan farklı iş kollarında da fırsatları değerlendirmekte, verimlilik odaklı çözümleri ile, verimli üretim, gıdaya kolay erişim ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaktadır.

Şirket önümüzdeki günlerde taslak izahnamesini yatırımcılarla paylaşacak.