Ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken, vatandaşlar krizin altında eziliyor. Yılbaşında açıklanan asgari ücret adeta enflasyonun karşısında yok oldu. Son birkaç yıldır yapılan ara zamlar bu yıl yapılmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu yıl asgari ücrete ara zam yapılmayacağını duyurmuştu. Ara zam yapılmaması tepkilere neden oldu. konuya ilişkin açıklamada bulunan Türk-İŞ Antalya İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, vatandaşların zamların altında ezildiğini söyledi. Başkan Ünal, sözlerine şöyle devam etti:

İMZA ATMAYIZ

Turk Is Cemil Unal (Small)

“Geçen yılda aynı sıkıntılar vardı. Konfederasyon Başkanımız Ergün Atalay, Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar bu konuyla ilgili oldukça temkinli. Biz son yılların en hızlı enflasyonunu yaşadık. Enflasyon bizim için hem üzücü hem de ezici oluyor. Biz bu konuyla ilgili 3 Temmuz’u bekliyoruz. Tabi ki açıklanan enflasyon rakamı bizi etkileyecek. Bununla ilgili Konfederasyon Başkanımız Ergün Atalay, Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar oldukça temkinliler. Çünkü şu anda 10 bin liranın altında kira kalmadı. Peki asgari ücret ne kadar? 17.002 lira. Biz yılbaşında asgari ücretle ilgili 18 binin altındaki hiçbir ücrete imza atmayız dedik ve atmayarak şerh koyduk.

TAVRIMIZ EMEKÇİDEN YANA

Bununla ilgili biz tavrımızı, tepkimizi sergiliyor muyuz? Türk-İş olarak her ortamda ve her platformda bu konuları gündeme getiriyoruz. Asgari ücret ne demek? Yaşanabilecek en düşük ücret demek. Ancak açlık ve yoksulluk sınırı da ortada. Bu rakamların altındaki her rakam bizi sıkıntıya sokar. Biz yılbaşından önce 18 bin lira derken, o dönemki enflasyona göre söylemiştik. Biz enflasyon düşer diye 18 bin liraya şerh koymuştuk.

Aybastı’da yarı finale 3 Antalyalı kaldı… 2024 Aybastı’da yarı finalistler belli oldu… Çeyrek finalde paşanın büyük aslanı, küçük aslanını yendi… Aybastı’da yarı finale 3 Antalyalı kaldı… 2024 Aybastı’da yarı finalistler belli oldu… Çeyrek finalde paşanın büyük aslanı, küçük aslanını yendi…

Asgari Ucret (Small)

Biz üretimi artırabilirsek enflasyonun üstesinden gelebiliriz. Ama enflasyon bizim istediğimiz sayılara düşmedi. 3 Temmuz’u bekliyoruz. Biz zaten ilk 6 ayda 4 bin liralık bir erime yaşadık. Umarım konfederasyon başkanımızın sesine kulak verirler. Özellikle emekliler şu anda çok mağdur durumdalar.

YUMURTA BİLE ALAMIYORLAR

Eğer tasarruf tedbirleri uygulanacaksa her yere uygulanmalı. Eğer ki tasarruf yapacaksak hep birlikte yapalım. İtibardan tasarruf yapılmaz diyorlar ya yaşamdan da tasarruf yapılmaz. Çocukların gıdasız yaşaması çok mu mutlu ediyor? Bazı aileler bir yumurta alamıyor. Vatandaşlar bu durumdan dolayı seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Ben yetkililerin bu seslere duyarlı olacaklarını düşünüyorum.

antalya ekonomi

Eğer temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmazsa bizim konuyla ilgili tavrımız nettir. Bu bayrak, bu ülke bizim. Sahiplenmek zorundayız. Eğer asgari ücrete zam yapılmazsa Türk-İş olarak bizim uğraşlarımız olacak. Konuyla ilgili Türk-İş’in uğraş vereceğinden hiç kimsenin endişesi olmasın. Türk-İş hiçbir emekçiyi yalnız bırakmadı. Çözüm yönünde ne yapmamız gerekiyorsa o tavrımızla ilerleyeceğiz.

Market raflarında bir an önce denetleme gelmeli. Biz rafların denetlenmesi ve üretimin arttırılması taraftarıyız. Yetkililer maaşlara zam yapılacağını konuşmaya başladığı anda marketler zam yapmaya başlıyor. Maaşlara zamlar geliyor ertesi gün sabah market fiyatlarına da zam gelmiş oluyor. Hal böyle olunca maaşlara zam gelmeden ücretler erimeye başlıyor. Böyle şey olur mu?”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN