Antalya’nın o ilçesinde miniklerin büyük heyecanı Antalya’nın o ilçesinde miniklerin büyük heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin öğretmen ataması yapacağını açıklaması üzerine öğretmenler heyecanlanmıştı. Ancak atamaların mülakatla yapılacağının açıklanması üzerine öğretmenler hüsrana uğradı. 2023 genel seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öğretmen atamalarını mülakatsız yapacağız sözünün ardından bu kararın verilmesine tepkili olan öğretmenler, atamaların mülakatsız yapılmasını istedi. Öğretmen atamalarının yeterli olup olmayacağı ise merak konusu oldu. Konuya ilişkin konuşan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, atama sayısının yetersiz olduğunu dile getirdi.

Ogretmen Atamalari Sadik Acar (Small)

ATAMALAR YETERSİZ

Yapılacak olan atamaların yetersiz kalacağını söyleyen Başkan Sadık Acar, “20 bin öğretmen ataması şu anda yetersiz. Çünkü her sene şubat ayında yapılan öğretmen atamaları bu yıl yapılmadı. Yapılacak olan atamalar ise 2024-25 eğitim-öğretim yılı için geçerli. Şu anda 66 bin ücretli öğretmen çalışıyor. 20 bin öğretmen atandığı zaman sadece önceki emekli öğretmen sayısı karşılanmış olunacak. Bu da demek oluyor ki atamalar yeterli değil. Eğitimden tasarruf olmaz, itibardan tasarruf yapılır” sözlerine yer verdi.

BAZI BRANŞLARA ÖNEM VERİLMİYOR

Atama branşlarına atıfta bulunan Başkan Acar, “Atama yapılacak olan branşların ilk 5’ine bakıldığı zaman bilime ve sanata yönelik derslerin daha az sayıda olduğu ortaya çıkıyor. Buda demek oluyor ki bazı branşlara üvey evlat muamelesi yapılıyor. Biz Cumhurbaşkanının seçimlerden önce kendisinin de söylediği gibi mülakatsız ve ücretli öğretmen sayısı kadar atama istiyoruz” dedi.

Atama (Small)

700 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR

Ataması yapılmayan öğretmen sayısını açıklayan Başkan Acar, “Şu anda ataması yapılmayan 700 bin civarında öğretmen bulunuyor. Bu rakam özel sektörde çalışanları kapsadığı zaman 900 bin civarına kadar çıkıyor. Görüyoruz ki atama bekleyen gençlerimiz var ve MEB kadrolarında da ihtiyaç var. Eğitimi daha çok ücretli öğretmen ile çözmeye çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Ogretmen Atamasi Yeterlimi (Small)

ÖĞRETMENLER MÜLAKATSIZ ATAMA İSTİYOR

Mülakatsız atama bekleyen öğretmenlerin tepkili olduğunu söyleyen Başkan Acar, “Cumhurbaşkanı 2023 genel seçimlerinden önce mülakatları kaldıracağız sözünü vermişti. Ama bu söz, sözde kaldı. MEB mülakat yapacağız diyor. Mülakat demek bizim ülkemizde torpil demektir, kayırmaca demektir, adaletsiz atama demektir. O yüzden biz mülakatla yapılan atamaları kabul etmiyoruz. KPSS puanına göre atamaların yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öğretmen sayıları hakkında konuşan Başkan Acar sözlerini şu şekilde sonlandırdı.

“Biz eğitim-iş olarak hep şunu söylüyoruz: Okullarımızda olan çocuklarımız ve gençlerimiz için ülkenin eğitim kalitesini arttırmak lazım. Bunun içinde ilk yapılması gereken yeterli öğretmen sayısına ulaşmaktır.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN