Galeri t de sanat sohbetlerinin 2.si 1haziran cumartesi günü gerçekleşti. Aslında çok basit Instagram hesabıyla, gezip gördüğü sanat eserlerini ve sergileri kısa tanıtımlarla yayımlayan Jülide Karahan Güngör söyleşinin konuşmacı konuğuydu. Antalya’da metin yazarlığı yapan Güngör daha önce THY Skylife ve Radikal Gazetesinde de yazılar yazmış. 

57A79A32 34Cb 47D5 855E 9Ccb57Cd0Fa1 (Small)

Evlendikten sonra eşinin iş durumu nedeniyle 5 yıl Artvin’de yaşadıktan sonra, yine eşinin işi nedeniyle 2022 yılında Antalya’ya gelmiş. İş arama sürecinde Antalya’nın sanat ortamını merak edip galerileri gezip, haberdar olduğu sanat etkinliklerini izleyip kendi Instagram hesabından paylaşmaya başlamış. Sanatçı Hasan Tırmaş’ın Galerisi, Galeri T’de sanat sohbetlerine bu şekilde dahil olmuş.

SANAT TARİHİNDE YERNİ ALMIŞ

1.Toplu (Small)

Galeri T de gerçekleşen sanat sohbetlerinin 2. Sinin konuğu Jülide Karahan Güngör, Moderatör İbrahim Ayırıcı’nın kendisini sunuşundan sonra, konuşmasına kendini tanıtarak başladı. Ardından bu söyleşiyi iyi bir konuşmacı olduğunu, anlatmayı bildiği için kabul ettiğini, Antalya’da ki galerileri anlatımında değerlendireceğini aktardıktan sonra şöyle devam etti. ‘’ Antalya’da galerilerini aramak için Google’a yazdığımda yalnızca araba galerileri gördüm. Neyse bir yerinden başladık. Antalya’ya gelince müzeleri, antik kentleri gezdik, geziyoruz ama bunlar güncel değil, yaşanmış bitmiş.

Be15F3D5 1428 4C53 A5Ff Dbd544721C00 (Small)

Konyaaltı müzik ve yoga ile hayat buldu Konyaaltı müzik ve yoga ile hayat buldu

Bunlar tarih aslında. Ben günümüzün içinde günceli anlatan sanat eserlerini görmek istiyorum. Tarih olmuş onlar problemlerini çözmüş eserler artık, yani bize tartışma sunacak problemleri yok. Problemlerini çözmüşler sanat tarihinin bir parçası olmuşlar. Günü nasıl yakalayacağız? Yeni günümüz problemlerini nasıl göreceğiz? Sanatçının uğraştığı ve çözmeye çalıştığı problemi nasıl göreceğiz? Nasıl takip edeceğiz? Günde nasıl kalacağız? Çağdaş, güncel, günün eserlerini görmemiz lazım.

B0C9Edeb 4B9B 4E36 A6Ac E7Addb28947E (Small)

Dolayısıyla sanat galerilerini gezmek gerek. Ben de gezmeye başladım.’’ Diyerek Antalya galerilerinden bahsetti. Birbuçuk yıldır Antalya’da gittiği sergileri, galerilerinin yapısını aktararak bir sanat galerisi nasıl olmalı ve izleyici nasıl bir yöntemle sanat eserlerini izlemeli konularına değinerek söyleşiyi bitirdi. Katılımcılar söyleşi sonunda, bu sohbetlerin devamını dileyerek Hasan Tırmaş’a ve Jülide Karahan Güngör’e alkışlarla teşekkür ettiler.

Muhabir: GÜNAY SARI