Türkiye genelinde belediye başkanlıklarına büyük değişiklikler yaşandı. Antalya’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 20 belediye bulunuyor. Bunlardan 6‘sı dışında belediye başkanları değişti.  Yeni göreve başlayan 14 belediye başkanı devraldıkları belediyelerin mali durumundan yakınırken, daha önceki yönetimler tarafından sümen altı edilen bazı konular da gün ışığına çıkıyor.

Değişiklik yaşanan belediyelerden bir tanesi de Antalya’nın Aksu ilçesi. Aksu Belediyesi 2 dönem AK Partili Halil Şahin tarafından yönetildi. Son yerel seçimlerde Şahin partisi tarafından aday gösterilmezken, seçimi CHP adayı İsa Yıldırım kazandı. Umduğundan daha kötü bir tablo ile karşılaşan İsa Yıldırım seçildikten sonra Aksu Belediyesi’nin borçlarını çıkartarak yayınladı.

SOSYAL MEDYADA YAYINLANDI

Aksu Belediyesi’nin sosyal medyasında yayınlanan borç tablosu şöyleydi:

Bankalara 39 milyon 852 bin, firmalara 57 milyon 422 bin, depozito teminatlar 3 milyon 20 bin, emanet borçlar 31 milyon 149 bin, SGK ve vergiler 5 milyon 880 bin, kıdem tazminat borçları 15 milyon 788 bin toplam borç 153 milyon 112 bin TL. Yıllık bütçesi 350 milyon Lira olan Aksu Belediyesi’nin son 5 yılda ortaya konulacak net bir projesi olmamasına rağmen bütçesinin yarısına yakını kadar borcu olduğu anlaşıldı.

Aksu Belediye Eski Baskani Halil Sahin

SAYIŞTAY DENETMİNDE ORTAYA ÇIKMIŞ

Aksu Belediyesi bir dönem borçlarını ödeyemez hale gelirken özellikle birçok esnafı mağdur etti. Ancak Sayıştay denetiminde ortaya çıkan borç ise şaşkınlık yarattı. Çünkü Aksu Belediyesi Aksu Belediyesi’ne olan borcunu da ödememiş. 1 Şubat 2023 tarihinde Aksu Belediyesi Aksu Belediyesi Spor Kulübüne 700 bin TL yardım yapmak için meclis kararı almış. Bu paranın 295 Bin TL’sini ödemesine karşılık kalan 405 bin TL’yi ödeyememiş. Sayıştay denetiminde bu borç ortaya çıkmış. Bunun üzerine Sayıştay, meclis kararı olduğu için bu borcun ödenmesini istemiş. Halil Şahin özellikle spor kulübünde yağlı güreşe ciddi yatırım yapıyordu.

YENİ YÖNETİM ÖDEMEME KARARI ALACAK

Aksu Belediyesi Temmuz ayı Meclis gündemine bu konuyu getirecek. Meclisten karar alınarak borç ödenmeyecek. Aksu Belediyesi’nin Temmuz ayı gündeminde bu madde şöyle yazılmış:

Antalya’da vatandaşların telefonlarına belediye başkanı çıktı Antalya’da vatandaşların telefonlarına belediye başkanı çıktı

“Aksu Belediye Meclisinin 01.02.2023 tarih ve 13 sayılı kararı ile Aksu Belediyesi Spor Kulübüne 700.000 TL nakdi yardım yapılması kararı alınmış ve alınan bu kararına istinaden nakdi yardımın 295.000 TL’sinin Aksu Belediyesi Spor Kulübüne verildiği ve geriye kalan 405.000TL’nin verilmediği tespit edilmiştir. T.C. Sayıştay Başkanlığı denetçileri tarafından 2023 yılı denetiminde Aksu Belediyesi Spor Kulübünün belediye ile yapmış olduğu protokollere ve mevzuata aykırı hareket ettiği tespit edildiğinden ve 17.05.2024 tarih ve 32549 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığının 2024/7 sayılı tasarruf tedbirleri konulu genelgesi gereğince bütçe kullanımında azami özenin gösterilmesi gerektiğinden: Aksu Belediyesi Spor Kulübüne verilmediği tespit edilen 405.000 TL’nin ödenmemesi ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 26.06.2024 tarihli ve 53572 sayılı yazısı.”

Isa Yildirim Mecliste

ONAYLANIRSA BORCUN ÜZERİ ÇİZİLECEK

Temmuz ayı meclisinde oylanacak olan madde ile şayet meclis üyeleri de onaylarsa Aksu Belediyesi’nin 1,5 yıldır ödeyemediği borcun üzeri çizilecek. Böylece Aksu Belediyesi bir borcundan kurtulmuş olacak. Bu konuda eski yönetimi eleştiren Aksulular, “Madem bu parayı veremeyecektin de niçin böyle bir karar aldın. O kadar borcun içerisinde birde kulübe para aktarmaya çalışmışlar. Oysa onların yatırmadığı para nedeniyle çok sayıda esnaf mağdur oldu” dediler.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN