Seçimden önce Antalya’nın en büyük sorunları arasında gösterilen trafik problemine Antalya Büyükşehir Belediyesi bir el attı, pir el attı. Kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla hazırlanan projeler ardı ardına devreye girecek.

İlk olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Kavşak Projesi’ni devreye sokmuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ödül alan proje ile 125 farklı kavşakta sinyalizasyon araç yoğunluğuna göre çalışıyor.

Antalya Trafik Soorunu Cozum

387 BİN YENİ ARAÇ KATILDI

Ancak buna rağmen trafikte sıkışıklık sürüyor. Daha önce Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, son 5 yılda Antalya nüfusunun 184 bin 549 kişi artarken, araç sayısının ise 387 bin 696 adet arttığına dikkat çekmişti. Üstelik bu araç sayılarına Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ve büyük deprem sonrası Antalya’ya gelen araçlar da dahil değil.

İNANILMAZ PROJE

Bu amaçla seçim öncesi ihaleye çıkan Antalya 4. Etap Raylı Sistem ihalesi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bu projenin sözleşmesi imzalanacak ve inşaat başlayacak. Bununla yetinmeyen Antalya Büyükşehir Belediyesi büyük bir proje daha imza atmaya hazırlanıyor. Antalya’nın en sıkıntılı bölgelerinden birisi olan Konyaaltı’nda trafiği rahatlatacak olan inanılmaz bir proje hayata geçirilecek.  

KAZA VE GÜVENLİK ZAFİYETİ OLUYORDU

Akdeniz Üniversite’nin Meltem kapısını kullanan sürücüler normalde 8 kilometrelik yolu 2,5 kilometrede üstelik trafiğe sıkışmadan katedebiliyorlardı. Ancak bu durum hem kazalara hem de güvenlik zafiyetine neden oluyordu. Sürücülerle baş edemeyen Akdeniz Üniversitesi çözümü Meltem kapısını kapatmakta buldu. Buradaki kapı iptal edilince bu kez de hem öğrenciler, hem de akademisyenler mağdur oldu.

Antalya’nın o hastanesini ne gören var nede duyan… Vatandaşlar yetkililere seslendi Antalya’nın o hastanesini ne gören var nede duyan… Vatandaşlar yetkililere seslendi

Akdeniz Universitesi Kapisi( Small)

DEVASA PROJE HAZIRLANDI

Bu yolu kullanamayan sürücüler yeniden Konyaaltı yolunu kullanmaya başladılar. Burası Antalya’nın en çok sıkışan caddelerinden birisi durumuna geldi. İşte bu soruna el atan Antalya Büyükşehir Belediyesi bu sorunu çözecek devasa bir proje hazırladı.

MELTEM'DEN KONYAALTI ARASI BİR KAÇ DAKİKAYA İNECEK

Proje kapsamında Akdeniz Üniversitesi’nin altı kazılarak buraya çok büyük bir araç tüp geçidi yapılacak. İki gidiş, iki de dönüş şeridi bulunacak olan yol 2,5 kilometrelik bir uzunluğu kapsayacak. Ücretsiz olarak hizmet verecek olan geçitle Meltem’den Konyaaltı’na gitmek birkaç dakika sürecek. Projenin tramvay inşaatı yapılırken başlanarak, tamamlanması bekleniyor.

TÜP GEÇİT İLE GEÇİLECEK

Bu anlamda trafikte inanılmaz bir çözüm olacak tüp geçit, aynı zamanda Antalya’nın ilk tüp geçidi olacak. Daha önce Raylı Sistem’de ilk kez Antalya metro ile tanışmış ve tramvayın 5,5 kilometreyi yer altından geçmesi planlanmıştı. Bu tüp geçit ile birlikte yer altının kullandığı ikinci proje olacak. Şu anda yapılacak tüp geçidin maliyetinin proje çalışmalarının tamamlanmasından sonra ortaya çıkacağı belirtildi.

Muhabir: NİHAT TOKLU