İribaş Deniz kaplumbağası, daha bilinen ismiyle Caretta carettalar, Caretta cinsine bağlı nesli tükenme tehlikesi altında bir deniz kaplumbağası türüdür. Nesli tükenme tehlikesi altına olmaları sebebiyle Caretta Carretta hangi plajda yaşar sorusu merak edilmektedir.

Doğal güzelliği ve nadir bulunabilirliğiyle dikkat çeken Caretta Carettalar, Akdeniz sahilinin en ilgi çekici bir deniz canlılarındandır. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi, ışık kirliliği gibi nedenlerle bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme tehdidi altına olması sebebiyle de koruma altındaki canlılardandır.

Caretta Caretta Hangi Plajda 2

Caretta Caretta Nerede Yaşar?

Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmayan ve sadece denizlerde yaşayan Caretta Carettalar, sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir.

Bacakları zamanla yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır. Dış kenarlarında da en fazla 2 tırnak bulunur. Nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan Caretta Carettalar nerede yaşar?

Caretta Caretta Plajı Neresidir?

Caretta Caretta kaplumbağaları, büyük birer deniz kaplumbağası türü olarak dikkat çekmektedir.  Bu kaplumbağalar Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarının ılıman ülkelerinde görünmektedir. Ülkemizde ise Caretta Carettalar Akdeniz’in sıcak sularında yaşamakta Akdeniz sahillerinde gözlemlenebilmektedir.

Üremek için Akdeniz bölgesinin ılıman kumsallarında yumurtlamayı tercih eden dişi Caretta carettalar genellikle doğdukları kumsalları hatırlayıp buraya kendi yumurtalarını gömmektedirler.

Caretta Caretta Hangi Plajda 3

Türkiye’de Caretta Caretta Var Mı?

Ilıman kumsallarda ve denizlerde yaşayabilen Caretta Carettalar Türkiye’de Akdeniz bölgesinde ve Akdeniz’in ılıman kumsallarında görülmektedir. Özellikle ülkemizin güney kıyılarında bulunan Caretta Caretta kaplumbağaların Dalyan, Alanya, Fethiye, Patara ve Çıralı gibi bölgelerde üreme alanları bulunmaktadır.

Buralarda Caretta Caretta kaplumbağaların yumurta bırakmalarına ve yavruların denize gitmelerine tanık olunabilmektedir.

Minderden geldi Antalya’nın yıldız güreşçilerinin başını yaktı… Dualı çayırda Feyzullah Aktürk kasırgası… Minderden geldi Antalya’nın yıldız güreşçilerinin başını yaktı… Dualı çayırda Feyzullah Aktürk kasırgası…

Caretta Caretta Ne Yer?

Caretta caretta kaplumbağaları etobur bir diyete sahiptirler. Caretta carettaların ana besin kaynakları balıklar, yumuşakçalar, kabuklular, denizanası gibi deniz organizmalarıdır. Yavru Caretta carettalar ise planktonla beslenmektedir.

Caretta Caretta Hangi Plajda 4

Caretta Caretta Neden Tehlikede?

Caretta caretta kaplumbağaların tehlikede olmasının en önemli sebebi insanlardır. Yasadışı avlanmaları, Caretta caretta kaplumbağaların üredikleri kumsalların işgali, ışık kirliliği, su kirliliği ve küresel ısınma ile artan deniz sıcaklıkları Caretta caretta kaplumbağaların neslini tehlike altına almıştır. Bundan ötürü Caretta carettaları korumak için büyük önlemler alınmaya başlamış ve türü korumaya yönelik programlar oluşturulmuştur.

Caretta Caretta Hangi Plajda 6

Sıkça Sorulan Sorular

İnternette Caretta caretta hangi plajda yaşar sorusu dışında da araştırılan sorular ve onların cevapları şu şekildedir:

Caretta Caretta Yumurtadan Çıkışı Nasıl Olur?

Ilıman denizlerde yaşayan Caretta caretta kaplumbağaları sadece üremek için kumsallara çıkmaktadırlar. Dişi Caretta caretta kaplumbağaları 25 ile 30 yaşlarına gelene kadar üremeye başlamazlar. Doğdukları kumsallara yuva yapan dişi Caretta caretta kaplumbağaları bir yuva içerisine 100 ile 120 yumurta yerleştirebilmektedirler.  Bununla birlikte Caretta carettaların kuluçka süresi 2 ay civarı sürmektedir.

1,5-2 aylık kuluçka dönemi sonrasında yavru Caretta Carettalar gece vakti yumurtadan çıkıp denize doğru yol alırlar. Denizin nerede olduğunu bulmak için ufuk aydınlığını kullanmaktadırlar.

Caretta Caretta Hikayesi Nedir?

Akdeniz sahilinin en ilgi çekici bir deniz canlılarından olan Caretta caretta kaplumbağalar, doğal güzelliği ve nadir bulunabilirliğiyle dikkat çekmektedirler. Büyük deniz kaplumbağaları arasında yer alan Caretta caretta kaplumbağaları, yetişkinlikte 90 cm ve 110 cm arasında bir uzunluğa, 135 ve 160 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Karapaks ismi verilen üst kabukları genellikle kahverengi veya sarımsı renkler içerir. Işık ve koyu lekelerle süslü olan bu üst kabuk çok dikkat çekmektedir. Plastron denilen alt kabuk ise soluk sarı bir renge sahip oluyor.

Binlerce kilometrelik yolculuklar yapan Caretta caretta kaplumbağaları, üremek için doğdukları sahillere geri dönebilmektedir. Ancak Caretta caretta kaplumbağaların nesli tükenme tehdidi altındadır. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi, ışık kirliliği, nedeniyle bugün sayıları giderek azalan Caretta carettalar için koruma programları oluşturulmaktadır.

Caretta Caretta Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama bir Caretta caretta kaplumbağası 100 ile 120 yıl arası yaşamaktadır.

Muhabir: Nihat Toklu