Eski ANET Genel Müdürü Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz Bayramın 3. günü (12 Nisan 2024 Cuma) meydana gelen teleferik kazası nedeniyle tutuklandı. Bir kişinin ölümüne 10 kişinin yaralanmasına neden olan kaza sonrası Kocagöz’ün tutuklanması büyük şaşkınlık yarattı.

Kocagöz’ün yargılanma sürecinde adliye önünde bekleyen partiler karara büyük tepki gösterdiler. Adliye önünde açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, "Mesut başkanın tutuklanmasının tek nedeni 30 yıl sonra Kepez'i almamızdır" dedi.

Antalya’dan sevimli görüntüler… Leyleğin hijyenik beslenmesi gülümsetti Antalya’dan sevimli görüntüler… Leyleğin hijyenik beslenmesi gülümsetti

Tutuklama nedeni olarak 'Neden ağır bakım hizmeti 2 ayda bitmedi de 30 günde bitti' düşüncesi. Başka hiçbir neden yok” diyen Kamacı, “Mesut başkanın tutuklanmasının tek nedeni 30 yıl sonra Kepez'i almamızdır. İktidarın demokrasi anlayışı budur. Kepez'i 30 yıl sonra CHP'li belediye yaptık ve kolay kolay pabuç bırakmayacağız."

Kamacı'nın açıklamasının ardından partililer, adliye önünden ayrılarak CHP Antalya İl Başkanlığı önünde toplandı. Kamacı, CHP'nin Kepez Belediye Başkanlığını almasına dikkat çekerek, 30 yıl sonra Kepez'i kazanan başkan olan Mesut Kocagöz'e desteklerinin tam olduğunu belirtti.

ÖZEL TEPKİ GÖSTERDİ

Tutuklama kararıyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Soma ve İliç soruşturmalarına hatırlatarak, "Antalya'daki teleferik kazası soruşturmasında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz hakkında verilen tutuklama kararını ve hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Ancak Soma'dan İliç'e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir.  Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir. Bu hassasiyetle teleferik kazasındaki adli soruşturmayı yakından takip etmeyi sürdüreceğiz ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz" dedi.

CHP BUGÜN TOPLANIYOR

Öte yandan CHP 15 Nisan 2024 günü (bugün) Adliye önünde toplanıyor. Partililere atılan ve sosyal medyada yayınlanan mesajda, “Adalet öldü! Antalyalılar halkın iradesine sahip çıkın! Birleşin! Hukuki zemini olmayan bu siyasi karara karşı tepkimizi göstermek için tek ses oluyoruz. Seçimi kazandığı için iktidar tarafından cezalandırmak istenen Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz’e sahip çıkmak için tüm Antalyalıları 15 Nisan Pazartesi saat 13.00’deki basın açıklamamıza bekliyoruz” dendi.

Muhabir: NİHAT TOKLU