Emekli olan hekimlerin maaşlarının geçen yıl SGK’nın yaptığı bir hesap yanlışlığından dolayı mayıs ayında eksik yatması üzerine ortaya bir maaş karmaşası çıktı.  Maaşlarının geçen yıl yapılan bir yanlış hesaptan dolayı eksik yattığını öğrenen emekli hekimler büyük bir şaşkınlık yaşadı. Yetkililerden herhangi bir net açıklama isteyen emekli hekimler, yapılan açıklamadan memnun değiller. Üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen yeni ortaya çıkan yanlışlıkla kafaları karışan emekli hekimler, yanlışlığın nasıl düzeltileceğini ise merak ediyor.

Hüseyin Can Ertürk (2)

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Can Ertürk, “Biz SGK ile görüştük. Ocak 2023’ten Temmuz’a kadar olan bu dönemde tefe tüfe ile ilgili hesapta bir yanlışlık olmuş. Bundan dolayı bu farkın geri alınması gerekiyormuş. Hesaplarda emekli hekimlere fazla bir ödeme gözüküyormuş bundan dolayı geri alıyorlar. Bize gelen bütün bilgi bu kadar. Emekli hekim arkadaşlardan farklı oranlarda kesintiler yapılmış.

Emekli Maas Zammi (Small)

Eğer gerçekten bir yanlışlık yapılarak bu kesintiler yapıldıysa zannederim bu hatayı yapan görevliler hakkında da bir yaptırımı olacaktır. Koskoca SGK’nın idaresinde vazifesi olan kişiler bu hesapları yanlış yaparak binlerce kişinin daha sonraki hesaplarını alt üst ediyorsa bu konuda da bir çalışma yaparlar diye düşünüyorum. Ama olayın kaynağı yanlış hesaptan dolayı böyle olduğu diye bize bildirildi” dedi.

DAHA DİKKATLİ OLMALILAR

Devletin bir bütçesi olduğunu ve bu bütçenin denkleşmesi gerektiğini ifade eden Başkan Ertürk, “Fazladan verilmiş bir para varsa tabiki geri alacak. Ama neden bunu daha önceden bir yanlış yapıp şimdi insanlar tam ekonomik durumunu düzene koymuş, hesabını kitabını yapmış ‘hadi ben sana fazla para verdim, ver bana parayı’ demek ne kadar doğru? Birde ben bu paralar faiziyle mi alınacak onu öğrenemedim daha. Devlette şöyledir; fazla verilen bir para varsa veya ödenmeyen bir ceza ödenirken, gecikmiş faiziyle ödenir. Acaba bu paralar gecikmiş faiziyle mi alınacak? Eğer gecikmiş faiziyle alınırsa daha kötü. Bunu yanlış yapan memurdan almaları gerekir” belirtti.

Antalya’nın tarihi kervansarayı korunamıyor… Bir tarihi eser daha ölüyor! Antalya’nın tarihi kervansarayı korunamıyor… Bir tarihi eser daha ölüyor!

0X0 Emekli Memur Zammi Son Dakika Yuzde 25I Asiyor Merkez Bankasi Yeni Orani Acikladi 3 Duzenleme Geliyor 1713691193102

HEKİMLER DERTLİ

Kesinti nedeniyle bazı emekli hekimlerin sıkıntı yaşadığını söyleyen Başkan Ertürk, “Yapılan açıklamada, ‘Aylık ve taban aylık kat sayılarında ki artışa göre yapıldığını belirten Altıntaş (SGK görevlisi) kat sayılarla birlikte ilk ödemelerde 01 Ocak 2023 tarihinden yüzde 30, 1 Temmuz 2023 tarihinden yüzde 25 artış yapılan ancak ek ödemelere tüfe oranında artış yapılması gerekirken, sehven enflasyon farkı dahil aylık artış oranı yapılmış. Bu yanlıştan dolayı kesinti yapıldı’ diyorlar.

50 55 Yas Arasina Emeklilik Hakki Belli Oldu Kapak Sartlari Belli Oldu

Nedense zaten bu tür konularda hep sehven yapılıyor. Kesinlikle bir kötü niyet olduğunu düşünmüyorum ama bu yanlışlıkla birlikte bazı emekli hekimler, enflasyon karşısında sıkıntı yaşadığı için tepki gösterdiler. Ama böyle bir konu varsa yapacak bir şey yok bu paralar geri ödenecek. Bundan sonra daha dikkatli olmaları gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN