Türkiye'nin kanayan yaralarından sadece biri olan emekliler sorunu yıllardır çözülemiyor. Dünya çapında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’deki emekliler gelir bakımından dünya sonuncusu oldu.

Yaşam kalitesi açısından ise sadece yoğun nüfusu ile ün salmış Hindistan’ı geçerek 44 ülke arasında sondan ikinci oldu. Söz konusu araştırmaların 2017 ve 2018 yıllarındaki sonuçlarında ise Türkiye'nin emekliler açısından 'yaşanabilecek' bir ülke olduğu belirtilmiş. Yani Türkiye düşmanı bir rapordan değil tarafsız bir rapordan bahsediyoruz. Sonuç olarak rapora göre ülkemizde son yıllarda uygulanan ekonomi politikaları durumu oldukça kötüye götürmüş ve Türkiye araştırma konusu ülkeler içinde sonuncu sırada yer almış. Listenin ilk sırasında yer alan Norveçli emeklinin yaşam kalitesi yüzde 87 iken Türk emeklisinin yaşam kalitesi yüzde 25 olarak belirlenmiş.

Her ne kadar ara ara emeklilere bazı alanlarda mesela uçak ücretlerinde indirim yapılsa da emekliler bu durumdan memnun olmuyor. Çünkü kirayı bile ödeyemeyen, evine yeteri kadar yiyecek, içecek alamayan insanlara uçak fiyatlarında indirim yapmak emekliler tarafından "bizimle alay ediyorlar" olarak değerlendiriliyor. Emekli vatandaşlara çok da gerekli olmayan indirimler yapmak yerine maaşlarına daha ele gelir, dişe dokunur zam yapılması bu insanların en azından temel ihtiyaçlarını karşılamaları açısından daha faydalı bir yol olabilir.

Evet emeklilere 6 ayda bir enflasyon oranında zam uygulanıyor ancak bu yeterli olmuyor. Hatta ülkemizde aslında emekli diye bir şey de yok çünkü emekli olmanın amacı nedir? insanlar yıllarca çalışırlar ki yolun sonunda o kadar harcanan yılların ve emeklerin karşılığı olarak sonsuz bir izne ayrılsınlar ve maaşları yine de yatmaya devam etsin ve bu şekilde belli bir yaştan sonrasını oturarak, gezerek, hayatın tadını çıkararak yaşasınlar. Bu duruma da emekliye ayrılmak deniyor. Ancak bizim ülkemizde emekliye ayrılmıyor. Çünkü insanlar emekliye ayrıldıktan sonra temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma geliyorlar. Ve hal böyle olunca da yaş durumu, sağlık sorunları demeden tekrar iş hayatına giriyorlar. Sonuç olarak emeklilik diye bir şey yaşayamıyorlarken bu insanlara neden hala emekli deniyor? 'sektör değiştirenler' ismi bu vatandaşlar için daha uygun bir isim…